Ispred Ministarstva zdravlja kao supokrovitelja konferencije, sudionike je pozdravila pomoćnica ministra, Nataša Zorić, dipl.ing.bio. Ovogodišnju Konferenciju organiziranu pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zdravlja otvorio je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.U svom pozdravnom govoru, istaknuo je činjenicu da je jedan od strateških ciljeva ovog ministarstva, a istovremeno i interes građana Republike Hrvatske, da u svojoj ponudi imamo zdravstveno ispravnu, sigurnu i kvalitetnu hranu. Čestitao je svim kolegicama i kolegama u dijelu inspekcijske službe na činjenici da u poslijednje tri godine nismo imali “ni jedan eksces vrijedan spomena što se tiče prometa hrane i u tom dijelu naši građani mogu biti maksimalno sigurni.” Ocijenio je da iako su rezultati jako dobri to ne znači da ne možemo biti i bolji, te da ovako pripremljene konferencije tome svakako dodatno doprinose. Zaključio je da iz godine u godinu bilježimo pozitivne pomake i idemo ka tome da budemo jedna srednje razvijena zemlja Europske unije. Ustvrdio je da moramo raditi na tome da budemo što bolji i što konkurentniji na otvorenom tržištu EU na kojemu za nas više nema barijera. Kao problem, naveo je nesređenu situaciju na tržištu CEFTA-e odnosno očekivanje od Europske komisije da zaštiti interese Republike Hrvatske i da osigura jednake uvjete odnosno uvjete koje bi trebali imati i kao punopravna članica na tržištu koje je Hrvatskoj vrlo važno. Sudionike je podsjetio i na relativno novu pravnu mogućnost doniranja hrane u Republici Hrvatskoj, temeljenu na novom Zakonu o poljoprivredi, za što je pravilnik u izradi.
Zaštita zdravlja i sigurnost hrane ostaje na prvom mjestu, a prehrambena industrija ostaje strateška grana gospodarstva Republike Hrvatske.
Božica Rukavina, pomoćnica ministra MP (Ministarstvo poljoprivrede) u prezentaciji o aktualnostima u području kvalitete hrane u RH govorila je o standardima kvalitete za hranu te posebnim sustavima kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
Nataša Zorić (pomoćnica ministra Ministarstva zdravlja) istaknula je između ostaloga, da su objedinjeno znanje stručnjaka o sigurnosti hrane i timski rad neophodni za očuvanje sustava sigurne hrane, a međusobno povjerenje i transparentnost nužni za očuvanje sustava.
Natalija Knežević (Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane) u okviru novosti u nacionalnom zakonodavstvu upoznala je sudionike konferencije sa ustrojem jedinstvene poljoprivredne inspekcije umjesto dosadašnje poljoprivredne inspekcije, stočarske inspekcije i inspekcije za kakvoću hrane. Umjesto veterinarske inspekcije – ribarska inspekcija postaje nadležna za provedbu službenih kontrola na ribarskim plovilima i iskrcajnim mjestima, a umjesto granične veterinarske inspekcije i sanitarne inspekcije – poljoprivredna inspekcija postaje nadležna za službene kontrole standarda kvalitete hrane.
(v. Zakon o izmjenama i dopunama zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja)
Donald A. Prater, DVM (direktor FDA Europe, Office of International Programs FDA/GO/OIP) više puta je naglasio visok stupanj sigurnosti hrane u SAD, ali i pozvao hrvatske proizvođače na izvoz u SAD, naravno, uz poštivanje standarda koje ispunjavaju i američki proizvođači. Govorio je o izazovima globalizacije, razumijevanju američkog sustava sigurnosti hrane, mogućnostima izvoza hrane u SAD, a zadržao se na Food Safety Modernization Act koji u funkciji zaštite i očuvanja javnog zdravlja SAD ima za cilj bitno reducirati broj oboljelih ljudi od bolesti koje se prenose hranom. Trenutno 15% hrane u SAD-u je hrana iz uvoza. Referiravši se na Centers for Disease Control (CDC), istaknuo je da od bolesti koje se prenose hranom u SAD godišnje obolijeva preko 9 milijuna ljudi, preko 50 tisuća je hospitaliziranih, a više od 1300 njih umre. Među uzročnicima ovih bolesti od 2000. do 2008. godine navode se slijedeći: Norovirus, Salmonella, Clostridium perfringens, Campylobacter spp., Staphylococcus aureus, Toxoplasma gondii i Listeria monocytogenes.
‘Sigurnost hrane‘ bila je svakako najčešće ponavljani termin ove konferencije i možemo zaključiti da je njezino održavanje važno za sve dionike u lancu proizvodnje, distribucije, nadzora i kontrole hrane u Republici Hrvatskoj te čestitati organizatoru na još jednoj uspješnoj organizaciji ovakvog međunarodnog događanja. U dva radna dana, na konferenciji je održano 21 predavanje stručnjaka iz referentnih institucija (kronološki:) – Europska komisija (EC, DG SANTE), Ministarstvo poljoprivrede RH, Ministarstvo zdravlja RH, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, International Food Information Council (IFIC), Food and Drug Administration (FDA), Privredna komora Srbije, Nastavni zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar, Hrvatski veterinarski institut, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Food Drink Europe, Hrvatska agencija za hranu, Agencija za odgoj i obrazovanje.
Z ahvaljujemo organizatoru konferencije, Hrvatskoj gospodarskoj komori (kontakt: Zoran Radan, dr.med.vet.) na svim informacijama i svesrdnoj pomoći i suradnji na izvještavanju o konferenciji.
Također, zahvaljujemo tvrtki Opatija kongresi d.o.o. na tehničkoj podršci i pomoći u izvještavanju o konferenciji.
Sponzor 9. konferencije o sigurnosti i kvaliteti hrane (s međunarodnim sudjelovanjem):