Izlaganje sa skupaZoonoze i Jedno zdravlje

Bioterorizam – prijetnja i izazovi

Prof. dr. sc. Alemka Markotić
Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb; Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci, Rijeka; Medicinski fakultet, Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb; E-pošta: alemka.markotic@gmail.com

Izlaganje sa simpozija

BEDRENICA I AFRIČKA SVINJSKA KUGA U HRVATSKOJ

Izvor: Knjiga sažetaka simpozija BEDRENICA I AFRIČKA SVINJSKA KUGA U HRVATSKOJ, Zagreb, 2023.


Problem biosigurnosti i biozaštite je izrazito složen i pokriva čitav spektar segmenata u kojima zdravlje ljudi može bi ugroženo – od klimatskih promjena preko bioterorizma do visokopatogenih mikroorganizama i mnogih drugih rizičnih okolnosti. Vjerojatno nikada kao danas ova tema nije bila tako aktualna, s obzirom na globalnu opasnost od terorizma, ali i brojne ratove i prirodne katastrofe, migracije kojima svakodnevno svjedočimo te pandemiju COVID-19. Današnje suvremene tehnologije, osobito molekularne multipleks tehnologije, sintetička biologija, primijenjena genomika i dr., važne su u brzoj identifikaciji infektivnih uzročnika, osobito onih visokopatogenih, kao i za otkrivanje do sada još nepoznatih, ali i genetički izmijenjenih mikroorganizama. Nažalost sva navedena moderna tehnologija u rukama kriminalaca može postati snažan alat u kreiranju modernog biološkog oružja velike razorne moći i brzine širenja među ciljnom populacijom (ljudi, životinje, biljke).

Kolika je snaga mikroorganizama, kao potencijalno snažnog oružja, uvjerili smo se kada je prije tri godine započela pandemija uzrokovana SARS-CoV-2 u Kini. Iako se najvjerojatnije radi o prirodnoj pandemiji (za sada nema jasne potvrde o „akcidentalnom bijegu virusa iz laboratorija“) malo je tko mogao predvidjeti da će tako dugo trajati te da će poprimiti ovakve svjetske razmjere i posljedice. Bez obzira na modernu tehnologiju i u novije vrijeme neviđenu sinergiju znanosti, industrije i ekonomske potpore istraživanjima i inovaciji u razvoju dijagnostike, cjepiva i lijekova, svijet se suočio sa snagom virusa koji je unatoč svim svjetskim naporima napravio ne samo razorne poremećaje u zdravstvenim sustavima, nego i u ekonomskim, društvenim i financijskim sferama.

Snaga biološkog oružja je u njegovoj mogućnosti da izazove velik pobol među pogođenim stanovništvom/vojskom te visoku stopu smrtnosti. U ovakvim situacijama iznimno je važno poznavati i imati spremne kapacitete i infrastrukturu za odgovor na biološko oružje, na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

U tu svrhu, osobito kad se radi o biološkoj ugrozi i opasnosti od visokopatogenih, opasnih uzročnika, važni su infrastruktura i obučeni stručnjaci koji će biti spremni u najkraćem roku na prihvat, zbrinjavanje i liječenje bolesnika zaraženih opasnim, često karantenskim patogenima.
S obzirom na moguće epidemije širih razmjera, potrebno je nerijetko i planiranje proširenja kapaciteta u kojima bi se zbrinjavala ne samo vojska, nego i opća populacija i civili jer najčešće same epidemije i tijekom biološkog rata počinju u općoj populaciji.

Vezani sadržaji

Afrička svinjska kuga u domaćih svinja u općini Nijemci (2025.)

Urednik

Akademik Ivo Tomašec – u povodu 120. obljetnice njegova rođenja

Urednik

Održan simpozij “Suvremeni pristupi u prevenciji i kontroli bolesti pčela”

Urednik

Epidemija antraksa u Parku prirode Lonjsko polje 2022. godine

Urednik

Veterinarska medicina – od bedrenice do afričke svinjske kuge

Urednik

Održan simpozij “BEDRENICA I AFRIČKA SVINJSKA KUGA U HRVATSKOJ”

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više