Poznate međimurske toplice Sveti Martin, 13. listopada ugostile su sudionike Prvog hrvatsko-mađarskog simpozija o bolestima i liječenju konja.
Ivan Tomek
časopis Hrvatski glasnik
Fotografije: dr.sc. Ivan Križek, dr.med.vet, glavni urednik Hrvatskog veterinarskog vjesnika

(Foto: dr.sc. Ivan Križek)
U tematskom je smislu konferencija postavljena na dvije okosnice, teorijsku i praktičnu.
Niz izlaganja otvorio je dr. Péter Sótonyi, rektor Veterinarskoga sveučilišta u Budimpešti, koji je svoju ustanovu predstavio kroz povijesnu perspektivu, naglašujući da početci veterinarske medicinske znanosti u Mađarskoj sežu do 1787. godine, kada je u sklopu Peštanskog sveučilišta, 25 godina nakon osnutka prve svjetske veterinarske obrazovne ustanove, počela djelovati katedra za veterinarsku medicinu. Mađarska veterinarska struka otada je svijetu dala brojne glasovite stručnjake. Dr. Sótonyi drugi dio predavanja posvetio je anatomiji konjskih ekstremiteta, s posebnim obzirom na hromost, kao jednu od ključnih bolesti konja.
Praktična pitanja poput dijagnostike i prikaza kliničkih slučajeva hromosti konja obradile su multimedijske prezentacije dr. Gábora Bodóa i dr. Simona Izinga, u kojima je iznesena čitava paleta međunarodnih iskustava.

Dr. sc. Anđelko Gašpar, tajnik Hrvatske veterinarske komore, dr. Atila Kos, tajnik Panonske podružnice Mađarske veterinarske komore i Ivan Forgač, dr.med.vet., predsjednik Hrvatske veterinarske komore
(Foto: dr.sc. Ivan Križek)
Profesor Nenad Turk, dekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, upoznao je nazočne s početcima veterinarstva i veterinarskog obrazovanja u Hrvatskoj, koje uskoro obilježava stotu obljetnicu.
Predsjednik Mađarske komore dr. Gábor Gönczi i njegov hrvatski kolega dr. Ivan Forgač osvrnuli su se na dosadašnje odnose i mogućnosti suradnje dviju komora.
Posebno mjesto među temama okrugloga stola dobilo je područje sigurnosti prehrambenih proizvoda, o kojem su govorili dr. Tamás Abonyi, pročelnik Odjela za upravljanje i kvalitetu mađarske Nacionalne agencije za sigurnost prehrambenog lanca i dr. Boris Habrun, ravnatelj Hrvatskoga veterinarskog instituta.
Dr. András Szinesi i dr. Saša Legen istaknuli su važnost regionalne suradnje, iz koje je proizašla i suradnja na državnoj razini. Dr. Atila Kos i dr. Anđelko Gašpar nazočne su upoznali s planovima suradnje – naglasili da se uskoro očekuje nastavak vrlo uspješnog simpozija, i to u praktičnom obliku, uz demonstraciju liječenja na konjima đakovačke ergele lipicanaca, te na jednome mađarskom mjestu.
Sudionici su posebnu pozornost posvetili temi mogućih epidemijskih ugroza, primjerice aktualnoj prijetnji afričke svinjske kuge. Naglašeno je da epidemije ne poznaju granice, pa je neposredna suradnja veterinara od neprocjenjive važnosti: u današnjemu globaliziranom svijetu bolesti se šire iznimno brzo, a moguće je i prenošenje određenih bolesti na čovjeka, kako se to dogodilo prije nekoliko godina, u vrijeme velike epidemije ptičje gripe. Međunarodna suradnja veterinara omogućuje ponajprije brzu i pravodobnu razmjenu informacija, što je u interesu građana obiju zemalja, pa i cijele Europe i svijeta – jer dok liječnici liječe ljude, veterinari stoje na braniku cijelog čovječanstva.