Komentari

Afrička svinjska kuga: možda još nije kasno

Uz dobro odabrane mjere i njihovo dobro provođenje, ponašanje svih onih koji su na bilo koji način vezani uz svinjogojstvo je presudan faktor uspjeha u sprječavanju širenja i suzbijanju afričke svinjske kuge.

Ne može se reći da Hrvatska ne pruža otpor afričkoj svinjskoj kugi, no postoji uvjerenje da smo propustili priliku zaustaviti virus na ulasku i da na dosadašnji način ne možemo spriječiti njezino širenje. Unazad nekoliko godina učinjeno je nešto ili više toga, ali ne dovoljno da bi se spriječio ulazak virusa na mala vrata. Šanse za opstanak imaju farme bastioni biosigurnosnih mjera kategorije 3 ako u svojoj najbližoj okolini ne budu imali toliko puno virusa da ga i muhe mogu unijeti, a muha je puno.
Najslabija karika su ljudi koji ne poznaju ni struku ni propise ili ih ne poštuju, a uzgajaju svinje ili trguju njima. Nažalost, to nisu jedine slabe karike.

Provođenje mjera već tjednima uzrokuje otpor i sukobe među brojnim dionicima, a veterinari u raskoraku ponekad oprečnih zahtjeva vlasti i najbrojnijih uzgajivača, legislative i propisanih procedura, sve su teže sustizali bolest koja je zasad čini se još uvijek unutar granica zahvaćenih županija. Službene informacije koje to potvrđuju – očekujemo.
Širenje afričke svinjske kuge u Hrvatskoj ima svoje sociološke korijene, ali od prvoga dana kuga je rastući politički problem.

Ključna poruka za sve svinjogojce, ali i “trgovce” svinjama kontinuirano je upućivana hrvatskoj javnosti još od službene potvrde pojave afričke svinjske kuge u susjednoj Srbiji, kada je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede 14. kolovoza 2019. godine upozorilo da su na snagu stupile preventivne mjere. Istina, uvijek se treba odgovorno ponašati, a naročito u kriznim situacijama slijediti upute stručnih službi. Međutim, ta poruka nije došla do svijesti svih onih do kojih bi trebala premda ju je i Hrvatska veterinarska komora redovito komunicirala.
Ranije, 29. travnja 2018. godine pisali smo o pojavi afričke svinjske kuge u Mađarskoj i bojali smo se prodora kuge putem divljih svinja jer njihova kretanja ne možemo kontrolirati. Jedan od naših većih problema u ovom kontekstu je što već predugo ne želimo javno priznati da nemamo niti potpunu kontrolu kretanja domaćih svinja. Uz taj, postoje i brojni drugi problemi koje veterinari na terenu uočavaju i na koje upozoravaju godinama, a među njima i problem označavanja životinja kojeg se godinama gura pod tepih, kao da ne postoji, ali ga Hrvatska veterinarska komora redovito izvlači na dnevni red. Zasad neuspješno jer se radi o političkoj odluci, ali je dosljedno i za sve nas vjerojatno dobro da to čini. Kada raste javni bunt prema naređenim mjerama i njihovom provođenju, pa čak i spremnost na prihvaćanje kazni za njihovo nepridržavanje, kako uvjeriti sve one koji se bave svinjama, a naročito one koji trguju, da poštuju iste te mjere?

Ipak, bilo kakva analiza trenutno je manje važna od poruke da je sada nužno pridržavati se mjera i suzdržati od bilo kakvih ilegalnih radnji, a naročito prometa svinja.

Godinama smo nadzirali divlje svinje i pretraživali uzorke na virus ASK jer smo očekivali da će izvor bolesti za domaće svinje biti one divlje, kao što je to drugdje, ali ljudski faktor je nedavno iznenadio gotovo sve. Kada je službeno objavljeno da je 22. lipnja 2023. godine kuga potvrđena na području Bijeljine, što je prvi slučaj pojave bolesti u BiH i istovremeno najbliži granici s Hrvatskom, rijetki su mogli očekivati da će već 26. lipnja Hrvatski veterinarski institut potvrditi prve slučajeve bolesti u Hrvatskoj, upravo u susjednom pograničnom području i to ne u divljih nego u domaćih svinja.

Znamo da ilegalnim prometom kuga lako može biti proširena po čitavoj Hrvatskoj, ali oni koji to čine niti u ovom trenutku nisu takvom posljedicom ni najmanje opterećeni.
Slobodna Dalmacija jučer piše o cijeni od 140 eura za 25-kilski odojak. Tržište funkcionira, a crno još bolje.

Širenje kuge i u ovom trenutku najviše ovisi o poštivanju propisanih mjera od strane trgovaca i držatelja svinja i njihovom ponašanju, znanju, brizi, odgovornosti, disciplini.
Puno je različitih problema u ovakvoj situaciji, kada na vidjelo pomalo izlaze sve mane i nedostatci sustava i pojedinaca, no ovaj je ključan jer ga u postojećim okolnostima ne možemo dovoljno dobro nadzirati. Uz ilegalno trgovanje svinjama, a u slučaju kuge i proizvodima od svinja, u ovim uvjetima nemoguće je ograničiti, a kamoli suzbiti bolest.

Budemo li svi dosljedno poštivali propisane mjere, bez da nas itko mora kontrolirati, naročito ako se bar na mjesec dana uspijemo suzdržati od ilegalnog prometa svinjama i proizvodima od svinja, šanse za zaustavljanje i suzbijanje kuge postaju velike, a ukupne štete za svinjogojstvo zadržat će se na trenutnoj, koja nije mala.

Vezani sadržaji

U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge

Urednik

Programi za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka te potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge & e-savjetovanje

Urednik

Promjena i smanjenje zone ograničenja I i II u Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj i Ličko-senjskoj županiji

Urednik

Ministar Dabro: Učinili smo sve da bi sačuvali našu tradiciju kolinja

Urednik

Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja

Urednik

Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više