B-THENET konzorcij i prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger
Projektni partneri (18), uključujući istraživačke organizacije, sveučilišta, nevladine organizacije, nacionalne i međunarodne predstavnike pčelara i njihovih udruženja, zajedno sa suradničkim partnerima (19) prikupit će, organizirati, podijeliti i proširiti stupnjevane pčelarske prakse preko interaktivnih platformi. B-THENET izgrađen je na iskustvima ranije provedenih projekata i uspostavlja vlastitu cjelovitu zbirku praksi (od osnovnih do složenih praksi) u suradnji s pčelarima. To omogućuje da se uzmu u obzir lokalni čimbenici poput klime i socio-ekonomskih ograničenja, korištena pčelarska oprema i pribor, jezik, regionalna rasprostranjenost podvrsta medonosne pčele (genetika pčela) te praćenje i proširenost patogenih uzročnika bolesti, nametnika i bolesti pčela u pojedinoj zemlji.
Tematska mreža B-THENET TN (engl. Tematic Network) zasniva se na udruženjima pčelara, znanstvenika, savjetnika i ostalih ljudi zainteresiranih za pčelarski sektor u Europi. Navedena projektna organizacija bit će sučelje koje je preko dostupnih elektroničkih platformi fokusirano na gospodarenje u pčelarstvu, a popunjeno praksama koje su predlagane od svih zainteresiranih skupina. Prikupljene prakse tijekom popunjavanja baza podataka podvrgavat će se transparentnom odabiru i validacijskim postupcima preko javno dostupnih online platformi za njihovu razmjenu, kao i preko nacionalnih pčelarskih centara. To zahtijeva prilog i prikupljeno znanje suradničkih pčelarskih udruženja. Odabrane, podijeljene i prilagođene će biti samo prakse koje zadovoljavaju potrebe pčelara te su učinkovite i spremne za uporabu, a uz podršku platformi za njihovu razmjenu. Na opisani će se način razmotriti i uvažiti razlike među pojedinim područjima EU-a, a što će omogućiti prilagođivanje pojedinih praksi za specifična područja, jezik, opremu, genetiku pčelinjih zajednica, bolesti i operativnu provedbu pojedinih standariziranih radnji u pčelarstvu.
U završnoj projektnoj zbirci bit će podijeljeno najmanje 80 najboljih praksi u prihvatljivom, lako razumljivom načinu koji obuhvaćaju zvučno-vizualne materijale dostupne na 15 europskih jezika. Protok praktičnih informacija biti će podržan s 13 nacionalnih pčelarskih centara, tri međunarodna pčelarska centra (najmanje Švedska za EU savjetnike, Apimondija za EU pčelare i BeeLife za druge zainteresirane skupine), nizom ciljanih dostupnih manifestacija (312 nacionalnih i šest međunarodnih) s velikim udjelom pčelara. U svrhu uspješne organizacije i zadovoljavajuće posjećenosti navedenih manifestacija te omogućivanja sudjelovanja pčelara iz Hrvatske u projektnim aktivnostima, uskoro ćemo ponuditi termine za javno dostupne skupove te se veselimo zajedničkom radu i druženju.
Projektni je partner u Republici Hrvatskoj (RH) Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (VEFUNIZG), a suradne su institucije Hrvatski pčelarski savez (HPS) i Pčelarsko društvo Križevci. Uključivanjem HPS-a u provedbu brojnih projektnih aktivnosti omogućeno je priključivanje svih zainteresiranih pčelara iz svih dijelova RH koji su u konačnici i najčešći krajnji korisnici rezultata. Najvažnije aktivnosti uključit će edukacije pčelara početnika, iskusnih pčelara i savjetnika u pčelarstvu preko predavanja, radionica, webinara i praktičnih pokaznih vježbi na pčelinjacima. Omogućit će se međunarodna razmjena znanja boravkom u nekom od međunarodnih centara za razmjenu znanja na području pčelarstva. Također, razvijat će se nacionalni pčelarski centar za razmjenu znanja i vještina smješten na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. Tijekom četverogodišnjeg trajanja projekta u nekoliko će se navrata pčelarima ponuditi anketa da bi se mogla utvrditi postojeće stanje i evaluirati primjena te prilagodba pojedine pčelarske prakse u našem podneblju. Nastojat ćemo uključiti i druge zainteresirane skupine na korištenje platformi za razmjenu praksi. Sve će se aktivnosti objaviti na društvenim mrežama te na mrežnim stranicama suradnih institucija pri čemu će jedan od pokazatelja uspješnosti provedbe biti praćenje posjećenosti i broj novih korisnika.
Osim toga B-THENET napisat će i objaviti EU priručnik s najboljim pčelarskim praksama te jedan komplet uputa i smjernica za veterinare, pašne povjerenike i savjetnike u pčelarstvu, čime će se pridonijeti brzoj unakrsnoj razmjeni informacija te tako povećati suradnja i prihvaćanje konačnih projektnih ishoda. B-THENET ubrzava međusobno povezivanje EU pčelarskog sektora dijeljenjem znanja i vještina o dobrim pčelarskim praksama i tako poboljšava dugotrajnu inovativnost u pčelarstvu.
Kick-off uvodni sastanak za ovaj četverogodišnji projekt (od rujna 2022. do kolovoza 2026.) održan je sredinom rujna ove godine u prostorijama sjedišta Organizacije za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) u Rimu. Tijekom sastanka predstavnici projektnih partnera iznijeli su aktivnosti svojih institucija na području pčelarstva kao i aktivnosti suradničkih pčelarskih organizacija. Također, predstavljene su primjenjivane jedinstvene edukativne vještine i osnove budućih interaktivnih platformi za razmjenu najboljih pčelarskih praksi.
Informacije o projektu mogu se pronaći na poveznici www.bthenet.eu ↗.