Antun Kostelić1, Nikica Prvanović Babić2, Petra Bagović3
1Agronomski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Svetošimunska cesta 25, Zagreb, e-mail: akostelic@agr.hr, 2Klinika za porodništvo i reprodukciju, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Heinzelova 55, Zagreb, 3Hrvatska poljoprivredna agencija, Služba za razvoj konjogojstva, Poljana Križevačka 185, Križevci
Uvođenje novih konja u uzgojSmještaj konjaIzložbeInsektiSuzbijanje glodavacaDezinfekcija
Izvor: Zbornik radova 5. savjetovanja uzgajivača konja u Republici Hrvatskoj
Uvođenje novih konja u uzgoj
U prvom slučaju radilo se o unosu herpes virusa koji je uzrokovao pobačaj većeg broja grla, a u drugom je unesen virus arteritisa pri čemu se uzročnik proširio na nekoliko konja.
Iako je zakonom propisano koje je sve pretrage potrebno provesti prije stavljanja konja u promet, ako se procijeni da postoji rizik, pored provedenih pretraga, mogu se napraviti dodatne ili ponoviti one propisane zakonom.
Svakako je preporuka da se rasplodnim pastusima po dolasku na ergelu ponovi vađenje krvi (Slika 1) i prema potrebi proširi lista bolesti kako bi bili sigurni da neće doći do unosa uzročnika u uzgoj. Pored pastuha i rasplodne kobile mogu unijeti uzročnika, naročito ako se dovode u veće uzgoje samo na pripust. Odgovornost je na vlasniku kobile da ima zdravu životinju (pretraga krvi), naročito u slučaju da je životinja pobacila, dolazi iz uzgoja u kojem je bilo pobačaja ili nekih drugih zaraznih bolesti kao npr. bolesti dišnog sustava. Ovisno o mogućnosti nova grla je poželjno držati odvojeno u razdoblju u kojem se provode dodatne pretrage. Posebna pozornost treba biti posvećena konjima koji po dolasku na farmu kašlju. Takve životinje je potrebno držati u zasebnom objektu dok se ne utvrdi uzrok kašlja.
Smještaj konja
Također, potrebno je spriječiti kretanje neovlaštenih osoba (posjetitelja) jer većina ima potrebu dirati konje čime također mogu prenijeti uzročnika. Iako većina vlasnika to ne prakticira, nije na odmet podsjetiti da se oprema za održavanje konja (četke, strugala itd.) treba redovno čistiti jer mogu biti kontaminirani različitim patogenim mikroorganizmima. Veliki opasnost predstavlja i posuđivanje opreme za napajanje (kante), opreme za timarenje i davanje koncentrata.
Izložbe
Danas se na tržištu nalaze vakcine koje štite konje od više zaraznih bolesti istovremeno a njihova cijena je simbolična u odnosu na gubitke zbog pojave bolesti (influenca) ili uginuća (tetanus).
Insekti
Jedna od mogućnosti suzbijanja je korištenje električnih grijača koji svijetlom privlače insekte a zatim ih se usmrti (spali) strujom (Slika 4). Također se može koristiti i ljepljiva vrpca koja se proteže većim dijelom staje (Slika 5).
Suzbijanje glodavaca
Dezinfekcija
naročito uslužnog. Iako je metenje jedan oblik dezinfekcije, najbolji učinak se postiže temeljitim pranjem (voda pod pritiskom), sušenjem i zatim korištenjem dezinficijensa širokog spektra djelovanja.