Zahvaljujući kontinuiranom praćenju i provođenju preventivnih mjera, širenje epidemije afričke svinjske kuge iz više manjih žarišta na europskom kontinentu (ali ne i samo na njemu) jest usporeno, no nije i potpuno zaustavljeno.
Slično kao i u slučaju COVID-19, složenost epidemiološke situacije zahtijeva i razboritost stučnjaka i odgovorno ponašanje javnosti. To i u slučaju afričke svinjske kuge pretpostavlja dobru informiranost prvenstveno stručne javnosti, no s njom i svih drugih koji su u prilici na bilo koji način utjecati na njezin prodor unutar naših granica. Hrvatska je javnost o tome informirana davno prije aktualne koronavirusne pandemije, no dok su oči javnosti opravdano usmjerene na borbu protiv COVID-19 pandemije, struka pomno prati i druge rizike iz prirode koja nikada ne miruje.
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede izvijestila je o prijavi novih slučajeva afričke svinjske kuge u divljih svinja u susjednim državama i poziva posjednike da veterinarskoj službi pravovremeno prijave znakove bolesti ili uginuća kod domaćih svinja.
U svom današnjem priopćenju, Uprava navodi da je prije tjedan dana Republika Srbija prijavila novi slučaj bolesti u divljih svinja te da je samo ove godine u tri regije u Srbiji zabilježeno 69 slučajeva ASK u divljih svinja, a prošle godine ukupno 18 izbijanja bolesti u uzgojima domaćih svinja.
Nadalje, Uprava navodi da je Mađarska ovaj mjesec “potvrdila 567 lokacija s ukupno 771 pozitivnom divljom svinjom dok bolest do sada nije potvrđena u domaćih svinja na području Mađarske”.
“Za dojavu o lokaciji uginule divlje svinje, svaka fizička osoba ima pravo na nagradu u iznosu od 100 kuna. Lokacija lešine divlje svinje može se dojaviti nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji, lovoovlašteniku na čijem se lovištu lešina nalazi ili na email adresu: veterinarstvo@mps.hr, odnosno na broj telefona 099/4392-507 na kojem je osigurano dežurstvo izvan radnog vremena.
Izvor: http://www.veterinarstvo.hr/default.aspx
Veterina portal © Sva prava pridržana.