Iako struka godinama intenzivno prati razvoj situacije sa širenjem afričke svinjske kuge (v. Veterinarski dani 2017.) u smislu prevencije i pripremnih mjera, vrlo je teško kontrolirati širenje bolesti među uzgojima, u najvećoj mjeri putem zaraženih divljih svinja. No, važno je napomenuti i da se virus afričke svinjske kuge prenosi i na druge načine, pa je svakako uputno biti na oprezu te provoditi dezinfekciju vozila kojima se prevoze životinje.
Trenutno veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede pojačano kontrolira uzgoje svinja kako ne bi došlo do kontakta sa divljim svinjama i u tom smislu Ministarstvo upozorava posjednike svinja da svoje svinje drže u zatvorenom i ograđenom prostoru. Navodi se i da su u pripremi krizni stožeri po županijama (veterinarski inspektori, lovci, policija, lokalna samouprava) radi postupanja u slučaju eventualnog izbijanja ASK u Hrvatskoj.
Osim toga, ukidaju se hranilišta za divlje svinje i provodi pojačana kontrola tijekom lova i rukovanja s trupovima divljih svinja.
Ministarstvo je lovoovlaštenicima naredilo da do 1. kolovoza moraju odstreliti 2.500 divljih svinja.
Podsjećamo da su posjednici dužni svako uginuće svinje i svaku pojavu znakova bolesti žurno prijaviti veterinarskoj organizaciji.
Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, ali u svinja smrtnost može doseći i 100%.Ministarstvo poziva sve posjednike svinja i lovce da za sve dodatne informacije kontaktiraju Upravu za veterinarstvo i sigurnost hrane na telefon 01 6443 540 i 099/815 6254 ili na veterinarstvo@mps.hr.
Više o afričkoj svinjskoj kugi
- Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja
- Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak
- Ukidanje zone zaštite i zone nadziranja u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog afričke svinjske kuge
- Peti ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge u uzgojima
- Treći ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge