dr.sc. Željko Čač
izvadak
Izvor: VETERINARSKI PRIRUČNIK, Medicinska naklada Zagreb, 2012.
Klinička slika. Inkubacija najčešće traje 2–8 tjedana. Klinički tijek bolesti u tipičnom obliku traje oko 7 dana i ima tri stadija: prodromalni, ekscitacijski i paralitički. U prodromalnom stadiju, koji traje do tri dana, psi su plašljivi, nemirni i neposlušni, grizu razne predmete, a pred kraj otežano gutaju i jako sline. Stadij ekscitacije potiče pojačano uzbuđenje i agresivnost prema drugim životinjama i ljudima. Otežano gutanje i slinjenje je očitije. Stadij traje dan-dva. U posljednjem, paralitičkom stadiju, koji traje 3–4 dana, nastaje kljenut mišića glave, trupa i udova, te pas na kraju nepomično leži dok ne ugine. Stadij traje 3–4 dana. Tijek bolesti i klinički znakovi u mačaka su slični kao i u pasa, uz furioznu agresivnost u stadiju ekscitacije, posebice prema ljudima i psima. Psi i mačke, osim agresivnog, obolijevaju i od oblika tihe bjesnoće. Tada nema prvih dvaju stadija, pa se bolest očituje samo paralizom i uginućem nakon 2–4 dana. Od toga oblika bolesti mogu oboljeti konji, goveda, koze i ovce, rjeđe svinje. Bijesne lisice napuštaju svoje prirodno obitavalište te besciljno lutaju na velikim udaljenostima. Pritom zalaze u naseljena mjesta, seoska dvorišta, staje, gospodarske zgrade i nastanjene kuće. Izgubivši osjećaj opreza i straha pred čovjekom i drugim prirodnim neprijateljima, izgledaju bezopasno i pitomo, ali s izraženim nagonom za grizenjem. Stoga se nerijetko, usred dana, sukobljavaju sa psima čuvarima.* (…)
* Napomena: nije dozvoljeno prenošenje i daljnja objava ovog teksta bez pisanog dopuštenja izdavača.
Autor teksta: dr.sc. Željko Čač, dr.med.vet., znanstveni suradnik u mirovini. Dugogodišnji voditelj Laboratorija za dijagnostiku bjesnoće i opću virologiju Hrvatskoga veterinarskog instituta, Zagreb
Odabrala: doc.dr.sc. Vlasta Herak-Perković, dr.med.vet., urednica 6. izdanja
O epizootiologiji, patogenezi, dijagnostici, profilaksi i značenju bjesnoće u javnom zdravstvu pročitajte u Veterinarskom priručniku (Medicinska naklada Zagreb, 2012.)