Ana Klobučar
Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, Zagreb

mr. sc. Ana Klobučar, Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr Andrija Štampar”
Tijekom posljednjih 12 godina na području Hrvatske zabilježena je pojava, a zatim širenje invazivnih azijskih vrsta komaraca Aedes albopictus i Aedes japonicus. Tigrasti komarac, Ae. albopictus u Hrvatskoj je pronađen prvi put 2004. u Zagrebu. Slijedeće, 2005. godine zabilježeni su brojni nalazi ove vrste u Istri i Dalmaciji. Danas je tigrasti komarac najčešća vrsta komaraca u priobalju i na otocima.
Udomaćen je i proširen i na većem dijelu grada Zagreba. Tijekom posljednje tri godine mjestimični nalazi tigrastog komarca zabilježeni su u Zagrebačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji te na širem području grada Osijeka. Komarac Ae. albopictus vrsta je visokog potencijala za prijenos virusa dengue, potencijalni prijenosnik Zika virusa, a dokazan je kao prijenosnik chikungunya virusa u nedavnim epidemijama u Europi (Italija, Francuska). Vrsta Ae. japonicus pronađena je prvi put u rujnu 2013. u Đurmancu i na području graničnog prijelaza u Macelju, a tijekom protekle dvije godine zabilježeno je njeno širenje na području Krapinsko – zagorske županije. Komarac Ae. japonicus kompetentan je vektor virusa Zapadnog Nila, La Crosse virusa i virusa japanskog encefalitisa. Na našem području invazivne vrste razvijaju se u raznolikim nakupinama vode na koje utječe čovjek – umjetna legla: bačve i posude u vrtovima, odbačeni predmeti, automobilske gume, vaze na grobljima, slivnici i dr.
Prirodni ciklus virusa Zapadnog Nila i Usutu virusa uključuje ptice kao glavne domaćine virusa i komarce kao vektore. Vrsta komaraca s najvećim potencijalom za prijenos ovih virusa je Culex pipiens kompleks (obuhvaća više formi ili biotipova). Jedinke ovog kompleksa razvijaju se u razlikim prirodnim i umjetnim leglima, a rasprostranjene su posvuda.
Dosadašnje pojave epidemija Zika virusne bolesti u svijetu te provedene studije pokazuju da je u urbanim područjima glavni vektor Zika virusa komarac Aedes aegypti (radi karakteristike visoke antropofilnosti), a Ae. albopictus ima sekundarnu ulogu kao vektor. Vrsta Ae. aegypti u Europi mjestimično je bila prisutna u prvoj polovini 20. stoljeća (u mediteranskim zemljama), a danas je proširena je i udomaćena samo na otoku Madeira i djelovima južne Rusije i Gruzije (područja uz istočnu obalu Crnog mora).
- Doctoral Fellowship: PhD Fellowships in the field of infectious diseases
- Projekt AdriAquaNet – Jačanje inovacija i održivosti u jadranskoj akvakulturi
- Emergentne arbovirusne infekcije u putnika
- Novi i zanemareni virusi zoonotske važnosti u Hrvatskoj
- Rezultati praćenja proširenosti virusa Zapadnog Nila u konja u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 2010. do 2020. godine
- Flavivirusi u komarcima na području Hrvatske
- Cijepljenje protiv emergentnih i re-emergentnih zoonoza
- Virusne i vektorski prenosive virusne zoonoze u Srbiji u kontekstu “Jednog zdravlja”
- Flavivirusi u Italiji / Flaviviruses in Italy
- Vektorske bolesti u europskoj regiji WHO / Vector-borne diseases in the WHO European Region