IzdvojenoSkupoviVeterinarski fakultet u Zagrebu

Dies Facultatis:
93. obljetnica Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Tradicionalno obilježavanje obljetnice Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i ove godine započelo je svečanom sjednicom Fakultetskoga vijeća pred tristotinjak uzvanika, zaposlenika i studenata Fakulteta.

Zbor Veterinarskoga fakulteta „Ab ovo“, vođen prof. dr. sc. Ninom Poljičak Milas i pod dirigentskom palicom muzičkog zborovođe profesora Josipa Degl'Ivellia, najavio je svečanu sjednicu izvedbom hrvatske himne.

Prof. dr. sc. Tomislav Dobranić, dekan Veterinarskog fakulteta u Zagrebu (foto: Alen Bregeš)

U Velikoj predavaonici Fakulteta, točno u 11.15 sati, započela je svečana sjednica Fakultetskog vijeća u koju nas je i ove godine uveo gosp. Branko Uvodić. Nastavnike, studente, zaposlenike i brojne goste pozdravio je dekan prof. dr. sc. Tomislav Dobranić. U svom uvodnom govoru dekan je govorio o aktualnoj situaciji u struci, znanosti i obrazovanju, naglasivši kako je rastuća kompleksnost biomedicinskih istraživanja utjecala ne samo na čvršće povezivanje bazičnih i kliničkih znanstvenika te brži transfer znanosti u praksu nego i na korjenite promjene u nastavnim programima, metodologiji poučavanja te hijerarhiji znanja. Istaknuo je važnost međunarodne suradnje ostvarene u obliku razmjene studenata i nastavnog osoblja putem programa CEEPUS i ERASMUS te organizacijom međunarodnih radionica, kongresa i ljetnih škola. Također, u skladu s promicanjem sustava kvalitete na svim razinama obrazovanja jest uska suradnja s veterinarskim ustanovama u zemlji – Hrvatskim veterinarskim institutom, Hrvatskom veterinarskom komorom, Upravom veterinarstva Ministarstva poljoprivrede te veterinarskim stanicama, ambulantama i drugim organizacijama u kojima studenti imaju izvanfakultetsku nastavu. Istaknuo je i važnost znanstvenoistraživačkog rada temeljenog na brojnim projektima, kao i cjeloživotnog učenja koje se provodi u obliku raznih tečajeva u organizaciji Fakulteta.

Prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš, rektor Sveučilišta u Zagrebu (foto: Alen Bregeš)

Osim dekana, nazočnima su se s nekoliko riječi obratili i uzvanici. Rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš u ime prorektorice za studente i studije prof. dr. sc. Blaženke Divjak, koja je također prisustvovala svečanoj sjednici, rekao je da je Veterinarski fakultet vrlo jak, ako ne i najjači fakultet Sveučilišta u Zagrebu, ne samo u studijskom i znanstvenom smislu nego i zbog širokog spektra drugih aktivnosti u koje je uključen te povezanosti s društvom, okolišem i strukom. Taj uspjeh i položaj ne bi bili tako čvrsti da nema i druga dva stupa u trokutu nisu čvrsta. Istraživanje je ključno – bez istraživačkog temelja i stalne aktivnosti ne bi bilo niti uspješne primjene. Upravo zbog toga treba biti čvrst u tome da se obrane interesi istraživačke zajednice te da se ono što je do sada postignuto i održi. Tek kada se svakom članu sveučilišne zajednice omogući da istraživački interes razvija od mladih dana pa do kraja karijere mogu se očekivati vrhunski rezultati. Sveučilište u Zagrebu može se pohvaliti time da se nalazi na listi 500 najboljih sveučilišta u svijetu, a želja je da se to i održi. Za to je potreban dugotrajan rad u kojemu ne bi smjelo biti prekida. Drugi stup su studiji, studenti te briga za studente i kvalitetu studija. Rektor je najavio i pozvao prisutne na Smotru sveučilišta na kojoj će se tijekom tri dana predstaviti sve sastavnice Sveučilišta te još neke visokoškolske ustanove koje su se pridružile smotri.

Tihomir Jakovina, ministar poljoprivrede u Vladi RH (foto: Alen Bregeš)

Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, dipl. ing. pozdravio je nazočne u ime Ministarstva poljoprivrede i Vlade RH te se zahvalio na pozivu na svečanu sjednicu. Naime, u proteklih nekoliko mjeseci, otkada je na čelu ministarstva koje obuhvaća širok raspon djelatnosti, ostvarena je odlična suradnja između Veterinarskoga fakulteta i Ministarstva poljoprivrede. Istaknuo je kako je u resoru poljoprivrede, uzevši u obzir i Veterinarski, Agronomski, Šumarski te neke druge fakultete, izuzetno mnogo stručnjaka i profesora koji prenose svoje znanje i s kojima će ministar i njegov tim inzistirati na kvalitetnoj i dugoročnoj suradnji, unapređujući pritom sve dosadašnje oblike ostvarene suradnje. Svi oni koji imaju kućne ljubimce ili su sa životinjama povezani vođenjem svojih poduzetničkih poslova znaju da to nije samo znanje i nije samo prenošenje iskustava nego i jako puno ljubavi prema životinjama. Upravo zbog toga Fakultetu i profesorima želi zahvaliti što ne samo da mladim ljudima prenose znanje i iskustvo i pružaju mogućnost da rade jedan human i odgovoran posao nego razvijaju u njima i ljubav prema životinjama, odgovornost za zaštitu okoliša. Složio se s rektorom da u znanost treba mnogo ulagati te je ponosan što je upravo toga dana upriličeno potpisivanje ugovora za četrdesetak kvalitetnih i primjenjivih projekata Vijeća za istraživanja u poljoprivredi u vrijednosti od oko 3,5 milijuna kuna. Izrazio je nadu da će upravo takva suradnja i projekti pridonijeti tomu da se recesija i negativnosti u gospodarstvu zaustave i da se krene u pravome smjeru, također i da će sve znanstvene institucije, savjetodavne službe, agencije i oni koji rade u praksi zajedno sjesti i uložiti dodatan trud da se sve one strateške mjere i smjernice koje su zacrtane i provedu u djelo. Uz još jednu čestitku Fakultetu i njegovim zaposlenicima na obljetnici ministar je naglasio da će u njemu i njegovim suradnicima imati ne samo partnere nego i dobru potporu.

Prodekan za znanost i međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Alen Slavica predstavio je AMAC – VEF, udrugu diplomiranih studenata i prijatelja Veterinarskoga fakulteta.

Nakon govora uzvanika dekan se ponovno obratio nazočnima osvrnuvši se na rad Fakulteta u protekloj akademskoj godini. Predstavljajući Ljetopis za ak. god. 2010./2011. prošao je sva područja u kojima se vidi aktivnost Veterinarskoga fakulteta, od nastave, znanosti, stručnoga rada, međunarodne suradnje, poslovanja, liječenja životinja. U prošloj akademskoj godini upisano je 130 studenata, te je na studiju veterinarske medicine ukupno 613 studenata, na doktorskom studije Veterinarske znanosti ukupno 129 studenata te četiri studenta upisana po starom programu doktorskog studija. Na specijalističke studije, kojih je ukupno 13 s novopokrenutim studijem Dobrobit životinja, upisan je 171 student. U okviru nastave učinjene su izmjene u izbornoj nastavi gdje je ukinuto sedam predmeta, a uključeno devet novih izbornih predmeta. Provodi se terensko-stručni te stručno-klinički rad. Prihvaćena je viša razina polaganja državne mature iz hrvatskoga i stranog jezika. Uređeni su laboratoriji Zavoda za patološku fiziologiju, preuređen je Zavod za biologiju, suvremeno je opremljen Zavod za prehranu i dijetetiku životinja, uređena kompjutorska učionica na Klinici za porodništvo i reprodukciju, dovršeno je uređenje Klinike za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, nabavljeni su novi uređaji u Zavodu za rendgenologiju, ultrazvučnu dijagnostiku i fizikalnu terapiju. Na Zavodu za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom uređena je knjižnica te opremljeni laboratoriji te je započeta gradnja Klinike za zarazne bolesti s izolacijskom jedinicom koju financiraju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo poljoprivede, Sveučilište u Zagrebu i Grad Zagreb. Zavod za higijenu, tehnologiju i sigurnost hrane također je opremljen novim uređajima. Akreditirano je pet novih laboratorija. Obnovljeni su i Centralna knjižnica te Središnji fakultetski arhiv. Održane su dvije ljetne škole („Reprodukcija preživača“ i “Wildlife Management“) te je omogućena razmjena studenata i nastavnog osoblja putem programa CEEPUS i ERASMUS. Bogata je bila i izdavačka djelatnost Fakulteta te su objavljeni novi sveučilišni udžbenici i priručnici koji će studentima olakšati svladavanje gradiva.

Na samom kraju svečane sjednice predsjednik Uprave Genere d.d. Marko Smetiško uručio je jednokratnu novčanu nagradu studentu šeste godine studija Nebojši Veriću, te dvije stipendije koju će do kraja studija dobivati studentice pete godine Martina Sakač i Marina Dabić.

Kao i svake godine, svečana je sjednica bila prilika da se Fakultet dostojno oprosti sa svojim zaposlenicima umirovljenima u protekloj akademskoj godini kojima su dodijeljena priznanja za dugogodišnji rad.

Također, dodijeljene su zahvalnice zaslužnim profesorima, i to prof. dr. sc. Josipu Kosu i prof. dr. sc. Željku Grabareviću za osobit doprinos izdavanju Veterinarskoga priručnika koji je svoje šesto, osuvremenjeno izdanje dočekao petnaest godina nakon posljednjega.


Prodekan za znanost i međunarodnu suradnju dodijelio je i Dekanove nagrade studentima za studentski znanstveni rad. Nagrade studentima s najboljim prosjekom ocjena dodijelila je prodekanica za diplomsku nastavu prof. dr. sc. Ksenija Vlahović.

Ni ova svečana sjednica Fakultetskoga vijeća nije protekla bez kulturno-umjetničkog programa. Zbor Veterinarskoga fakulteta „Ab ovo“, vođen prof. dr. sc. Ninom Poljičak Milas i pod dirigentskom palicom muzičkog zborovođe profesora Josipa Degl’Ivellia, najavio je svečanu sjednicu izvedbom hrvatske himne. Tijekom sjednice izvelu su još dvije skladbe, You raise me up i The lion sleeps tonight, a sam kraj obilježili himnom Gaudeamus Igitur. Da u veterinarskom okruženju ima i likovne umjetnosti i umjetnike pokazale su Larisa Kralj, Jadranka Popović i Matea Gale koje su izložile svoje slikarske radove.


Pripremila:
Željana Klječanin Franić, prof.
Ured dekana
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Heinzelova 55
Tel.: 2390-100
Mob.: 091/2390-126
Faks: 2441-387
e-mail: zkljecanin@vef.hr, dekan@vef.hr
Foto: Alen Bregeš


Vezani sadržaji

10. Hrvatski kongres veterinara male prakse

Urednik

Pripravnost na aktualne ugroze preživača: slinavka i šap, kuga malih preživača

Urednik

20 godina označavanja kućnih ljubimaca u Republici Hrvatskoj

Urednik

Okrugli stol „Praćenje i očuvanje sentinel vrsta – dobrog dupina i morskih kornjača u Jadranskome moru“

Urednik

Nova stomatološka oprema Klinika zagrebačkog Veterinarskog fakulteta

Urednik

Na Veterinarskom fakultetu otvoren inovativni studio za AV produkciju

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više