Nenad Kršul, dr. med. vet.
Veterinarska ambulanta KASTOR I DAR

Kratka stanka prije nego nas doista savlada putna groznica: tko sve putuje, kako se opremiti i kako otpremiti?

Foto: http://www.healthypawspetinsurance.com
Ako je put duži, planirajte stanke za odmor svaka dva-tri sata.

Putuje li životinja zatvorena, vjerojatno će biti mirnija i osjećati će se sigurnijom u skiperu ili kavezu koji nije prevelik. Iz kaveza izvadite hranu da se ne prosipava tijekom vožnje automobilom, u zavojima ceste.
Na put svakako ponesite vodu, malo hrane (jer nikad ne znamo da li će se dogoditi kvar, zastoj, promjena plana… pa se put oduži), prostirku, vodilicu, papirnati ručnik ili slično, posudicu za hranu i vodu. Ako su vaši ljubimci pas ili mačka, upitajte veterinara da li vam preporuča koje sredstvo za slučaj ugriza otrovnih kukaca ili gmizavaca (kortikosteroidi), raspitajte se o mogućnostima zaštite od bolesti koje su možda drugačije u području u koje putujete, pa o njima ne znate (primjerice, lišmanioza i dirofilarioza nisu uobičajene u okolici Zagreba, ali ih ima na moru). Ponesite (zlu ne trebalo) zavoj, gazu, obični platneni flaster i bočicu dezinficijensa (primjerice, Betadin otopinu za kožu jer ne peče). Dobro bi bilo imati i pincetu kojom se može izvaditi trn, bodljika ježinca ili krpelj. Ponesite škare i toplomjer. Ponesite i antibiotik ako vam veterinar tako preporučuje i koristite ga isključivo po njegovom naputku.
Ako se ipak dogodi da životinja onemoća, onesvijesti se ili zapadne u grčeve zbog pregrijanosti, sklonite ju u hlad i namočite ju obazrivo ili okupajte prohladnom vodom da što prije snizite tjelesnu temperaturu. Osobito hladite glavu. Posjetite veterinara što je prije moguće.
Ako vaš ljubitelj kukaca uspije uhvatiti kojega koji bode, a vi ste to vidjeli ili ste to prepoznali po oteklini koja je nastala, napravite ledene obloge, iskoristite kortikosteroidni preparat ako ga imate i požurite veterinaru. Ako se radi o ugrizu zmije postupite kao u prethodnom slučaju, ako je ugriz periferno, postavite lagani podvez između mjesta ugriza i srca te izbjegavajte fizičku aktivnost (ako možete, radije životinju prenesite nego da hoda) i postupajte hitno!
Ako životinja u trku ugane nogu, prva pomoć su hladni oblozi i mirovanje do dolaska veterinaru.
Ako razreže mekuš, isperite ranu čistom tekućom vodom ako je dostupna, te zavijte nogu umjerenom snagom. Pri tome između prstiju trebate umetnuti malo gaze ili vate da se nokti ne usijeku u susjedne prste. Zavoj učvrstite flasterom.
Na kraju, ne dajte se obeshrabriti – pođite i uživajte. Nadam se da sve ovo biti samo nepotrebno osiguranje.
I nemojte zaboraviti da putovanje nije gubitak vremena između polazišta i cilja.


Fotografije: http://www.healthypawspetinsurance.com ; http://www.dreamstime.com