Prije svega, kao trajni zadatak struke, a istovremeno jedan od ciljeva VPG-a, uz utvrđivanje zdravstvenog stanja životinja tijekom VPG-a moguća je i edukacija posjednika o važnosti liječenja životinja i vođenja evidencija o tome te podizanje svijesti o važnosti zdravstvenih statusa općenito kao i važnosti provedbe biosigurnosnih mjera i mjera usmjerenim dobrobiti životinja u cilju sprječavanja pojave i širenja zaraznih bolesti životinja.
Uz važnost pravilnog provođenja postupaka u proizvodnji hrane u uvjetima kojima moraju udovoljavati gospodarski objekti i oprema u proizvodnji hrane i hrane za životinje, posjednike je potrebno trajno educirati i “o sustavima kontrole prometa te o pravima i obvezama koje proizlaze iz sve obimnije veterinarske legislative, prvenstveno one koja se odnosi na označavanje životinja i registraciju prometa te dobrobit životinja, kao i propisa koji se odnose na tzv. „cross-compliance“, odnosnu višestruku usklađenost koju stočari moraju ispunjavati za dobivanje državnih potpora” (http://veterinarstvo.hr/default.aspx?id=4823).
Kada su goveda u pitanju, provedba veterinarskih pregleda na gospodarstvima omogućuje usklađivanje Jedinstvenog registra goveda sa stvarnim stanjem na terenu i popunjavanje nepotpunih migracija u svrhu postizanja njegove pune operativnosti.
Osim svega navedenog, provedba veterinarskih pregleda na gospodarstvima poslužit će i za “prikupljanje podataka potrebnih za procjenu rizika na temelju koje se ciljano i učinkovito usmjeravaju ljudski (osobito veterinarsko-inspekcijski) i materijalni resursi za kontrolu i poduzimanje korektivnih mjera” (http://veterinarstvo.hr/default.aspx?id=4823).
VPG je već dugi niz godina tema brojnih razgovora unutar kontinuirane komunikacije struke i nadležnih tijela, a prema trenutnim pokazateljima moglo bi se zaključiti da je ova tema dovedena na dosad najvišu razinu koja ima sve potrebne preduvjete za njegovo redovito programirano provođenje. Ove godine, VPG bi mogao započeti već samim početkom lipnja.
Djelatnici Ministarstva poljoprivrede, Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane provest će do kraja mjeseca edukacije ovlaštenih veterinara o načinu obavljanja veterinarskog pregleda na gospodarstvu u 2022. godini temeljem navedene Odluke kao i edukacije iz područja zdravlja životinja, a vezano na godišnju Naredbu o mjerama zaštite zdravlja životinja i njihovom financiranju (Narodne novine 145/2021).
Raspored ovih edukacija objavljen je i na stranicama Hrvatske veterinarske komore (https://hvk.hr/poziv-edukacije-ovlastenih-veterinara-vpg-2022-i-naredba/).
Vezano (VPG):
- U pripremi Nacrt programa za veterinarske preglede na gospodarstvima
- Održana godišnja Skupština Hrvatske veterinarske komore
- Održana redovita godišnja Skupština Hrvatske veterinarske komore
- Odluka o načinu obavljanja Veterinarskog pregleda na gospodarstvu u 2017. godini
- Intervju s pomoćnikom ministra poljoprivrede u Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane
- Radionice o provedbi programa kontrole, suzbijanja i iskorjenjivanja zaraznih bolesti domaćih životinja u 2016. godini, provedbi veterinarskog pregleda gospodarstva te registru reprodukcijskog materijala
- Početak obavljanja Veterinarskog pregleda na gospodarstvu u 2015. godini
- Veterinarske mjere provedene tijekom poplava u županjskoj Posavini