Dobrobit, zaštita i zbrinjavanjeDržavna uprava i ustanoveKućni ljubimci

Akcija sterilizacije pasa u Međimurskoj županiji započinje u svibnju

25.04.2018.
U Ministarstvu poljoprivrede održan radni sastanak o provedbi akcije sterilizacije pasa u 12 romskih naselja u Međimurskoj županiji.

Župan Međimurske županije g. Matija Posavec, saborski zastupnik i predstavnik nacionalnih manjina g. Veljko Kajtazi i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede g. Željko Kraljičak
Prema navodima iz Ministarstva poljoprivrede (http://www.mps.hr/hr/novosti/krece-velika-akcija-sterilizacije-pasa-u-romskim-naseljima, 25.04.2018.), u svibnju ove godine Ministarstvo započinje s provedbom akcije sterilizacije pasa u 12 romskih naselja Međimurske županije. Ovu akciju sterilizacije/kastracije tijekom slijedećih nekoliko mjeseci planira se provesti na oko 3.000 pasa (starijih od šest mjeseci) radi zaustavljanja njihovog daljnjeg razmnožavanja i priljeva novih neželjenih životinja, a u cilju “pomoći romskom stanovništvu koje brine o životinjama koje su napustili neodgovorni vlasnici”.
Nakon provedenih zahvata, planirano je “vraćanje kastriranih i izliječenih pasa vlasnicima ili posjednicima, kao i njihovo udomljavanje”.

“Označavaju se ušnim markicama, cijepe protiv bjesnoće i tretiraju protiv unutarnjih i vanjskih parazita. Svi psi će se evidentirati, fotografirati te će im se izraditi album za udomljavanje.”

Provođenje operativnih zahvata u nadležnosti je četiriju nadležnih veterinarskih organizacija.
Planirano je da se svakodnevno četrdesetak pasa odvozi u ambulante u čijim će stacionarima nakon zahvata provesti od jednog do tri dana, a zatim biti vraćeni u naselja ili u skloništa u kojima će čekati udomljenje.

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede g. Željko Kraljičak


Danas smo prezentirali detalje našega plana, pripremili smo naredbu koju će donijeti ministar poljoprivrede g. Tolušić, kojom ćemo definirati način financiranja samoga projekta. Naime, mi ćemo ovim projektom zahvatiti oko 3000 životinja na kojima ćemo provesti mjere i zahvate trajne sterilizacije kako bi onemogućili daljnje širenje broja u populaciji koja ugrožava javno zdravlje u 12 naselja u Međimurskoj županiji. Osigurali smo financijska sredstva, danas smo se složili da je sam plan i program kojeg ćemo donijeti na visokim razinama i standardima dobrobiti životinja i na taj način ćemo zaista riješiti jedan veliki problem koji se niz godina pojavljuje u romskim naseljima. Pozivamo kompletnu hrvatsku javnost da prati sve aktivnosti našega plana, posebno u onome dijelu da želimo poslije ove akcije osigurati mogućnost da se sve jedinke i životinje po mogućnosti udome i na taj način trajnije riješimo sam problem u romskim naseljima.

Župan Međimurske županije g. Matija Posavec


Dakle, državni tajnik je spomenuo da se radi o rješavanju problema gotovo 3000 napuštenih pasa lutalica. Kad imate na jednom malom području koje je tristotinjak kvadratnih metara, govorimo o nešto manje od polovice površine županije 3000 napuštenih pasa lutalica onda je to prije svega javnozdravstveni problem, to je problem gdje te životinje žive u humanitarnim uvjetima ili u onim uvjetima i standardu kojeg želi Hrvatska kao zemlja Europske unije postići i jednom sinergijom i romske zajednice, lokalnog stanovništva, institucija lokalnih, regionalnih i državnih, krećemo u, poštivajući sve pozitivne zakonske odredbe i hrvatskih i europskih zakona nastojati u jednom kraćem periodu riješiti taj problem. Zato zahvaljujem svima koji su se vrlo predano angažirali u protekle dvije godine na uopće osmišljavanju cijelog tog sustava da bismo danas došli do točke gdje operativno ćemo u narednim mjesecima to riješiti na zadovoljstvo prije svega romske nacinalne manjine, ali i većinskog stanovništva koje živi na ovom području.

Saborski zastupnik i predstavnik nacionalnih manjina g. Veljko Kajtazi


Evo, koristim priliku da se zahvalim svima, posebno bih se htio zahvaliti ministru i njegovim suradnicima kao i prijateljima životinja koji smo zajedno radili na rješavanje dugoročnog problema jer problem nije od jučer, problem je sigurno trideset- četrdeset godina, ali čak i 2015. kad je bila sasvim druga Vlada koji smo pokušavali na neki način rješavati taj problem – nismo uspjeli, i zato sam napomenuo zahvaljujući gospodinu ministru Tolušiću koji smo krenuli odmah u rješavanje ovog problema. Naravno da problem kojeg rješavamo trenutno u Međimurskoj županiji ja osobno očekujem da ćemo rješavati isti ovakav, isti problem i u ostalim romskim naseljima diljem Republike Hrvatske. Ono što mene posebno raduje, a što nije uobičajeno da u ovom samom projektu su uključeni Romi. Jer u svim ostalim dosadašnjim projektima Romi su samo objekt, a ne subjekt i to me posebno raduje i zato očekujemo da od ovog samog projekta 100% realizaciju.

Sterilizacija pasa u ostalim županijama


Mi smo danas prezentirali model po kojem će Ministarstvo i u drugim županijama provoditi ovu mjeru. Naime, sada imamo jedan dobar zakonski okvir, to je Zakon o zaštiti životinja po kojem ministar može donijeti naredbu, osigurati financijska sredstva i način provedbe. Upravo testiranjem našega modela u županiji u kojoj je najviše izražen ovaj problem, mislim da ćemo se pokazati da na razini cijele Republike Hrvatske možemo riješiti ovaj problem. Možda samo zbog informacije, mi govorimo danas ovdje o 3000 životinja u 12 naselja dok ostale županije nemaju više prijavljeno 200 do 300 pasa.

Jesu li ti psi čipirani ili nisu označeni, ako nisu hoće li biti označeni i tko će provoditi zdravstvenu skrb nakon obavljenog zahvata?

    Da bi pas bio čipiran mora imati vlasnika. Mi u ovom trenutku ne možemo znati tko je vlasnik toga psa dok ga ne budemo uhvatili, dok ga ne budemo provjerili, međutim, svaki pas koji bude imao zahvat sterilizacije ili kastracije bit će cijepljen i bit će označen.

Tko će biti upisan kao vlasnik?

    On neće imati svoga vlasnika dok ga ne budemo udomili.

Ministarstvo će akciju financirati sa oko tri milijuna kuna, a jedinice lokalne samouprave osigurat će oko 600.000 kuna za troškove zbrinjavanja onih pasa koji se ne mogu vratiti u naselja, ali i za cijepljenje protiv bjesnoće.


Vezani sadržaji

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

Urednik

Održan stručni tečaj „Terapija laserom – jesmo li na istoj valnoj duljini?”

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Epizootiološki čimbenici infekcije respiratornim koronavirusom pasa u Republici Hrvatskoj

Urednik

Bakterijske zoonoze u pasa

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više