Antun Kostelić1, Sofija Džakula2, Željko Mahnet3, Vedran Klišanić3
1Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet, Svetošimunska cesta 25, 10000 Zagreb, 2OPG Džakula, Sjeverovac 23, 44210 Sunja, 3Hrvatska poljoprivredna agencija, Ilica 101, Zagreb
UvodUvođenje novih grlaSpriječiti kontakt sa divljim i domaćim životinjamaDijagnostika bolestiSmještajKretanje ljudi
Izvor: Zbornik predavanja 14. savjetovanja uzgajivača svinja u Republici Hrvatskoj
Uvod
Zbog objektivne opasnosti od pojave afričke svinjske kuge, koja je već dijagnosticirana u susjednim zemljama, navedeni pojam se u posljednje vrijeme koristi i kod otvorenih sustava držanja. Većina uzgajivača svinja u sustavima držanja na otvorenom zanemaruje važnost biosigurnosnih mjera u svojim uzgojima, iako postoji realna opasnost od pojave zaraznih bolesti koje mogu uzrokovati velike gubitke.
Pod pojmom biosigurnost podrazumijevamo niz mjera kojima je osnovni cilj spriječiti unos uzročnika zaraznih bolesti u velike uzgoje svinja. Takva definicija je manjkava iz nekoliko razloga. Pored uzročnika zaraznih bolesti (virusi, bakterije itd.) u uzgoje možemo unijeti uzročnike parazitskih bolesti koji također mogu uzrokovati velike gubitke u uzgojima (npr. šuga). U biosigurnost također spadaju i DDD mjere kojima značajno smanjujemo rizik od unosa ili perzistencije uzročnika u uzgoju. Treba istaknuti da čitav niz dijagnostičkih zahvata i pravovremeno otkrivanje bolesti (zarazne ili parazitske), također spadaju u mjere biosigurnosti. Rana dijagnostika bolesti omogućava sprječavanje širenja uzročnika unutar uzgoja ili na nekom području.
Uvođenje novih grla
Oni moraju potjecati iz kontroliranih uzgoja odnosno onih za koje je poznat zdravstveni status. Nerast potencijalno može biti izvor zaraznih bolesti koje se šire kontaktom, zrakom ili spolnim putem. Također mogu biti izvor parazitskih bolesti kao što je npr. šuga (Slika 2).
Spriječiti kontakt sa divljim i domaćim životinjama
Dijagnostika bolesti
Svaku sumnjivu životinju (poremećaj u ponašanju) uzgajivač je dužan odvojiti od ostatka uzgoja (izolirati), kako bi pravovremeno spriječio moguće širenje uzročnika. Uzgoj je potrebno svakodnevno nadzirati i svaku uginulu životinju ukloniti i ako je moguće pozvati veterinara. Sve uginule životinje potrebno je neškodljivo ukloniti (kafilerija) neovisno o kategoriji (prase, odojak, itd.).
Smještaj
Najmanje dva puta godišnje potrebno je provesti temeljito čišćenje i dezinfekciju. Posebnu opasnost predstavljaju i glodavci kao potencijalni izvor zaraznih (leptospiroza) i parazitskih (trihineloza) bolesti. U objektima, naročito u onima u kojima se skladišti hrana potrebno je redovito provoditi deratizaciju.
Uginule glodavce je potrebno neškodljivo ukloniti, da spriječimo svinje da ih pojedu.
Kretanje ljudi
- Bioterorizam – prijetnja i izazovi
- Broj svinja i biosigurnost nakon pojave afričke svinjske kuge
- Nacionalni krizni stožer za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge: sjednica u Otoku
- Afrička svinjska kuga: potpore za proizvođače i dosadašnje aktivnosti Ministarstva poljoprivrede
- Evaluacija primjerenosti postojećeg sustava za procjenu biosigurnosti na gospodarstvima na kojima se drže svinje primjenom matematičkog modela na primjeru bolesti Aujeszkoga