Alltech European Mycotoxin Management
Pregled utjecaja mikotoksina na mljekarsku proizvodnju u 2016.
Utjecaj toplinskog stresa i suše na prinos kukuruzaIzazov višestruke zarazeŽetva u 2015. i njezin utjecaj na proizvodnju mlijeka u 2016.Fokusiranje na skladištenjeZaključak
P ovećan broj istraživanja u posljednje vrijeme fokusiran na mikotoksine dramatično je razvio našu svijest o prirodi, načinu na koji se javljaju te kako utječu na proizvodnju mlijeka. Tehnološki napredak u analitičkoj opremi omogućio nam je bolji uvid u način kontaminacije mikotoksinima, pritom uzimajući u obzir raznoliku stočnu hranu koja se koristi na farmama. Unaprjeđenjem sustava za promatranje i obradu podataka možemo davati točnije procjene mogućeg rizika usjeva iz 2015. godine.
Utjecaj toplinskog stresa i suše na prinos kukuruza
Izazov višestruke zaraze
Žetva u 2015. i njezin utjecaj na proizvodnju mlijeka u 2016.
Mikotoksini koje izlučuju Fusarium plijesni najčešće su povezani s vremenskim uvjetima prije žetve. Fusarium plijesnima najviše odgovaraju tla u području umjerene klime, često zastupljena u Europi. Fusarium može stvoriti niz različitih vrsta mikotoksina s različitim utjecajem na mliječna goveda.
Te supstancije utječu na smanjeni unos hrane u životinja, a posljedica toga je i smanjena proizvodnja mlijeka. Oni, također, imaju jako sinergističko djelovanje s fuzarnom kiselinom. Utječu i na rad buraga te na gastrointestinalni sustav, dok trikoteceni uzrokuju disbalans u mikroflori, što je uzrok smanjene mogućnosti probave vlakana te apsorpcije nutrijenata. Treći je efekt trikotecena imunosna supresija i povećana podložnost bolestima, uključujući mastitis, te povećani broj somatskih stanica u mlijeku. Nedavno je dokazano kako hranidba krmom koja je prirodno zaražena Fusarium mikotoksinima uzrokuje smanjenu iskoristivost dušika u mliječnih krava. Fumonizini su također iz porodice Fusarium, a mogu imati supresivno djelovanje na imunosni sustav. Još je jedan važan fusarium mikotoksin zearalenon, a nalazi se u 20% uzoraka u Hrvatskoj 2015. Zearalenon je estrogeničan te može uzrokovati neplodnost i abnormalne promjene u ciklusu estrusa kod mliječnih krava.
Kod usjeva zaraženog s više vrsta mikotoksina važno je fokusiranje na skladištenje
Zaključak
Mikotoksini mogu uistinu biti uzrok mnogih zdravstvenih, reproduktivnih i proizvodnih problema u mliječnom stadu.
Kratak osvrt na opisane informacije pokazuje da mikotoksini utvrđeni u usjevima u 2015. u Hrvatskoj mogu utjecati na rad buraga, probavnog sustava, metabolizam proteina, reprodukciju i rad imunosnog sustava u životinja. Nadziranje kontaminirane silaže i žitarica važan je čimbenik u sprječavanju njihova unosa u obrok mliječnih krava, a zbog svojih osobina i utjecaja koje mikotoksini mogu imati na proizvodnju mlijeka svakako treba obratiti pozornost kako gospodarimo proizvedenom stočnom hranom. Alltechov odjel za mikotoksine razvio je cjelovit pristup koji obuhvaća industrijske analitičke metode (LC-MS/MS), opsežnu analizu kritičnih kontrolnih točaka (MIKO) i strategiju sanacije koja se temelji na unaprjeđenju menadžmenta i primjeni adsorbenta mikotoksina širokog spektra, Mycosorb A+.
Nakon Mycosorba, organskog vezača mikotoksina s najširim do danas poznatim spektrom djelovanja zahvaljujući glukomananima iz kvasaca, Alltech kroz inovirani Mycosorb A+ donosi dodatna unapređenja:
- prošireni spektar vezanja mikotoksina
- veći kapacitet vezanja mikotoksina u hrani
- veći stupanj sigurnosti obrane od mikotoksina.
Ivica Matanić
Country Manager
Alltech | www.alltech.com
Alltech Hrvatska d.o.o. | Josipa Lončara 3, 10090 Zagreb | Croatia
Tel: +385 1 2339 001 | Fax: +385 1 2339 008 | Mobile: +385 98 900 4213
facebook.com/AlltechNaturally | @AlltechTweets