Bolesti domaćih životinjaKomentari

Afrička svinjska kuga i turistička putovanja (SAD: “Don’t Bring It Home”)

Nasreću, afrička svinjska kuga nije se zasad proširila izvan zahvaćenih zemalja EU, pa tako ni prema Hrvatskoj. No, vrlo je važno biti svjestan činjenice da je prisutna na istom kontinentu i istom zajedničkom tržištu, koje niti izdaleka nije homogeno kao što je američko.

Kako smo, osim našeg Ministarstva poljoprivrede i na mailing listi Ministarstva poljoprivrede SAD, do nas je tako stigla i informacija o aktivnostima Ministarstva poljoprivrede SAD u cilju sprječavanja unosa i izbijanja afričke svinjske kuge u Sjedinjenim Američkim Državama. Prema njihovim informacijama, prošlog su tjedna psi obučeni od strane tog ministarstva odigrali važnu ulogu u oduzimanju oko 450 tona svinjskog mesa prokrijumčarenog iz Kine gdje je afrička svinjska kuga (ASK) prisutna.

Kako je prevencija najbolja mjera zaštite od ove bolesti, SAD ocjenjuju da je od vitalne važnosti da svi znaju kako ju spriječiti i održati populaciju svinja zdravom.

Obzirom na činjenicu da ASK nikada nije ustanovljena na sjevernoameričkom kontinentu, tako u opće informiranje i edukaciju široke javnosti nisu uključeni samo lovci, za koje se u Hrvatskoj provode posebne radionice, u cilju podizanja svijesti za sprječavanje pojave odnosno ranog otkrivanja afričke svinjske kuge.Možda je rizik unosa bolesti u SAD putem zaraženih divljih svinja vrlo malen, pa su stoga u SAD posebno na oprezu zbog mogućnosti mehaničkog unosa bolesti. U tom smislu, provode veći nadzor putnika koji dolaze iz Kine i drugih afričkom svinjskom kugom zahvaćenih zemalja, a (iako to nije istaknuto) to znači i zemalja EU. Osim toga, svojim sugrađanima aktivno ukazuju na mogućnost mehaničkog unosa virusa ASK na odjeći, obući i rukama, kao i putem proizvoda od svinjetine, koji mjesecima mogu biti izvor bolesti, a unešeni su kao hrana.

Ministarstvo poljoprivrede SAD je objavilo četiri jednostavne i lako razumljive infografike na temu puteva širenja bolesti, biosigurnosti, znakova i simptoma, a uz to i savjete za putnike:

Europa se nije uspjela izolirati od prodora ASK, što je dijelom razumljivo obzirom na činjenicu da je kontinent nastanjen slobodnoživućim divljim svinjama kojima se bolest prirodno širi. Međutim, nejedno izbijanje bolesti na više stotina kilometara od poznato zaraženih područja ukazuje na činjenicu da je mogućnost mehaničkog prijenosa bolesti bio više nego zanemaren, a o nadzoru da i ne govorimo. Štoviše, EU je još prije nekoliko godina znala za nezaustavljivo širenje ASK krajnjim istokom europskog kontinenta, granične države dugo su i prilično uspješno nadzirale prirodno širenje bolesti i rizike, ali se ipak dogodilo da se bolest iznenada pojavi više stotina kilometara dalje od tih područja, što ukazuje na činjenicu da prirodno širenje bolesti putem divljih svinja možemo nadzirati, ali mehanički prijenos ne, ako svi toga nisu svjesni.
Nije upitno da li takav rizik postoji i koliko je stvaran nego što europska javnost o tome zna. Ne tiče se to samo ove kuge nego i brojnih drugih zdravstvenih rizika koji su vezani uz globalni transport.

Svijet ima novu pandemijuNije teško konstatirati da gotovo jednako veliko tržište (SAD : EU) na čijem kontinentu nema ASK, upozorava svoju javnost o mogućnosti unosa bolesti na kontinent, a veliko tržište na kontinentu koji ima ASK ne upozorava javnost niti na mogućnost mehaničkog širenja niti na mogućnost novog, mehaničkog unosa iz drugih zahvaćenih dijelova svijeta. Možda se time implicira da su postojeće aktivnosti nadležnog sustava EU za sada dovoljna sigurnosna barijera, pa europska javnost, za razliku od američke, po pitanju afričke svinjske kuge može i treba biti spokojna.

Kako bi spriječili unos ASK u Sjedinjene Američke Države, Ministarstvo poljoprivrede SAD provodi slijedeće mjere:

  • pojačan granični nadzor i povećana pažnja prema teretu, putnicima i proizvodima koji dospijevaju iz Kine i drugih afričkom svinjskom kugom zahvaćenih zemalja;
  • povećanje broja timova sa psima za otkrivanje ilegalnih proizvoda na ključnim morskim i zračnim lukama;
  • suradnja sa industrijom i proizvođačima kako bi se osiguralo provođenje biosigurnosnih protokola i najbolje prakse;
  • zabrana uvoza/unosa svinjetine i proizvoda od svinjetine iz afričkom svinjskom kugom zahvaćenih zemalja;
  • uska koordinacija na kriznim planovima sa industrijom, i proizvođačima kako bi bili spremni ako bi se ustanovila bolest; i
  • osiguravanje kapaciteta testiranja Nacionalnog referentnog laboratorija.

Video ministra poljoprivrede SAD dostupan je ovdje.

Vezani sadržaji

Svinjski limfotropni herpesvirusi – nova opasnost za domaće svinje u Republici Hrvatskoj

Urednik

Pojava slinavke i šapa u Mađarskoj – poziv na oprez i primjenu biosigurnosnih mjera

Urednik

Afrička svinjska kuga u domaćih svinja u općini Nijemci (2025.)

Urednik

Popis propisa objavljenih od 1. kolovoza 2024. godine do 4. prosinca 2024. godine

Urednik

U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge

Urednik

Programi za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka te potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge & e-savjetovanje

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više