25.04.2018.
U Ministarstvu poljoprivrede održan radni sastanak o provedbi akcije sterilizacije pasa u 12 romskih naselja u Međimurskoj županiji.
Nakon provedenih zahvata, planirano je “vraćanje kastriranih i izliječenih pasa vlasnicima ili posjednicima, kao i njihovo udomljavanje”.
“Označavaju se ušnim markicama, cijepe protiv bjesnoće i tretiraju protiv unutarnjih i vanjskih parazita. Svi psi će se evidentirati, fotografirati te će im se izraditi album za udomljavanje.”
Provođenje operativnih zahvata u nadležnosti je četiriju nadležnih veterinarskih organizacija.
Planirano je da se svakodnevno četrdesetak pasa odvozi u ambulante u čijim će stacionarima nakon zahvata provesti od jednog do tri dana, a zatim biti vraćeni u naselja ili u skloništa u kojima će čekati udomljenje.
Sterilizacija pasa u ostalim županijama
Jesu li ti psi čipirani ili nisu označeni, ako nisu hoće li biti označeni i tko će provoditi zdravstvenu skrb nakon obavljenog zahvata?
-
Da bi pas bio čipiran mora imati vlasnika. Mi u ovom trenutku ne možemo znati tko je vlasnik toga psa dok ga ne budemo uhvatili, dok ga ne budemo provjerili, međutim, svaki pas koji bude imao zahvat sterilizacije ili kastracije bit će cijepljen i bit će označen.
Tko će biti upisan kao vlasnik?
-
On neće imati svoga vlasnika dok ga ne budemo udomili.
Ministarstvo će akciju financirati sa oko tri milijuna kuna, a jedinice lokalne samouprave osigurat će oko 600.000 kuna za troškove zbrinjavanja onih pasa koji se ne mogu vratiti u naselja, ali i za cijepljenje protiv bjesnoće.