
Afrička svinjska kuga je zarazna virusna bolest isključivo domaćih i divljih svinja koja se manifestira u obliku hemoragijske groznice, a smrtnost svinja može doseći i sto posto. Virus je izrazito otporan na vanjske uvjete i ostaje dugotrajno prisutan u okolišu na zaraženom području. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, ali se vrlo brzo širi bez obzira na granice, te ima ozbiljne socioekonomske i javnozdravstvene posljedice.
HRVATSKA VETERINARSKA KOMORA APELIRA na važnost provedbe mjera pasivnog i aktivnog nadzora afričke svinjske kuge sukladno Programu nadziranja ASK za 2023. godinu te nužnost edukacije posjednika svinja u odnosu na njihovu obvezu osiguravanja i provođenja dodatnih biosigurnosnih mjera u objektima u kojima se drže svinje, a koje su propisane godišnjom Naredbom (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_01_1_10.html; http://www.veterinarstvo.hr/default.aspx?id=4546).
Komora apelira na posjednike da se u cijelosti pridržavaju svih propisanih mjera u zonama zaštite i zonama nadziranja koje odredi Ministarstvo poljoprivrede i veterinarska inspekcija, a koje su sadržane u Naredbi o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_07_77_1239.html).
Mjere je nužno s pažnjom čitati i s punom odgovornošću iste provoditi.
Svaku promjenu zdravstvenog stanja i/ili uginuće svinja, žurno i bez odgađanja potrebno je prijaviti veterinaru te je najstrože zabranjeno zakapanje uginulih svinja bez stručnog postupanja i utvrđivanja uzroka uginuća.
Komora ističe ističe važnost i ulogu veterinarske struke u kontroli i suzbijanju zaraznih i nametničkih bolesti životinja i zoonoza, osobito u slučajevima pojave naročito opasnih bolesti koje izazivaju velike gospodarske štete, kakva je i Afrička svinjska kuga te stoga poziva sve veterinarske djelatnike da prilikom zaprimanja prijave bolesti svinja postupaju u skaladu s zakonodavnim okvirom i pravilima struke, pridržavajući se strogih biosigurnosnih mjera.
U ovoj situaciji sprečavanje pojave afričke svinjske kuge kod domaćih svinja i sprečavanje njenog daljnjeg širenja postavlja se kao imperativ, koji će osigurati opstanak svinjogojske proizvodnje u Republici Hrvatskoj i spriječiti nastanak iznimno velike gospodarske štete, a u tome ćemo uspjeti ukoliko se posjednici svinja, prijevoznici svinja, trgovci, subjekti u poslovanju s hranom i hranom za životinje i veterinarska služba, budu u cijelosti pridržavali svih zakonskih propisa koji reguliraju kontrolu, sprečavanje pojave i suzbijanje afričke svinjske kuge.
Predsjednik Hrvatske veterinarske komore,
Ivan Zemljak, univ. mag. med. vet.
Vezano:
- Afrička svinjska kuga u domaćih svinja u općini Nijemci (2025.)
- Popis propisa objavljenih od 1. kolovoza 2024. godine do 4. prosinca 2024. godine
- U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge
- Programi za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka te potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge & e-savjetovanje
- Promjena i smanjenje zone ograničenja I i II u Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj i Ličko-senjskoj županiji