Ivana Lohman Janković1, Ljupka Maltar1, Eddy Listeš2, Martina Rubin1, Tihana Miškić1, Darija Jurković1, Ivica Sučec1, Tomislav Kiš1
1Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Planinska 2a, 10000 Zagreb, Hrvatska
2Veterinarski Zavod Split, Hrvatska

VETERINARSKI DANI 2015
Status bolesti u HrvatskojProvedba mjera kontrole bolesti plavog jezika
Izvor: Zbornik radova VETERINARSKI DANI 2015
Uvod
Uzročnik bolesti je virus iz roda Orbivirus, porodice Reoviridae. Među orbivirusima se razlikuje 19 vrsta, a jedna od njih je virus «bluetongue». Virus bolesti plavog jezika ima do sada poznato 27 serotipova. Ovce su najosjetljivije na ovu bolest dok goveda i koze rijetko pokazuju kliničke znakove bolesti, ali mogu određeno vrijeme biti nositelji virusa bolesti plavog jezika i kao takve predstavljati izvor infekcije za druge preživače.
Virus se prenosi preko određenih vrsta komarčića iz roda Culicoides (biološki vektori). To znači da u odsutnosti odgovarajućih vektora nema izravnog prijenosa virusa BPJ među prijemljivim vrstama životinja.
Status bolesti u Hrvatskoj
Rezultati provedbe programa praćenja bolesti plavog jezika do 2005. godine ukazuju da je virus uglavnom cirkulirao u populaciji goveda na području Dubrovačko-neretvanske županije pri čemu su utvrđena protutijela za serotipove 9 i 16 virusa bolesti plavog jezika.
Tijekom serološkog pretraživanja domaćih goveda krajem 2010. godine, utvrđen je serološki pozitivan odgovor na serotip 8 virusa bolesti plavog jezika u manjeg broja domaćih goveda u Međimurskoj županiji, ali nije utvrđen izravni dokaz cirkulacije virusa.
Neizravni dokaz cirkulacije serotipa 8 virusa bolesti plavog jezika u Međimurskoj županiji, krajem 2010. godine ukazuje na moguće unošenje virusa zaraženim komarčićima (podrazumijevajući da se ne radi o cijepljenim životinjama). Međutim, na lokaciji gdje su utvrđena seropozitivna goveda, najvjerojatnije nisu postojali uvjeti za održavanje i daljnje širenje infekcije.
Nakon dužeg razdoblja, bolest je prvi puta potvrđena u listopadu 2014. godine na području Dubrovačko-neretvanske županije te je do veljače 2015. godine proširena i na području Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske, Vukovarsko-srijemske i Zadarske županije.
Tijekom 2014./2015. godine potvrđena je cirkulacija dva nova serotipa virusa bolesti plavog jezika; serotipa 4 koji cirkulira na području cijele zemlje, te serotipa 1 čije širenje je zabilježeno na području otoka Lastova. Unos novih serotipova izravno je povezan sa epidemiološkom situacijom bolesti plavog jezika u zemljama regije, pa tako serotip 4 dokazano cirkulira u Grčkoj, Makedoniji, Albaniji, Rumunjskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Crnoj Gori, Srbiji, Italiji te Bosni i Hercegovini, a širenje serotipa 1 na područje Hrvatske izravna je posljedica pojave istoga na području Italije.
Brzina širenja bolesti izravno je ovisna o vektorima te o klimatskim prilikama i gustoći populacije prijemljivih životinja. Bitan utjecaj imaju ruže vjetrova u zaraženom i ugroženom području koji vektore komarčiće može odnijeti i više od 700 km tijekom jedne noći. Procjenjuje se da Culicoides vrste mogu zrakom prevaliti udaljenosti do 700 km vjetrovima pri brzinama od 10 do 40 km/h na visini do 1,5 km i pri temperaturama između 12 i 35 °C. Iz entomoloških istraživanja vektora bolesti provedenih ranijih godina na području Hrvatske poznato je da je aktivnost vektora najizraženija u razdoblju lipanj-srpanj i onda ponovno tijekom razdoblja rujan – studeni. Također prisutnost vektora dokazana je u svim županijama.
Bolest plavog jezika se u Hrvatskoj 2014. godine pojavila relativno kasno gledajući sezonu aktivnosti vektora i stoga virus nije imao dovoljno vremena da izazove epidemiju značajnijih razmjera. Unatoč tome, uslijed potvrđenih slučajeva u većem broju županija te u susjednim zemljama, zaraženo područje obuhvatilo je teritorij cijele zemlje. Uzimajući u obzir karakteristike BPJ infekcije, nisku razinu imuniteta populacije životinja, činjenicu da virus prezimljava u vektorima, opravdana je bila teza da je vjerojatnost od pojave epidemije bolesti plavog jezika na području cijele Hrvatske u proljeće 2015. godine, ukoliko se ne provede pravovremeno cijepljenje svih domaćih preživača (ovaca, koza i goveda), u zemlji velika. Preporuku za isto dao je i Ekspertni tim Europske komisije za bolest plavog jezika u studenom 2014.godine.
Provedba mjera kontrole bolesti plavog jezika
Mjere koje su se provodile pri svakom potvrđenom slučaju uključivale su klinički pregled svih prijemljivih životinja, dezinsekciju i opsežnu epidemiološku obradu svih gospodarstava koja se nalaze u krugu od 20 km oko zaraženog gospodarstva, a što se iz epidemije u 2014./2015. godini pokazalo kao dugotrajan i financijski značajan trošak za Državni proračun (epidemiološko istraživanje obuhvatilo je ukupno 1531 gospodarstvo, od čega 806 gospodarstava u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i 501 gospodarstvo u Šibensko-kninskoj županiji). Nadalje, zbog nedostatnih strukovnih resursa na području Dubrovačko-neretvanske županije, u provedbu mjera uključeno je ukupno 17 veterinarskih timova koji su se odazvali pozivu Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane. Premještanje živih životinja u zaraženim i ugroženim područjima ograničeno je na kretanje unutar iste zone i odvija se pod posebnim uvjetima, a što je izravno utjecalo na indirektne štete gospodarstvu.
S obzirom na brzinu širenja bolesti u zemlji, epidemiološku situaciju u zemljama u okruženju, kompleksnost provedbe zakonodavnih mjera (uključujući iznimno visoke troškove provedbe mjera kontrole i sprječavanja širenja bolesti) te veliku vjerojatnost od pojave epidemije bolesti plavog jezika u 2015. godini, donesena je odluka o provedbi mjere kontrole bolesti cijepljenjem sivih domaćih preživača u 2015. godini protiv bolesti plavog jezika uzrokovane serotipom 4 virusa.
U razdoblju veljača – travanj 2015. godine distribuirano je ukupno 1.908.853 doza cjepiva te cijepljeno ukupno 985.463 životinje (526.488 ovaca, 401.593 goveda i 57.382 koze).
Uzimajući u obzir ranije navedene podatke, pristupilo se izradi i provedbi Programa nadziranja bolesti plavog jezika u 2015. godini, temeljenog na sljedećim ciljevima:
- cijepljenju populacije domaćih preživača (goveda, ovaca i koza) starijih od tri mjeseca prije sezone aktivnosti vektora,
- kontroli stečenog imuniteta populacije,
- praćenju cirkulacije virusa bolesti plavog jezika – serotipa 4 u zemlji,
- otkrivanju ranog unosa i/ili daljnjeg širenja bilo kojeg drugog serotipa virusa bolesti plavog jezika, osim serotipa 4, na područjima zemlje od visokog rizika za isto, te
- provedbi entomološkog istraživanja na području cijele zemlje.
Vezano:
- Svjetska organizacija za zdravlje životinja objavila samodeklaraciju Republike Hrvatske o bolesti plavog jezika
- Veterinarski dani 2019 :: uvodna riječ pomoćnice ministrice mr. sc. Tatjana Karačić
- Emergentne zarazne bolesti u Hrvatskoj
- 73% više EU sredstava za programe praćenja, kontrole i iskorjenjivanja bolesti životinja
- Bolest kvrgave kože :: Hrvatska pohvaljena uz dobiveni status tzv. “free zone with vaccination”
- Uz bolest kvrgave kože u regiji prisutna i bolest plavog jezika
- “Edukacija” za ovlaštene veterinare i veterinarske inspektore
- Mjere kontrole bolesti plavog jezika u 2015. i 2016. godini
- Završetak akcije cijepljenja preživača protiv bolesti plavog jezika
- Obavijest posjednicima životinja cijepljenih cjepivom protiv bolesti plavog jezika