Antun Kostelić1, Besi Roić2, Željko Cvetnić2, Bruna Tariba1, Tomislav Kiš3, Igor Štoković4, Nikica Prvanović Babić4, Danijel Mulc5, Petra Bagović5, Dragutin Vincek6, Mihaela Gorupić1
1Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, Svetošimunska c. 25, 10000 Zagreb, 2Hrvatski veterinarski institut, Savska c. 143, 10000 Zagreb, 3Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Planinska 28, 10000 Zagreb, 4Sveučilište u Zagrebu Veterinarski fakultet, Heinzlova 55, 10000 Zagreb, 5Hrvatska poljoprivredna agencija, Ilica 101, 10000 Zagreb, 6Varaždinska županija, Franjevački trg 7, 42000 Varaždin
Kontakt osoba: doc. dr. sc. Antun Kostelić, Zavod za opće stočarstvo, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, Svetošimunska c. 25, 10000 Zagreb, e-mail: akostelic@agr.hr
Sažetak
A rtritis encefalitis koza (Caprine arthritis encephalitis, AEK) je virusna neizlječiva bolest koza prisutna u većini zemalja koja se bave intenzivnom proizvodnjom kozjeg mlijeka. Bolest se očituje s nekoliko simptoma ovisno o starosti životinja, a pritom nanosi velike štete u proizvodnji mlijeka. U Hrvatskoj je bolest prvi puta službeno dokazana 1996. godine. Stavljanje koza zaraženih virusom AEK u promet nije bilo zakonski regulirano što je pogodovalo nesmetanom širenju bolesti u Hrvatskoj, kao što je slučaj i danas. Cilj istraživanja bio je utvrditi seroprevalenciju artritisa encefalitisa koza na 15 farmi na kojima se intenzivno proizvodi kozje mlijeko. Koze su klinički pregledane s posebnim osvrtom na zdravlje karpalnih i tarzalnih zglobova, a zatim im je uzeta krv za serološku pretragu. Istraživanjem je obuhvaćena populacija od 1596 životinja (1552 koza i 44 jarca), pritom je utvrđena seroprevalencija od 68 % u koza i 66% u jarčeva. Klinički oblik bolesti je utvrđen u 574 grla odnosno u 36% istražene populacije. Na temelju dosadašnjih istraživanja zaključili smo da artrtis encefalitis koza nanosi velike štete u proizvodnji kozjeg mlijeka u Hrvatskoj, te da je neophodno započeti program iskorjenjivanja bolesti.
Ključne riječi: koze, artirtis encefalitis koza, seroprevalencija
Uvod
U jaradi do starosti šest mjeseci javljaju se znakovi poremećaja živčanog sustava koji se očituju parezom i paralizom ekstremiteta naročito stražnjih nogu. Ovakav oblik bolesti redovito završava uginućem životinje. U starijih životinja simptomi su oticanje zglobova nogu, induracija vimena, mastitis, intersticijska upala pluća i mršavost. Štete koje bolest uzrokuje očituju se uginućem jaradi, smanjenjem mliječnosti, povišenim brojem somatskih stanica i prijevremenom izlučenju iz uzgoja. Koze mogu biti inficirane i asimptomatski, a kliničko očitovanje može biti posljedica stresa.
Pored kliničkog pregleda, sigurnu dijagnozu bolesti postavljamo serološkom pretragom krvi.
U Hrvatskoj je bolest prvi puta službeno dokazana 1996. godine (ČAČ i SUR., 1996). Stavljanje zaraženih koza u promet nije bilo zakonski regulirano što je pogodovalo nesmetanom širenju bolesti u Hrvatskoj, kao što je slučaj i danas. U cilju utvrđivanja proširenosti bolesti u stadima mliječnih koza 2012. godine pokrenut je projekt Vijeća za istraživanje u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja pod nazivom “Utjecaj artritisa encefalitisa koza na konkurentnost proizvodnje kozjeg mlijeka” u kojem, pored Agronomskog i Veterinarskog fakulteta, sudjeluju Hrvatski veterinarski institut, Hrvatska poljoprivredna agencija, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane i udruge uzgajivača koza. Projekt traje dvije godine, a u radu će biti prikazani dosadašnji rezultati istraživanja.
Materijali i metode
Rezultati
Iz anamnestičkih podataka dobivenih na jednoj farmi jarad je nakon poroda odmah odvajana od koza i hranjena skupno pri čemu je zdrava jarad hranjena mlijekom inficiranih koza.
Rasprava
Zaključak
N a temelju dosadašnjih istraživanja možemo zaključiti da u Hrvatskoj artritis encefalitis koza nanosi velike štete u proizvodnji mlijeka. U prilog tome govori činjenica da su mliječne koze na većini farmi pozitivne na AEK, a također izuzetno je visok udio zaraženih koza unutar pojedinih stada (preko 80%). Iz navedenog proizlazi potreba izrade i provedbe programa kojemu je osnovni cilj iskorjenjivanje bolesti iz uzgoja koza i formiranje stada slobodnih na AEK.
Zahvala
Rad je napisan u sklopu projekta Utjecaj artritisa encefalitisa koza na konkurentnost proizvodnje kozjeg mlijeka Vijeća za istraživanje u poljoprivredi (VIP) Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. Zahvaljujemo VIPu, Varaždinskoj i Međimurskoj županiji na financijskoj podršci projektu. Posebno zahvaljujemo Hrvatskom veterinarskom institutu na pomoći u realizaciji istraživanja.
Literatura [… prikaži]