Međunarodna suradnjaSimpozijSkupovi

3. međunarodni veterinarski specijalistički simpozij :: Hitna i intenzivna skrb u veterinarskoj medicini

Odbor za animalnu i komparativnu patologiju Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti organizirao je 3. međunarodni veterinarski specijalistički simpozij koji je održan 27. lipnja 2018. godine u dvorani Knjižnice HAZU na Strossmayerovom trgu 14 u Zagrebu.

“Hitna i intenzivna skrb u veterinarskoj medicini”


Glavni predavači ovoga skupa bili su gosti iz SAD-a, profesori Benjamin Brainard i Kira Epstein sa Sveučilišta Athens, Georgia, SAD, specijalisti američkog koledža hitne i intenzivne skrbi u području malih životinja i konja, a uz njih i dvoje predavača sa Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – docent Marin Torti i docentica Nika Brkljača Bottegaro te dr. Marko Pipan, specijalist iz Veterinarske bolnice u Postojni, Slovenija.

Prof. dr. sc. Nenad Turk, prof. Benjamin Brainard, doc. dr. sc. Marin Torti, akademik Dražen Matičić, doc. dr. sc . Nika Brkljača Bottegaro, dr. Marko Pipan
Pozvani predavači upoznali su sudionike skupa sa neophodnim i nužno pravodobnim postupcima u liječenju hitnih stanja čija je pojavnost češća, a može životno ugroziti pacijenta ili uzrokovati trajne štetne posljedice koje smanjuju kvalitetu života. Iako je skup prvenstveno bio namijenjen problemima kućnih ljubimaca odnosno malih životinja, ove godine se u drugom dijelu Simpozija govorilo i o hitnim stanjima i postupcima liječenja u konja.

Ovaj međunarodni veterinarski specijalistički simpozij okupio je pozvane predavače koji su na specijalizaciji ili su svoje specijalizacije završili u okviru europskog ili američkog programa specijalizacija veterinarske medicine. Specijalizacija se stječe nakon minimalno trogodišnjeg programa specijalizacije (Residency program) u akreditiranim veterinarskim bolnicama odnosno sveučilištima u Europi ili SAD te završnog ispita koji je vrlo rigorozan i temeljit kako bi se ostvarila stručna izvrsnost programa.

Akademik Dražen Matičić
Predsjednik Organizacijskog odbora Simpozija, akademik Dražen Matičić je prilikom pozdravnog obraćanja sudionicima istaknuo činjenicu da je ovaj skup okupio vrhunske stručnjake iz Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije i Hrvatske, s misijom promidžbe izvrsnosti u kliničkoj veterinarskoj medicini. Zahvaljujući svojim višegodišnjim vrlo dobrim odnosima sa Sveučilištem Athens, akademik Matičić je sudionicima Simpozija omogućio da izravno upoznaju i poslušaju jednog od autora neizostavne vodeće svjetske literature u području hitne i intenzivne medicine. Naime, profesor Benjamin M. Brainard je jedan od autora knjige “Small Animal Critical Care Medicine, 2nd Edition” (Deborah Silverstein, DVM, DACVECC, Kate Hopper, BVSc, MVSc, DACVECC), ali i “Veterinary Surgery: Small Animal Expert Consult, 2nd Edition” (Spencer A. Johnston, VMD, DACVS, Karen M. Tobias, DVM, MS, DACVS) čije je cjelovito poznavanje jedan od obaveznih uvjeta svim polaznicima za uspješno savladavanje ACVS Residency programa.
Prof. dr. sc. Velimir Sušić, prof. dr. sc. Ljubo Barbić, akademik Josip Madić, prof. dr. sc. Nenad Turk
Akademik Josip Madić
U ime predsjednika HAZU, akademika Zvonka Kusića, sudionike je pozdravio i akademik Josip Madić naglasivši da kao priznati stručnjaci i specijalisti iz različitih hrvatskih regija i susjednih zemalja na Simpoziju imaju priliku čuti vrhunske stručnjake iz ovog područja. Kazao je i da je ovaj Simpozij jedan od više od dvjesto znanstvenih ili stručnih događanja koja su održana ili će biti održana u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti tijekom 2018. godine. Ocijenio je kako i ovaj Simpozij predstavlja jedinstvenu priliku za razgovor sa vrhunskim stručnjacima o znanstvenim i praktičnim aspektima hitne i intenzivne skrbi u veterinarskoj medicini svakodnevne veterinarske prakse.
Prof. dr. sc. Nenad Turk
Na kraju svog obraćanja sudionicima, iskoristio je priliku ponovo čestitati prof. dr. sc. Draženu Matičiću na nedavnom imenovanju redovitim članom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Ispred Uprave Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, sudionike simpozija pozdravio je i dekan Fakulteta, prof. dr. sc. Nenad Turk.

Doc. dr. sc. Marko Stejskal, akademik Dražen Matičić, prof. dr. sc. Boris Pirkić
Uz predsjednika Organizacijskog odbora akademika Dražena Matičića, Simpozij su moderirali prof. dr. sc. Boris Pirkić i doc. dr. sc. Marko Stejskal, dipl. ACVS (American College of Veterinary Surgeons).

Održana predavanja:

Vjerujemo da je i ovogodišnji Simpozij u potpunosti ispunio očekivanja sudionika, kako sa profesionalnog tako i znanstvenog stajališta te da su prenešene glavne poruke predavača sudionicima i ključne informacije zasigurno korisne za njihov svakodnevni praktičan rad i dodatno utvrđivanje vlastitih stručnih znanja.Hrvatska veterinarska komora je bodovala skup sa 3 boda za učesnike i 6 bodova za pozvane predavače.

Znanstveni odbor
Redoviti članovi Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
Željko Cvetnić, Ivo Čikeš, Dragan Dekaris, Vida Demarin, Vladimir Goldner, Vjekoslav Jerolimov, Ivica Kostović, Zvonko Kusić, Josip Madić, Davor Miličić, Marko Pećina, Ivan Prpić, Željko Reiner, Daniel Rukavina, Miroslav Samaržija, Marko Šarić, Slobodan Vukičević, Teodor Wikerhauser

Organizacijski odbor
Predsjednik
Dražen Matičić

Članovi organizacijskog odbora
Akademik Teodor Wikerhauser, akademik Josip Madić, akademik Željko Cvetnić, Andrea Bertuglia, Benjamin Brainard, Boris Pirkić, Marko Stejskal, Nika Brkljača Bottegaro, Petar Kostešić, Mirta Vučković, Dražen Vnuk, Marko Samardžija, Ljubo Barbić, Željko Grabarević, Relja Beck, Boris Habrun

Vezani sadržaji

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Međunarodna konferencija “Dani mlijeka” u Münchenu 24. i 25. svibnja 2024.

Urednik

Better Science for Better Animal Welfare :: 2. konferencija o dobrobiti životinja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više