Mikotoksini ugrožavaju zdravlje i performanse životinja, a učinak mnogih mikotoksina je oštećenje imunosnog sustava. Simptomi mikotoksina uključuju smanjenje performansi, slab rast, natečene zglobove, letargiju i reproduktivne abnormalnosti. Stoga je praćenje pojavljivanja mikotoksina u hrani za životinje postalo ključna komponenta za stvaranje uspješnog programa hranidbe. Smanjivanjem rizika kroz ranu dijagnostiku na farmi, može se poboljšati ukupna kvaliteta proizvoda i učinkovitost životinja.
Alltech ima više od 20 godina iskustva u upravljanju mikotoksinima, uključujući otkriće točnih metoda za prepoznavanje i kvantificiranje višestruke kontaminacije raznoraznih sastojaka hrane koji se koriste diljem svijeta. Koristeći UPLC-MS / MS tehnologiju, Alltech 37 +® test može detektirati i kvantificirati prisutnost preko 40 različitih mikotoksina u jednom uzorku i u jednoj testu. Od svog osnutka, Alltech 37 +® Analitički laboratorij je proveo više od 20.000 testova pri čemu je 96,4% uzoraka sadržavalo barem jedan mikotoksin. Ovo vrhunsko postrojenje jednom godišnje provodi globalno istraživanje sastojaka hrane kako bi donijelo procjenu ukupnog rizika kontaminacije po regijama. Ovaj članak će se usredotočiti na rezultate istraživanja za Europu – European Harvest Surveying 2017.
Mikotoksini otkriveni u hrani za životinje 2017. godine
Žitarice
Analizirano je 136 uzoraka zrna koja su obuhvaćala pšenicu, ječam i kukuruz. Broj mikotoksina po uzorku u prosjeku je 2,7, a trihotecena tipa B i fumonisin detektirani su u oko 50% svih uzoraka. Kukuruz je bio najviše zaražne od te tri žitarice, pri čemu su uzorci sadržavali prosječno 3,5 mikotoksina. Ječam je imao manji broj mikotoksina po uzorku, ali je pokazivao raspon različitih mikotoksina, pri čemu su bile zastupljene sve veće skupine mikotoksina (slika 1.). Kao rezultat toga, ječam predstavlja visoki rizik za sve vrste, djelomično zbog razine trihotecena tipa A.
Silaža
U usporedbi sa žitaricama, analiziran je manji broj uzoraka silaže (n = 14), ali je broj mikotoksina po uzorku u prosjeku bio 4,86 s više od 70% uzoraka koji su sadržavali više od 4 mikotoksina. Kukuruzna silaža pokazala je višu razinu zaraženosti u usporedbi s travnom silažom – u prosjeku od 5,29 kod kukuruza u odnosu na 3,17 mikotoksina po uzorku travne silaže. Trendovi za razine i vrste mikotoksina bili su slični i za travnu i za kukuruznu silažu s tipičnim obiljem tricothecena tipa B, fuzarične kiseline i fumonisina (Slika 2). Međutim, ove godine su se pojavili tricotheceni tipa A i mikotoksini Penicillium, što ukazuje na veću nestabilnost silirane hrane i povećava rizik od negativnih utjecaja na životinje. Slijedom toga, više od 70% silaže predstavlja visoki rizik za preživače.
Za sva pitanja, kontaktirajte tim Alltech Mycotoxin Management.
- Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja
- Najčešći uzroci neplodnosti nazimica i krmača
- Objavljen sveučilišni udžbenik „PLIJESNI – ODABRANE ZNAČAJKE, IZOLACIJA I IDENTIFIKACIJA“
- Alltechov pregled europske žetve za 2022. godinu
- 15. Konferencija o sigurnosti i kvaliteti hrane