Bolesti domaćih životinjaKomentari

Afrička svinjska kuga: sastanak u Ministarstvu i Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/687

Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/687 ↗ оd 17. prosinca 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za sprječavanje i kontrolu određenih bolesti s popisa je Uredba čije odredbe bi trebali poznavati svi legalisti zainteresirani za provođenje mjera suzbijanja afričke svinjske kuge u zemljama članicama EU.

Datum početka svinjokolja u zoni ograničenja kao jedan od temeljnih prijepora između “Stožera za obranu hrvatskog sela” i Ministarstva poljoprivrede nije definiran niti sastankom koji je ipak održan 30. studenoga u Ministarstvu, a na kojemu su bili i svi drugi predstavnici hrvatskih svinjogojaca. Možda su prosvjednici iz Stožera računali na mogućnost dogovaranja ovog datuma, ali to je iz perspektive EU i Ministarstva nemoguće jer on ovisi o datumu zadnjeg slučaja pojave bolesti. Tako baš nije iskomunicirano, ali se moglo zaključiti ako znate da možda postoji nekakva procedura za to. O Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2020/687, njezinom tumačenju i provedbi na razini EU se niti u javnosti ne govori osim što ju se tek ponekad i usput samo spomene, kao da je gotovo potpuno nebitna, a ona govori o mjerama za suzbijanje ASK na čitavom teritoriju EU. Bez nje nije teško steći dojam da baš sve ovisi isključivo i jedino o Ministarstvu poljoprivrede te da ono nema baš nikakvu odgovornost prema tijelima EU i radi štogod hoće. Činilo se kao da se o ključnim detaljima koji priječe puno međusobno razumijevanje ne razgovara na najbolji mogući način, a jedan od njih je procedura donošenja odluka o zabranama. Očekivalo bi se da se bar spomenu posljedice jednostrane odluke Hrvatske da prekine zabranu, no o tome se nije govorilo, pa nije bilo ni projekcija mogućih posljedica, a kamoli njihove zajedničke analize. Stoga je i potpuno razumijevanje druge strane ostalo upitno.

Iz perspektive prosvjednika, situacija je jednostavna, kao i zahtjev za skidanjem trenutne zabrane klanja vlastitih svinja na vlastitom dvorištu jer dio njih je nastavio inzistiranjem da još jučer krene s tim. Dio prosvjednika i nakon sastanka inzistira na klanju zdravih svinja tamo gdje to trenutno nije dopušteno, predlažući veterinarski pregled prije klanja, pa i uzimanje uzoraka za pretragu na ASK.

Iz perspektive Ministarstva pred kojim su oprečni zahtjevi različitih strana, situacija je prilično složena i manevarskog prostora nema, tim više što je ASK u Hrvatskoj tema od interesa za čitavu EU koja ju stoga svakodnevno prati, što znači da nužno očekuje pozitivne rezultate kao osnovni uvjet za izmjene mjera i skidanje zabrana. Još ljetos, zabrinjavajuće širenje ASK u Hrvatskoj zaokupilo je pažnju dijela Europe i moglo se čuti svakakvih komentara. U proteklih pet mjeseci, puno se toga dogodilo i dalo bi se zaključiti da je depopulacija svinja provedena u zonama ograničenja možda i glavni razlog pada broja novih slučajeva zaraze. U nekim drugim okolnostima i manje rigorozne mjere pokazale bi rezultate, ali to je u ovom trenutku samo fantazija.

Uz politički, sve je vidljiviji i socioekonomski karakter kuge i to koliko smo svi zajedno dorasli situaciji.

Vezani sadržaji

Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja

Urednik

Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak

Urednik

Ukidanje zone zaštite i zone nadziranja u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog afričke svinjske kuge

Urednik

Peti ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge u uzgojima

Urednik

Treći ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge

Urednik

U Retkovcima potvrđena afrička svinjska kuga

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više