Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
P araziti, ova sitna, ali vrlo neugodna stvorenja mogu biti stvarno opaka. O tome najbolje govore životne navike psećeg oblića Ancylostoma caninum koji, kako bi zadovoljio svoje potrebe za krvlju, posjeduje prave ralje na ulazu u usnu šupljinu (usnu čahuru). Ovaj je parazit osobito opasan za štene jer ono zbog slabokrvnosti uzrokovane ovim parazitom može uginuti već za nekoliko dana.
Parazit naoružan raljama
Premda vrlo mali, oblić Ancylostoma caninum (u daljnjem tekstu, ankilostoma) je vrlo opasan crijevni parazit jer se hrani krvlju i tkivom, a to mu omogućavaju snažni zubi koji izgledaju poput ralja opasnih morskih grabežljivaca. U ovome nije jedinstven jer u svijetu parazita krvopija ima napretek, no ipak mjerimo li količinu krvi i posljedice, ovaj parazit zauzima sam vrh ljestvice. Za naglasiti je da ličinke ovog parazita mogu mjesecima preživjeti u vlažnom tlu i time predstavljati trajnu opasnost u uzgajivačnicama pasa.
Dok putuju – sazrijevaju
Pas se zarazi kada hoda po tlu koje vrvi ličinkama izašlih iz jaja kojima je obilovao pseći izmet. Takve ličinke može u sebe unijeti i lickanjem. Mnogo češće, ličinke same prodiru kroz kožu i nastave svoj put kroz tijelo žrtve. Često upravo prodiranje ličinki utječe i na pravilan rast i razvoj šapa. Jednom u tijelu, ličinke znaju lako pronalaze svoj put krvlju prema plućima. Tu se kratko zadržavaju pa potom gmižu do većih dišnih prohoda i ždrijela kada bivaju progutane. U crijevu se razviju u opasne odrasle parazite. One koje dospiju u usnu šupljinu ne putuju krvlju već samo dogmižu do crijeva. Vrlo često ličinke se u tijelu psa ne razvijaju niti nastavljaju putovanje već miruju skrivene u tkivu i čekaju prikladan trenutak kako bi prešle u plod i to najčešće putem mlijeka.
Nezasitni krvopija
Ličinke ankilostome najčešće ulaze kroz kožu i to na mjestima gdje tijelo dotiče tlo. Najčešće promjene nalazimo na području šapa i mekuši. Katkada dolazi i do nepravilnog rasta noktiju. Jednom u crijevu, ankilostome ukopaju svoje vrlo snažne zube u sluznicu čime dopiru i do krvnih žila. Pri tome znaju odgristi i komad tkiva. Najčešće se ne zadovoljavaju sisanjem krvi na jednom mjestu već lutaju ostavljajući rane da krvare. Obilno zaražavanje dovodi do slabokrvnosti, cirkulacijskog šoka, snažnog krvavog proljeva i smrti.
Pseća ankilostoma opasna je i za čovjeka
O slučajnom zaražavanju čovjeka ovim parazitom napisana su brojna izvješća u svijetu. Najčešće se to događa u djece koja se igraju na tlu ili u pijesku u kojem je prethodno zaraženi pas odložio svoj izmet. Osobito u vlažnom pijesku iz jaja se za nekoliko tjedana izležu ličinke koje lako prodiru kroz kožu djeteta. Ova pojava je u medicini poznata pod nazivom “kutana larva migrans”.
I čovjek ima svoju ankilostomu
Ankilostoma čovjeka je poznata po svom starom nazivu “rudarska glista” što govori u prilog velikoj učestalosti u rudarskih obitelji koje su u nehigijenskim uvjetima radile u rudnicima. Bolest je i danas prisutna u manje razvijenim mediteranskim zemljama, Aziji i Africi. U tijelu čovjeka se ponaša isto kao pseća ankilostoma. Boravak u plućima očituje se kašljem i groznicom. U crijevu uzrokuje snažne bolove, proljev i gubitak težine. U djece ovaj parazit je odgovoran i za srčane smetnje, usporeni rast i razvoj te mentalnu retardaciju.
Prisutnost parazita se dokazuje mikroskopom
Kao i u ostalih crijevnih parazita tako i prisutnost ankilostoma dokazujemo nalazom jaja u izmetu. Za to je potrebno sakupiti svježi izmet te zatražiti koprološku pretragu. Posebnim postupkom u laboratoriju će se izdvojiti jaja koja će dijagnostičar prepoznati po njhovom izgledu.
Ankilostomozu uvijek treba liječiti
Nakon svega iznesenog ne treba posebno istaknuti važnost pravovremenog liječenja i preventive. Farmaceutske tvrtke koje su se specijalizirale za proizvodnju lijekova za pse i mačke osigurale su različite lijekove koji uglavnom djeluju i protiv ovog vrlo opasnog parazita. Ipak, važno je naglasiti da su svi dostupni lijekovi učinkoviti samo protiv odraslih parazita u crijevu.
JESTE LI ZNALI?
- da 500 ankilostoma može dnevno štenetu oduzeti čak 50% ukupne krvi
- da se štene “zarazi” kroz majčino mlijeko
- da je ankilostomoza vrlo čest uzrok uginuća starije štenadi u nekim uzgajivačnicama
- da je zbog srodnog rođaka Ancylostoma brasiliense na plažama SAD-a zabranjen boravak pasa
- da je psećoj ankilostomi vrlo slična rudarska glista (Ancylostoma duodenale) koja je dobila naziv upravo po velikoj učestalosti u bosonoge djece u rudnicima
- da i mačka ima svoju ankilostomu, a to je Ancylostoma tubaeformae