Hranidba domaćih životinja

Alltechova 37+® analiza europske ljetne žetve iz 2017.

Mikotoksini su izazov u proizvodnji životinja i hrane. Točnim praćenjem i procjenom rizika kontaminacije mikotoksinima minimiziraju se negativni učinci na proizvodnju i kvalitetu proizvoda. Ove godine ječam predstavlja najveću prijetnju od hrane u zrnu, a silaže pokazuju lošiju stabilnost što dovodi do povećane pojave snažnijih trihotecena tipa A. Zbog prijetnje mikotoksinima u usjevima u 2017. godini, potreban je proaktivan pristup upravljanju mikotoksinima kako bi smanjio rizik za proizvođače.
Kontaminacija mikotoksinima predstavlja globalni problem u poljoprivrednoj proizvodnji, posebice u stočarskom sektoru. Napredak u analitičkoj tehnologiji, kao i povećano praćenje, omogućili su značajne napretke u istraživanju i razvoju, povećavajući time naše razumijevanje onoga što utječe na kontaminaciju i vjerojatne učinke na životinje i ljude. Budući da potrošači postaju sve više zabrinuti o sigurnosti i kvaliteti hrane, sposobnost kvantificiranja i kasnije rješavanja pitanja kontaminacije postaje sve važnija.

Mikotoksini su sekundarni metaboliti niske molekularne težine koje proizvede plijesni potaknute ekstremnim uvjetima u okolišu i čimbenicima upravljanja, poput ekstremnih temperatura, suše, poplave i tehnike žetve. Oni su toksični za životinje i u niskim koncentracijama i pokazuju snažnu fizičko-kemijsku otpornost. Jedna plijesan je sposoban proizvesti nekoliko mikotoksina, a jedan mikotoksin može proizvesti nekoliko različitih plijesni. Razmatramo tri glavne skupine plijesni: Fusarium, Aspergillus i Penicillium. Fusarium plijesni nastaju još na poljima, u usjevima. Plijesan koja se javlja tijekom skladištenja, kao što su Aspergillus i Penicillium, nastaju, kao što ime sugerira, tijekom skladištenja usjeva ili zrna. To uključuje i siliranu hranu. Iako je Aspergillus manje važan u sjevernoj Europi, razina povezanog mikotoksina, aflatoksina, regulirana je zakonodavstvom EU. U pogledu negativnih učinaka na farmu, Fusarium i Penicillium mikotoksini su daleko najproblematičniji u Europi, međutim posljednjih godina promjena klime i globalna trgovina su povećavale prisutnost i rizik od snažnijeg – aflatoksina.

Mikotoksini ugrožavaju zdravlje i performanse životinja, a učinak mnogih mikotoksina je oštećenje imunosnog sustava. Simptomi mikotoksina uključuju smanjenje performansi, slab rast, natečene zglobove, letargiju i reproduktivne abnormalnosti. Stoga je praćenje pojavljivanja mikotoksina u hrani za životinje postalo ključna komponenta za stvaranje uspješnog programa hranidbe. Smanjivanjem rizika kroz ranu dijagnostiku na farmi, može se poboljšati ukupna kvaliteta proizvoda i učinkovitost životinja.

Alltech ima više od 20 godina iskustva u upravljanju mikotoksinima, uključujući otkriće točnih metoda za prepoznavanje i kvantificiranje višestruke kontaminacije raznoraznih sastojaka hrane koji se koriste diljem svijeta. Koristeći UPLC-MS / MS tehnologiju, Alltech 37 +® test može detektirati i kvantificirati prisutnost preko 40 različitih mikotoksina u jednom uzorku i u jednoj testu. Od svog osnutka, Alltech 37 +® Analitički laboratorij je proveo više od 20.000 testova pri čemu je 96,4% uzoraka sadržavalo barem jedan mikotoksin. Ovo vrhunsko postrojenje jednom godišnje provodi globalno istraživanje sastojaka hrane kako bi donijelo procjenu ukupnog rizika kontaminacije po regijama. Ovaj članak će se usredotočiti na rezultate istraživanja za Europu – European Harvest Surveying 2017.

Mikotoksini otkriveni u hrani za životinje 2017. godine


Ekstremni vremenski uvjeti predstavljaju jedan od najvećih rizika za proizvodnju mikotoksina na usjevima, a ove godine mnogi dijelovi Europe doživjeli su toplotne valove, manjak kiše i sušu. U neposrednoj sezoni prije žetve, Velika Britanija, Irska, dijelovi Skandinavije (uključujući Dansku) i Baltičke zemlje pretrpjeli su neuobičajeno visoku kišu. Tijekom sezone žetve (od kolovoza do rujna), južna i istočna Europa su doživjele sušu i toplinske valove. S druge strane, kiša je nastavila padati u Irskoj, Škotskoj i sjevernoj Britaniji, kao i nekim Skandinavskim i Baltičkim zemljama. Sljedeća pregled obuhvaća uzorke analizirane tijekom razdoblja od kolovoza do studenog 2017. godine.

Žitarice
Analizirano je 136 uzoraka zrna koja su obuhvaćala pšenicu, ječam i kukuruz. Broj mikotoksina po uzorku u prosjeku je 2,7, a trihotecena tipa B i fumonisin detektirani su u oko 50% svih uzoraka. Kukuruz je bio najviše zaražne od te tri žitarice, pri čemu su uzorci sadržavali prosječno 3,5 mikotoksina. Ječam je imao manji broj mikotoksina po uzorku, ali je pokazivao raspon različitih mikotoksina, pri čemu su bile zastupljene sve veće skupine mikotoksina (slika 1.). Kao rezultat toga, ječam predstavlja visoki rizik za sve vrste, djelomično zbog razine trihotecena tipa A.

Slika 1. Profil kontaminacije mikotoksinima i relativni rizik europskih uzoraka ječma analiziran pomoću LC-MS / MS (Alltech 37+ analitički laboratorij).
Pšenica je prvenstveno sadržavala trihotecena tipa B i fumonisin, što predstavlja problem za svinje, ali i mlade životinje svih vrsta, zbog izmjerenih razina. Preživači su manje osjetljivi na trihotecen tipa B (obitelj deoksinivalenola (DON)) i, stoga, pšenica predstavlja tek nizak ili umjeren rizik za odrasle životinje. Kašnjenja uzrokovana vremenskim prilikama smanjila su broj uzoraka dostupnih za žetvu, ali od ukupno 17 uzoraka kukuruza više od tri četvrtine (88%) sadržavalo je fumonisin, što je rezultiralo visokim rizikom za svinje obzirom na njihovu osjetljivost na ovu skupinu mikotoksina. Mlade životinje su također u opasnosti. U smislu ukupnog rizika, veći dio svih uzoraka zrna bila su na razini niske do umjerene opasnosti za perad (~ 75%), svinje (64%) i preživače (~ 81%).

Silaža
U usporedbi sa žitaricama, analiziran je manji broj uzoraka silaže (n = 14), ali je broj mikotoksina po uzorku u prosjeku bio 4,86 s više od 70% uzoraka koji su sadržavali više od 4 mikotoksina. Kukuruzna silaža pokazala je višu razinu zaraženosti u usporedbi s travnom silažom – u prosjeku od 5,29 kod kukuruza u odnosu na 3,17 mikotoksina po uzorku travne silaže. Trendovi za razine i vrste mikotoksina bili su slični i za travnu i za kukuruznu silažu s tipičnim obiljem tricothecena tipa B, fuzarične kiseline i fumonisina (Slika 2). Međutim, ove godine su se pojavili tricotheceni tipa A i mikotoksini Penicillium, što ukazuje na veću nestabilnost silirane hrane i povećava rizik od negativnih utjecaja na životinje. Slijedom toga, više od 70% silaže predstavlja visoki rizik za preživače.

Slika 2. Učestalost skupina mikotoksina u europskim uzorcima silaže trave i kukuruza (n = 14) analizirana korištenjem LC-MS / MS (Alltech 37+ analitički laboratorij).
Novi i mikotoksini u nastajanju kontinuirano se otkrivaju, a čini se da jedan od njih prevladava u uzorcima silaže ove godine. Citrinin, iz skupine ochratoxin, detektiran je u 29% uzoraka travne silaže. To je važno napomenuti jer ovaj mikotoksin može utjecati na funkciju bubrega i buraga u preživača.

Za sva pitanja, kontaktirajte tim Alltech Mycotoxin Management.


Izvor:
http://global.alltech.com/croatia/news/alltechova-37%C2%AE-analiza-europske-ljetne-%C5%BEetve-iz-2017

Vezani sadržaji

Alltech: Svijet bez krava (“World without cows”) – trailer dokumentarnog filma

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Peradarski dani u Puli: Hrvatska se s ptičjom gripom trenutačno uspješno bori bez cijepljenja peradi

Urednik

Najčešći uzroci neplodnosti nazimica i krmača

Urednik

Objavljen sveučilišni udžbenik „PLIJESNI – ODABRANE ZNAČAJKE, IZOLACIJA I IDENTIFIKACIJA“

Urednik

Alltechov pregled europske žetve za 2022. godinu

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više