Antun Kostelić, Nikica Prvanović Babić, Goran Bačić
Izv. prof. dr. sc. Antun Kostelić, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, Svetošimunska 25, 10000 Zagreb, E-mail: akostelic@agr.hr
Zašto je suhostaj važan?Kondicija i hranidbaSmještaj gravidnih životinjaVakcinacijaSuzbijanje parazitaKorekcija papakaZaključak
Izvor: Zbornik predavanja – 22. savjetovanje uzgajivača ovaca i koza u RH, 25. studeni 2020. (https://www.hapih.hr/)
Zašto je suhostaj važan?
Kod koza, koje su multiparne životinje, zbog intenzivnog rasta plodova dolazi do većih hranidbenih potreba, a nasuprot tome značajno se smanjuje kapacitet buraga. Navedeno ukazuje na važnost praćenja kondicije koza i ovaca prije zadnjeg stadija gravidnosti. O važnosti praćenja i načinu procjene kondicije bilo je puno govora na savjetovanjima uzgajivača ovaca i koza. Nadalje, dobro proveden suhostaj osigurava sintezu kvalitetnog kolostruma koji je izuzetno važan u zaštiti zdravlja podmlatka u prvim danim i tjednima života. Kolostrum ima višestruku ulogu pored visokog udjela hranjivih tvari potrebnih za uspostavu termoregulacije, ima laksativni učinak i ono najvažnije, u njemu se nalaze majčina protutijela koja štite mladunčad od zaraznih bolesti.
Kondicija i hranidba

Slika 1. Stado koza (prvojarke) u odličnoj kondiciji.
U slučaju da su životinje pretile (predebele) može doći do pojave ketoze (koze) i graviditetne toksemije (ovce). Kod koza nastanku bolesti pogoduje veći broj plodova (npr. 3) ili visoka mliječnost, dok je kod ovaca najčešći uzrok dva i više plodova ili jedan, ali veći od prosjeka. Životinje će već u suhostaju pokazivati znakove bolesti koji se očituju ležanjem, škripom zubi i odbijanjem hrane, u prvom redu koncentrata. U slučaju neliječenja može doći do uginuća. Nasuprot pretilih životinja, kod mršavih zbog nedostataka energije iz hrane, ovca i koza crpe vlastite tjelesne rezerve pri čemu se dodatno iscrpljuju pa također može doći do uginuća. Važno je naglasiti da plod ili plodovi najintenzivnije rastu u zadnjoj trećini gravidnosti, otprilike 75-80% porodne mase. Plod za rast i razvoj treba veliku količinu hranjivih tvari i u slučaju da ih životinja ne dobije putem hrane počinje crpsti vlastite tjelesne rezerve. U zadnjem stadiju gravidnosti maternica zauzima veliki dio trbušne šupljine pri čemu se smanjuje kapacitet buraga samim time i mogućnost uzimanja veće količine hrane. U navedenom razdoblju veće su potrebe i za mineralima i vitaminima kako bi se plod normalno razvijao. Jedan od najvećih problema uzrokuje nedostatak vitamina E i selena koji se očituje rađanjem avitalne janjadi i jaradi, a kolostrum je također lošije kvalitete. Kvaliteta kolostruma je važna za rast mladunčadi i zaštitu od uzročnika zaraznih bolesti. Pravilnom hranidbom (praćenje kondicije) i davanjem vitaminsko-mineralnih dodataka možemo utjecati na kvalitetu kolostruma te vitalnost i preživljavanje mladunčadi.
Smještaj gravidnih životinja
Vakcinacija
Suzbijanje parazita
Pogrešno je mišljenje da tretiranjem odraslih životinja, preko kolostruma i mlijeka štitimo mladunčad. Ako su odrasle životinje zdrave odnosno »očišćene« od parazita manji je rizik za zdravlje mladunčadi.
U stadima u kojima se pojavljivala šuga ili je prisutna tijekom godine, odabir načina liječenja, a naročito vrijeme tretiranja, mora biti usklađeno s janjenjem. Pojedini lijekovi za suzbijanje šuge imaju vrlo dugu karencu pa postoji opasnost da se lijek luči mlijekom. Upravo je zima razdoblje u kojem vrlo često dolazi do izbijanja i brzog širenja šuge kontaktom jer ovce i koze borave u staji. Potrebno je izbjegavati bilo kakve zahvate na visokogravidnim životinjama jer postoji rizik od pobačaja zbog stresa ili naguravanja. Kao što je navedeno, mjesec dana prije planiranog prvog poroda moramo odraditi sve planirane zahvate. Kod pojedinih uzgajivača uvriježeno je mišljenje da tretiranjem ovaca i koza neposredno prije poroda štitimo i podmladak preko kolostruma što je u potpunosti pogrešno. Tretiranjem stada prije poroda sprječavamo doticaj janjadi i jaradi s jajašcima parazita u prvim danim života.
Također je važno napomenuti da kod suzbijanja parazita moramo istovremeno tretirati cijelo stado i sve kategorije životinja. Količina lijeka i postupak sa stadom nakon liječenja mora biti provedeno u suradnji s veterinarom i prema uputama proizvođača.

Slika 2. Davanje lijeka protiv parazita (tzv. drenč pištolj).
Korekcija papaka

Slika 3. Korekcija papaka.
Kao i kod suzbijanja parazita, zahvate je potrebno provesti na čitavom stadu na početku suhostaja tj. najkasnije dva mjeseca prije planiranog jarenja i janjenja. Svako rukovanje sa visokogravidnim životinjama može dovesti do pobačaja.