Savjeti Dr. Cat Berge o zaštiti svinja od afričke svinjske kuge
Biosigurnost na prvom mjestu
Izvor: https://global.alltech.com/croatia/news/savjeti-dr-cat-berge-o-za%C5%A1titi-svinja-od-afri%C4%8Dke-svinjske-kuge-0

Koje se biosigurnosne mjere trebaju provesti na farmama kako bi se spriječilo širenje afričke svinjske kuge?
Koliko dugo virus afričke svinjske kuge preživljava u toplim ili hladnim uvjetima?
Prenosi li se virus afričke svinjske kuge zrakom?
Možemo li učiniti više kako bi se suzbilo širenje bolesti preko divljih svinja?
■ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819659/pdf/vetrec-2016-103593.pdf ↗
Koji sastojci hrane za životinje predstavljaju najveći rizik za prijenos afričke svinjske kuge?
Trenutačno postoje studije koje se bave mogućnostima širenja afričke svinjske kuge preko sastojaka stočne hrane (Dee et al. 2018, PLoS ONE 13(3): e0194509.). Jedna je studija simulirala uvjete transporta stočne hrane u razdoblju od 30 dana za različite patogene. Virus afričke svinjske kuge može preživjeti i kod različitih kombinacija sastojaka pa se stoga ne može isključiti mogućnost da različiti sastojci stočne hrane ili njihove kombinacije mogu biti potencijalno zarazne. Hrana koja je bila uključena u ova ispitivanja pokazala je da rizik za preživljavanje virusa postoji kod sastojaka poput derivata svinjskog mesa, sojine sačme, sojine pogače, DDGS-a, lizin hidroklorida, kolin klorida, vitamina D, crijeva za svinjske kobasice, pseće i mačje hrane.
■ https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0194509 ↗
Koja je količina virusa afričke svinjske kuge potrebna da dođe do zaraze životinje?
Uzorci izmeta zarazni su pet dana na sobnoj temperaturi, pa čak i nakon 11 dana ako su na sobnoj temperaturi u mraku (Davies et al., 2017, Transboundary and Emerging Diseases 64:425-431).
U usporedbi s virusom epidemijskog proljeva svinja, zbog čega je afrička svinjska kuga tolika prijetnja zdravlju i dobrobiti svinja?
Može li se analizirati hrana za životinje na afričku svinjsku kugu?
Trebamo li prestati uvoziti ili koristiti sve sastojke iz Kine i drugih pogođenih područja?
OIE i Svjetska trgovinska organizacija (WTO) uspostavile su pravila o trgovini životinjskim proizvodima vezana za ove epizootske bolesti tipa A. Pravila OIE-a i WTO-a trebala bi se poštivati i smatrati dovoljnim za zaštitu od širenja bolesti. Postoje zakoni kojima se regulira trgovina i regionalizacija zemalja u vezi s tim bolestima. Sigurna trgovina mesom i mesnim proizvodima diljem svijeta temelji se na razumijevanju da državne veterinarske službe u zemlji porijekla pregledavaju i certificiraju proizvode sukladno zahtjevima odredišne zemlje. Preporuča se poduzimanje mjera opreza u skladu s preporukama nadležne veterinarske službe. Obratite se nadležnoj veterinarskoj službi za informacije o trgovini i mjerama opreza.
Trebamo li zaustaviti hranjenje svinja proizvodima od svinjskog mesa?
Koliko dugo se visokorizični sastojci hrane iz zemalja u kojima ima slučajeve afričke svinjske kuge trebaju držati u karanteni?
Uz svu nesigurnost, što uzgajivači svinja i proizvođači stočne hrane mogu učiniti kako bi spriječili afričku svinjsku kugu?
- Opis pojave afričke svinjske kuge u divljih svinja u Hrvatskoj
- Afrička svinjska kuga u domaćih svinja u općini Nijemci (2025.)
- Popis propisa objavljenih od 1. kolovoza 2024. godine do 18. rujna 2024. godine
- U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge
- Programi za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka te potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge & e-savjetovanje