IzdvojenoKomentariMeđunarodna suradnjaZoonoze i Jedno zdravlje

6. Svjetski dan ‘Jednog zdravlja’

3. studeni svjetski je dan Jednog zdravlja, inicijative koja u cilju očuvanja javnog zdravlja globalno povezuje i ujedinjuje stručnjake različitih profesija i disciplina, prvenstveno ekologe, biologe, mikrobiologe, epidemiologe, infektologe i veterinare. Ovo je šesta godina kako se ovaj dan na različite načine globalno obilježava, no inicijativa je od strane stručnjaka predložena prije puno više godina tijekom kojih sustavi zaštite zdravlja globalno sve više potvrđuju nužnost ovakvog pristupa.

Zoonoze i u 21. stoljeću ostaju globalni problem čije rješavanje zahtijeva multidisciplinarni, pa i politički pristup. Trajni rad stručnjaka otvara mogućnosti u pronalaženju rješenja za sprječavanje poznatih i predviđanje raznih, a posebice novih zoonotskih rizika, a time i bolju spremnost za globalnu zaštitu zdravlja od zoonoza. COVID-19 je u protekle dvije godine globalno prepoznatljiv pokazatelj nužnosti ovakvog pristupa, no zbog novih zoonotskih prijetnji svakako ne i jedini.

Hrvatska je u smislu primjene inicijative Jedno zdravlje jedna od zemalja koja već niz godina (premda ne i administrativno) prakticira ovakav pristup, pa i COVID-19 dodatno produbljuje suradnju među praktičarima, od samog početka pandemije. Kada je riječ o COVID-19, treba ovdje podsjetiti, a nekima ukazati, na činjenicu da su stručnjaci laboratorija Hrvatskog veterinarskog instituta i Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu spremno i kompetentno asistirali hrvatskom javnozdravstvenom sustavu, sa čime hrvatska javnost nije upoznata, ali nažalost i danas neki smatraju da je možda bolje da tako i ostane. I to zbog percepcije neupućene javnosti, jer “kakve veze veterinari imaju sa zdravljem ljudi?” Takva razina neznanja ili neinformiranosti predstavlja prijetnju javnom zdravlju, a na žalost (možda i sramotu), još do prije neku godinu slične izjave se moglo čuti i od pojedinih istaknutih “zdravstvenih stručnjaka”.

Za formalnopravno ipak nepriznat javnozdravstveni aspekt veterinarske struke, inicijativa Jedno zdravlje ima izniman značaj jer veterinari širokoj javnosti nisu poznati kao čuvari prve linije obrane javnog zdravlja, premda je to možda i primarna funkcija čitave struke. Međutim, javnozdravstveni značaj veterinarske struke i u mrklom mraku koji je često oko nas, prepoznaju svi oni koji se na bilo koji način bave zoonozama kao uvijek aktualnom, a posljednjih desetljeća rastućom globalnom zdravstvenom prijetnjom. U tom smislu, za očekivati je da postoji i interes društva za očuvanjem kompetentnog veterinarskog sustava, barem kada je u pitanju zaštita od zoonoza, ako već stočarstvo nije dovoljan razlog.

Preuzeto sa: https://www.cdc.gov/onehealth/basics/index.html.

• Globalna suradnja koja uključuje pristup Jedno zdravlje predstavlja trajno formalno približavanje raznih profesija u istom cilju, a primarno zdravstva i veterinarstva, koje niti danas nije temeljeno na formalno-pravnim i/ili administrativnim odlukama nego na praktičnom pristupu i iskustvom stečenim stavovima stručnjaka koji razumiju nužnost uvažavanja prirodnih zakonitosti. Inicijativa Jedno zdravlje nije nametnuta nikome, a globalno je prihvaćena od svih koji brinu o zaštiti javnog zdravlja.
• Aktualna COVID-19 pandemija dokaz je opravdanosti potrebe za ozbiljnije shvaćanje upozorenja na rastući broj novih zoonotskih prijetnji. Pri tome treba podsjetiti na činjenicu da su se različite zoonotske bolesti kao globalne pošasti sa značajnim smrtnim ishodima događale kroz čitavu dosadašnju povijest civilizacije, a ključni razlozi njihovog nastanka i širenja postoje i danas.
V. “Bolesti koje su mijenjale svijet
• Inicijativu Jedno zdravlje potrebno je i nadalje podržati na svim razinama, pa možda i administrativno, globalno i lokalno, uključujući istraživanja, ali i edukaciju javnosti o primarno virusnim zoonotskim uzročnicima.
Posebice kada su virusne zoonoze u pitanju, zdravlje pojedinca može se brzo odraziti na zdravlje populacije, čemu svjedočimo od početka COVID pandemije.
• Hrvatska u praksi provodi inicijativu Jedno zdravlje i tako sudjeluje u globalnim trendovima koji definiraju smjer razvoja zaštite javnog zdravlja od zoonotskih uzročnika.
• Nužnost pristupa Jedno zdravlje uz zdravstveni podrazumijeva i raspoloživ veterinarski sustav čija je opstojnost na razini države osigurana primjenjujući desetljeća javnozdravstvenih dostignuća.

Vezano (Jedno zdravlje):

Vezani sadržaji

Agroproteinka domaćin terenske nastave studenata Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja

Urednik

Ministar Dabro na radnom sastanku s predstavnicima Udruge veterinarskih organizacija Dalmacije

Urednik

8th World One Health Congress

Urednik

Umjetna inteligencija i veterinari (1. dio)

Urednik

“Nove mjere za borbu protiv otpornosti na antibiotike” trening s radionicama

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više