Kako je prevencija najbolja mjera zaštite od ove bolesti, SAD ocjenjuju da je od vitalne važnosti da svi znaju kako ju spriječiti i održati populaciju svinja zdravom.
Obzirom na činjenicu da ASK nikada nije ustanovljena na sjevernoameričkom kontinentu, tako u opće informiranje i edukaciju široke javnosti nisu uključeni samo lovci, za koje se u Hrvatskoj provode posebne radionice, u cilju podizanja svijesti za sprječavanje pojave odnosno ranog otkrivanja afričke svinjske kuge.
Ministarstvo poljoprivrede SAD je objavilo četiri jednostavne i lako razumljive infografike na temu puteva širenja bolesti, biosigurnosti, znakova i simptoma, a uz to i savjete za putnike:
- African Swine Fever Risk Pathways (PDF, 2.4 MB)
- Biosecurity (PDF, 312 KB)
- Signs and Symptoms of African Swine Fever (PDF, 209 KB)
- Traveler Tips (PDF, 389 KB)
Nije upitno da li takav rizik postoji i koliko je stvaran nego što europska javnost o tome zna. Ne tiče se to samo ove kuge nego i brojnih drugih zdravstvenih rizika koji su vezani uz globalni transport.
- pojačan granični nadzor i povećana pažnja prema teretu, putnicima i proizvodima koji dospijevaju iz Kine i drugih afričkom svinjskom kugom zahvaćenih zemalja;
- povećanje broja timova sa psima za otkrivanje ilegalnih proizvoda na ključnim morskim i zračnim lukama;
- suradnja sa industrijom i proizvođačima kako bi se osiguralo provođenje biosigurnosnih protokola i najbolje prakse;
- zabrana uvoza/unosa svinjetine i proizvoda od svinjetine iz afričkom svinjskom kugom zahvaćenih zemalja;
- uska koordinacija na kriznim planovima sa industrijom, i proizvođačima kako bi bili spremni ako bi se ustanovila bolest; i
- osiguravanje kapaciteta testiranja Nacionalnog referentnog laboratorija.
Video ministra poljoprivrede SAD dostupan je ovdje.