Poput svih drugih veterinarskih dijagnostičkih instituta u Europi i svijetu, Hrvatski veterinarski institut uključen je u sva područja veterinarske djelatnosti, a osobito u veterinarsko javno zdravstvo i dijagnostiku zoonoza u životinja te istraživanje zoonotskih uzročnika. Tako se i COVID-19, odnosno SARS-CoV-2, prirodno nalazi u području znanstvenoistraživačkih interesa relevantnih stručnjaka HVI, što je svuda u svijetu, a posebice u razvijenim zemljama, neupitno zajednička tema i trenutno najveći problem svih stručnjaka iz područja javnog zdravstva.
Izv. prof. dr. sc. Lorena Jemeršić, zamjenica ravnatelja i predstojnica Odjela za virologiju HVI
Sa detaljima o novoj jedinici za molekularnu dijagnostiku i istraživanje virusnih infekcija upoznala nas je izv. prof. dr. sc. Lorena Jemeršić, zamjenica ravnatelja i predstojnica Odjela za virologiju Hrvatskog veterinarskog instituta. Njezina inicijalna nastojanja i cjelokupni angažman temeljem poziva Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), rezultirali su od kraja ljeta 2020. godine isporukama nove vrijedne opreme za novu jedinicu Hrvatskog veterinarskog instituta.Kako bi bila spremna korištenje, novu opremu trebalo je smjestiti u predviđeni odgovarajući prostor unutar postojećih laboratorija, što je podrazumijevalo i neke građevinske radove.


Osim uređaja koji su i ranije korišteni u Odjelu za virologiju, oprema i reagensi u vrijednosti oko 180.000,00 USD isporučeni su od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Ujedinjenih naroda. Kako je uopće došlo do toga?
Osim nove laboratorijske jedinice, za jačanje kapaciteta Odjela za virologiju HVI osiguran je i novi sterilni kabinet razine III, koji je također dobiven od IAEA, a smješten je u prostorima Laboratorija za klasičnu svinjsku kugu, molekularnu virologiju i genetiku Odjela za virologiju.
Ovaj kabinet omogućuje siguran rad s materijalom koji potencijalno sadrži opasne i brzošireće viruse te osigurava punu pripravnost u slučaju potrebe za dijagnostikom emergentnih i re-emergentnih brzoširećih virusnih infekcija životinja i zoonoza u Hrvatskoj.
Hrvatskoj javnosti nije poznato da osim svakodnevne laboratorijske dijagnostike, rad laboratorija Hrvatskog veterinarskog instituta obilježava i respektabilan broj znanstvenih radova objavljenih u časopisima sa visokim impact faktorom. Kakvi su rezultati ovog istraživanja?
Preliminarni rezultati prisutnosti SARS-CoV-2 u materijalima izdvojenim iz šišmiša, divljih svinja, lisica, čagljeva, galebova i okoliša prikazani su na virtualnom simpoziju u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti: “SARS-CoV-2 u sklopu koncepta jedno zdravlje” održanog 26. studenog 2020. godine. Istraživanja su nastavljena i svakodnevno su u tijeku. Kao i do sada, rezultati istraživanja bit će objavljeni u nekim od znanstvenih časopisa, a do tada moramo biti strpljivi. Naravno, mi neovisno o tome nastavljamo sa svakodnevnim laboratorijskim radom i istraživanjima.

Dr. sc. Dragan Brnić, izv. prof. dr. sc. Boris Habrun, dr. sc. Jelena Prpić, dr. sc. Ivana Lojkić.