Nikica Prvanović Babić i Marko Samardžija
Dr. sc. Nikica PRVANOVIĆ BABIĆ, dr. med. vet., izvanredna profesorica, dr. sc. Marko SAMARDŽIJA, dr. med. vet., izvanredni profesor, Veterinarski fakultet, Zagreb
Na Kongresu je ove godine sudjelovalo oko 350 znanstvenika, stručnjaka i polaznika doktorskih studija iz područja reprodukcije domaćih životinja iz Europe s gostima iz Australije, Kine i SAD-a. Na skupu je prezentirano oko 300 radova u obliku postera, 10 plenarnih predavanja i oko 60 prezentacija u okviru različitih sekcija i radionica. Hrvatska je u znanstvenom dijelu kongresa predstavljena sa znanstvenim radovima koje su prezentirali izv. prof. dr. sc. Marko Samardžija i izv. prof. dr. sc. Nikica Prvanović Babić, oboje s Klinike za porodništvo i reprodukciju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Isto je tako organizirana i godišnja prezentacija ECAR (European College for Animal Reproduction) čija je svrha bila upoznati potencijalne zainteresirane s mogućnostima prijavljivanja, pohađanja i dobivanja međunarodne specijalizacije iz reprodukcije domaćih životinja.
Najznačajnije i najzanimljivije teme plenarnih predavanja, sekcija i radionica ovogodišnjeg ESDAR skupa bile su:
- utjecaj epigenetike na kasniju plodnost kod različitih laboratorijskih i domaćih sisavaca,
- donošenje ispravnog i stručno-znanstveno utemeljenog izbora terapije u veterinarskoj ginekologiji,
- važnost virusa u poremećajima plodnosti goveda,
- hormonalne i metaboličke interakcije visoke proizvodnje mlijeka s folikulogenezom i razvojem embrija u visokoproduktivnih mliječnih krava,
- potencijalna genetička i selekcijska rješenja problema smanjene plodnosti u visokomliječnih krava,
- prednosti i nedostatci kloniranja visokovrijednih kastriranih sportskih konja,
- preventivno rano uklanjanje posteljice nakon porođaja kobile,
- poteškoće s rasplođivanjem sobova i specifičnosti njihovog uzgoja, potom
- nove znanstvene spoznaje u dijagnostici i terapiji tumora mliječne žlijezde kuja,
- uporaba dopplera u veterinarskoj ginekološkoj i androloškoj praksi, i slično.
Tijekom trajanja kongresa organizirane su praktične radionice u kojima su zajedno sudjelovali vrhunski znanstvenici i iskusni praktičari iz područja reprodukcije kako bi zajedno raspravili neke od trenutno najbitnijih pitanja iz područja reprodukcije domaćih životinja, a uključuju pristup smanjenoj plodnosti u intenzivno držanih farmskih životinja te nove pristupe kontracepciji u pasa, mačaka i konja s posljedično očuvanom plodnosti i bez štetnih posljedica kao i trenutni status asistirane reprodukcije u svih vrsta domaćih životinja. Dodatno je obrađena, u posebnoj radionici, neonatologija svinja i pristup perinatalnim gubitcima prasadi kao i hormonalne, imunološke i molekularne interakcije maternice i embrija u ranoj gravidnosti krava s posebnim naglaskom na dijagnostičke mogućnosti primjene PCR tehnike u dijagnostici vitalnosti, odnosno uginuća embrija. Zbog svoje aktualnosti, raznovrsnosti i pristupa „gorućim“ temama reprodukcije domaćih životinja pri čemu već godinama uspješno kombiniraju praktičan pristup s visokom znanstvenom razinom (svi radovi s ESDAR kongresa objavljuju se u eminentnom znanstvenom časopisu „Reproduction in Domestic Animals“).
Prava je šteta što ESDAR ne uživa veću popularnost u Hrvatskoj, jer bi sudjelovanje na njegovim godišnjim skupovima itekako koristilo ne samo stručnjacima veterinarske ginekologije i znanstvenicima koji se bave reprodukcijom domaćih životinja već i svima onima koji se bave „praktičnom“ veterinom, a žele proširiti svoje znanje i čuti i naučiti više o najnovijim spoznajama iz područja reprodukcije domaćih životinja. Predstavnica Hrvatske u ESDAR-u je izv. prof. dr. sc. Nikica Prvanović Babić. Ona je nazočila i godišnjem sastanku predstavnika europskih zemalja koje se održalo u sklopu ESDAR-a, a čija je tema bila unaprjeđenje suradnje u znanosti na području reprodukcije domaćih životinja između Veterinarskih fakulteta u Europi. Nadalje, bilo je riječi i o edukaciji i provođenju nastave iz reprodukcije domaćih životinja u pojedinim zemljama, kao i o poteškoćama i prednostima koje se pri tome javljaju. To se prije svega odnosi na poteškoće provođenja bolonjskog procesa s obzirom na specifičnosti studija veterinarske medicine.
Idući ESDAR kongres bit će održan u rujnu 2015. u Albeni, atraktivnom gradiću na obali Crnog mora u Bugarskoj, kojeg istodobno krasi bogato kulturno povijesno naslijeđe, prirodne ljepote i dobro razvijena turistička infrastruktura. Program kongresa uključit će najvažnije teme koje pokrivaju sve aspekte rasplođivanja domaćih životinja, a bit će nadopunjen i praktičnim radionicama na kojima će se raspravljati o konkretnim slučajevima.
Pisani materijali sa sadržajem ovogodišnjeg ESDAR kongresa, koji uključuju predavanja, poster i oralne prezentacije te radionice, mogu se pronaći u službenom glasilu ESDAR-a, odnosno u časopisu „Reproduction in Domestic Animals“. Dodatni detalji o učlanjenju u ESDAR, prednostima članstva i aktivnostima društva mogu se dobiti preko službene web stranice ESDAR ili preko predstavnice Hrvatske u ESDAR-u izv. prof. dr. sc. Nikice Prvanović Babić.