v. predavanja
Poslijediplomski tečaj trajnog usavršavanja “Jedno zdravlje” – emergentne i re-emergentne zoonoze: prošlost, sadašnjost i budućnost, održan je 10. lipnja 2016. godine u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, u organizaciji Hrvatskog društva za kliničku mikrobiologiju HLZ-a, Sekcije za zoonoze Hrvatskog društva za infektivne bolesti, Referentnog centra Ministarstva zdravlja za dijagnostiku i praćenje virusnih zoonoza, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
doc.dr.sc. Tatjana Vilibić Čavlek
Hrvatski zavod za javno zdravstvo; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
doc. dr. sc. Tatjana Vilibić Čavlek
U posljednja je tri desetljeća broj emergentnih i re-emergentnih bolesti u porastu. Više od 70% ovih infekcija čine zoonoze čiji su uzročnici većinom virusi (West Nile, chikungunya, dengue, Usutu, Zika, influenca, MERS-CoV, virus hepatitisa E i dr.), ali i brojne bakterije te paraziti. Ovakvi će se trendovi pojave novih kao i širenje postojećih emergentnih i re-emergentnih zoonoza zasigurno nastaviti pod utjecajem brojnih faktora koji su posljedica današnjeg modernog načina života.
Složenost procesa emergencije uvjetovanog promjenama u međuodnosu ljudi, životinja i okoliša istakla je potrebu za uvođenjem cjelovitog pristupa očuvanju javnog zdravlja pod nazivom “One health“.
Cilj tečaja bila je obnova i proširivanje znanja javnozdravstvenih djelatnika iz područja epidemiologije, kliničke slike, laboratorijske dijagnostike i prevencije emergentnih i re-emergentnih zoonoza – kako liječnicima-specijalistima i specijalizantima kliničke mikrobiologije, infektologije, obiteljske medicine, epidemiologije, javnog zdravstva, tako i doktorima veterinarske medicine, te svima ostalima koje zanima problematika zoonoza.

Dr. sc. Vladimir Savić, izv. prof. dr. sc. Ljubo Barbić, doc. dr. sc. Tatjana Vilibić Čavlek, doc. dr. sc. Mario Sviben, prim. dr. sc. Nenad Pandak

doc. dr. sc. Mario Sviben

Prof. dr. sc. Arjana Tambić Andrašević
Prof. dr. sc. Arjana Tambić Andrašević, voditeljica Odjela za bakteriologiju, bolničke infekcije i sterilizaciju Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” pohvalila je HZJZ jer “utire put mnogim temama u području zoonoza“.

Prim. dr. sc. Blaženka Hunjak
Istaknula je jako dobru suradnju s veterinarskim institucijama te potrebu za suradnjom i zajedničkim djelovanjem, ne samo na prevenciji bolesti nego i na dijagnostici, pa i liječenju.
Prim. dr. sc. Blaženka Hunjak, voditeljica Službe za mikrobiologiju HZJZ iz koje je i potekla inicijativa za organizacijom ovog skupa, posebice je zahvalila predavačima sa Veterinarskog fakulteta i Hrvatskog veterinarskog instituta, na velikoj podršci i zaista živoj suradnji s veterinarskim institucijama.

Dr. sc. Ivana Pavić Šimetin

Izv. prof. dr. sc. Ljubo Barbić
Tim riječima pridružila se i dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, pomoćnica ravnatelja HZJZ, navodeći ovaj tečaj kao izvrstan primjer međusektorske suradnje veterine i medicine bez koje zapravo nema napretka u ovom području, a na koju se pozivaju i svi strateški dokumenti iz područja javnog zdravstva.
Nakon uvodnih i pozdravnih riječi, radni dio tečaja otvorio je izv. prof. dr. sc. Ljubo Barbić sa predavanjem “Pristup ‘Jedno zdravlje’ – naša iskustva“.
Održana predavanja
Ljubo Barbić: Pristup “Jedno zdravlje” – naša iskustva
Ana Klobučar: Komarci – vektori zoonoza
Tatjana Vilibić-Čavlek: Zika – novo lice “starog” virusa
Vladimir Stevanović: Emergentne flavivirusne infekcije u Republici Hrvatskoj
Nenad Pandak: Ekološki i epidemiološki lanac krpeljnog encefalitisa
Nenad Pandak: Cijepljenje protiv krpeljnog meningoencefalitisa – PFIZER
Jelena Prpić:
Pojavnost i filogenetska analiza virusa hepatitisa E u domaćih i divljih životinja u Republici Hrvatskoj
Irena Tabain: Prevalencija hepatitisa E u odabranim populacijskim skupinama u Hrvatskoj
Vladimir Savić: Zoonotski potencijal animalnih i humanih virusa influence
Mario Sviben: Plasmodium knowlesi – “peti” uzročnik malarije
Mirjana Lana Kosanović-Ličina: Kemoprofilaksa malarije – izazovi i prepreke
Zdenka Peršić: Leptospiroza u Hrvatskoj
Radovan Vodopija: Bjesnoća u gradu Zagrebu i Hrvatskoj
Andrea Babić-Erceg: Molekularna dijagnostika emergentnih i re-emergentnih zoonoza
Goranka Petrović: Epidemiološki nadzor emergentnih i re-emergentnih zoonoza
Iva Pem Novosel: Epidemiologija i prevencija Zika i MERS-CoV infekcije
Bernard Kaić: Prevencija emergentnih i re-emergentnih zoonoza cijepljenjem
Pavle Jeličić: Mjere sprječavanja zaraznih bolesti koje prenose komarci