Žaklin Acinger-Rogić, Tihana Miškić, Nikolina Grizelj
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Ministarstvo poljoprivrede
Izvor: Zbornik predavanja 14. savjetovanja uzgajivača svinja u Republici Hrvatskoj
Uzročnik bolesti je DNA virus s ovojnicom koji spada u rod Asfivirus iz porodice Asfarviridae.
ASK je bolest koja se obavezno prijavljuje i nalazi se na popisu Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE). Radi se o kontagioznoj zaraznoj bolesti životinja s potencijalom za vrlo brzo širenje bez obzira na granice te ima ozbiljne socioekonomske i javno zdravstvene posljedice i od velike je važnosti za međunarodni promet životinja i proizvoda životinjskog podrijetla.
ASK se iskorjenjuje u uzgojima domaćih svinja usmrćivanjem svinja na zaraženom gospodarstvu, a u krugu od 3 i 10 km uspostavljaju se vrlo rigorozne mjere poput zabrane prometa u najkraćem trajanju od 45 dana. U divljih svinja bolest je vrlo teško iskorjeniti. Cjepivo protiv ASK ne postoji.
ASK je 2014. godine potvrđena i na području Europske Unije (EU), u Litvi te se širi na područje Latvije, Estonije, Poljske, a sekvenciranje virusa potvrdilo je da se radi o istom soju virusa koji cirkulira na području Rusije i Bjelorusije.
Tijekom srpnja 2017. godine ASK potvrđena je u divljih svinja u Češkoj, a zatim i u Rumunjskoj u nekomercijalnim uzgojima domaćih svinja (tzv. backyard) neposredno uz granicu s Mađarskom. Provedbom vrlo rigoroznih mjera u odnosu na divlje svinje u zaraženoj i ugroženom području u Češkoj, ASK se nije proširila u uzgoje domaćih svinja, no u Rumunjskoj su početkom 2018. potvrđena nova izbijanja upravo u domaćih svinja i to u uzgojima s lošim biosigurnosnim mjerama. Krajem travnja ASK je potvrđena i na području Mađarske u divljih svinja (Mape 1-4).
Najvažnije mjere sprječavanja pojave ASK u domaćih svinja su visoka biosigurnost na gospodarstvima na kojima se drže svinje, uključivanje lovaca i provedbu pasivnog nadziranja ASK u populaciji divljih svinja, strogo pridržavanje propisa o označavanju, premještanja i prometu životinja te druge mjere, poput provedbe dezinfekcije vozila kojima se prevoze životinje, prijava svake promjene zdravstvenog stanja svinja veterinaru i sl. Stoga je iznimno važna visoka svijest posjednika o načinu i putovima širenja ASK i mjerama kojima se rizik od unošenja virusa ASK može smanjiti. Budući je ASK potvrđena i na području Češke, Rumunjske i Mađarske te iako su za sada sva izbijanja u manjem, ograničenom području i provode se vrlo stroge mjere, postoji vjerojatnost da virus uđe u populaciju divljih svinja, čime se povećava i rizik za širenje virusa ASK na druge države i područja, pa i na područje Republike Hrvatske.
Zbog svega navedenog Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane priprema aktivnosti u svrhu podizanja svijesti posjednika svinja, lovaca, veterinara i veterinarskih inspektora, kao i paket mjera u svrhu sprječavanja pojave ASK i podizanja biosigurnosti u uzgojima svinja.
Posebna pažnja biti će posvećena uzgajivačima svinja koje se tradicionalno drže na otvorenom u smislu pridržavanja svim propisanim mjerama biosigurnosti i sprječavanju svakog kontakta domaćih svinja s divljim svinjama, a jedna od aktivnosti biti će i dodatne kontrole prijevoza životinja u svrhu otkrivanja ilegalnog prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla.
U odnosu na divlje svinje, preventivne aktivnosti u svrhu smanjivanja mogućnosti unosa virusa ASK i daljnjeg širenja jesu:
- ukidanje hranilišta za divlje svinje (divljač) osim u svrhu odstrela,
- ciljani odstrel krmača i nazimica u svrhu smanjenja populacije divljih svinja, odnosno smanjivanje gustoće populacije divljih svinja na određenom području,
- ukidanje lovostaja na divlje svinje,
- prijava svake pronađene uginule divlje svinje u svrhu ranog otkrivanja virusa ASK te pojačane biosigurnosne mjere tijekom lova i manipulacije s trupovima odstrijeljenih divljih svinja.
Vezano:
- Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja
- Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak
- Ukidanje zone zaštite i zone nadziranja u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog afričke svinjske kuge
- Peti ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge u uzgojima
- Treći ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge