Bolesti domaćih životinjaIzlaganje sa skupaUprava za veterinarstvo i sigurnost hrane

Bolest plavog jezika – osvrt na provedbu mjera u 2014. i 2015. godini

Ivana Lohman Janković1, Ljupka Maltar1, Eddy Listeš2, Martina Rubin1, Tihana Miškić1, Darija Jurković1, Ivica Sučec1, Tomislav Kiš1


1Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Planinska 2a, 10000 Zagreb, Hrvatska
2Veterinarski Zavod Split, Hrvatska

Izvor: Zbornik radova VETERINARSKI DANI 2015

Uvod


Bolest plavog jezika je nekontagiozna virusna bolest domaćih i divljih preživača koju prenose insekti (komarčići iz roda Culicoides).
Uzročnik bolesti je virus iz roda Orbivirus, porodice Reoviridae. Među orbivirusima se razlikuje 19 vrsta, a jedna od njih je virus «bluetongue». Virus bolesti plavog jezika ima do sada poznato 27 serotipova. Ovce su najosjetljivije na ovu bolest dok goveda i koze rijetko pokazuju kliničke znakove bolesti, ali mogu određeno vrijeme biti nositelji virusa bolesti plavog jezika i kao takve predstavljati izvor infekcije za druge preživače.
Virus se prenosi preko određenih vrsta komarčića iz roda Culicoides (biološki vektori). To znači da u odsutnosti odgovarajućih vektora nema izravnog prijenosa virusa BPJ među prijemljivim vrstama životinja.

Status bolesti u Hrvatskoj


Prvo dokumentirano izbijanje bolesti plavog jezika u našoj zemlji utvrđeno je krajem 2001. godine u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, pri čemu je potvrđeno da je uzročnik prve epidemije u našoj zemlji bio serotip 9 virusa.
Rezultati provedbe programa praćenja bolesti plavog jezika do 2005. godine ukazuju da je virus uglavnom cirkulirao u populaciji goveda na području Dubrovačko-neretvanske županije pri čemu su utvrđena protutijela za serotipove 9 i 16 virusa bolesti plavog jezika.
Tijekom serološkog pretraživanja domaćih goveda krajem 2010. godine, utvrđen je serološki pozitivan odgovor na serotip 8 virusa bolesti plavog jezika u manjeg broja domaćih goveda u Međimurskoj županiji, ali nije utvrđen izravni dokaz cirkulacije virusa.
Neizravni dokaz cirkulacije serotipa 8 virusa bolesti plavog jezika u Međimurskoj županiji, krajem 2010. godine ukazuje na moguće unošenje virusa zaraženim komarčićima (podrazumijevajući da se ne radi o cijepljenim životinjama). Međutim, na lokaciji gdje su utvrđena seropozitivna goveda, najvjerojatnije nisu postojali uvjeti za održavanje i daljnje širenje infekcije.
Nakon dužeg razdoblja, bolest je prvi puta potvrđena u listopadu 2014. godine na području Dubrovačko-neretvanske županije te je do veljače 2015. godine proširena i na području Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske, Vukovarsko-srijemske i Zadarske županije.

Tijekom 2014./2015. godine potvrđena je cirkulacija dva nova serotipa virusa bolesti plavog jezika; serotipa 4 koji cirkulira na području cijele zemlje, te serotipa 1 čije širenje je zabilježeno na području otoka Lastova. Unos novih serotipova izravno je povezan sa epidemiološkom situacijom bolesti plavog jezika u zemljama regije, pa tako serotip 4 dokazano cirkulira u Grčkoj, Makedoniji, Albaniji, Rumunjskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Crnoj Gori, Srbiji, Italiji te Bosni i Hercegovini, a širenje serotipa 1 na područje Hrvatske izravna je posljedica pojave istoga na području Italije.
Brzina širenja bolesti izravno je ovisna o vektorima te o klimatskim prilikama i gustoći populacije prijemljivih životinja. Bitan utjecaj imaju ruže vjetrova u zaraženom i ugroženom području koji vektore komarčiće može odnijeti i više od 700 km tijekom jedne noći. Procjenjuje se da Culicoides vrste mogu zrakom prevaliti udaljenosti do 700 km vjetrovima pri brzinama od 10 do 40 km/h na visini do 1,5 km i pri temperaturama između 12 i 35 °C. Iz entomoloških istraživanja vektora bolesti provedenih ranijih godina na području Hrvatske poznato je da je aktivnost vektora najizraženija u razdoblju lipanj-srpanj i onda ponovno tijekom razdoblja rujan – studeni. Također prisutnost vektora dokazana je u svim županijama.

Bolest plavog jezika se u Hrvatskoj 2014. godine pojavila relativno kasno gledajući sezonu aktivnosti vektora i stoga virus nije imao dovoljno vremena da izazove epidemiju značajnijih razmjera. Unatoč tome, uslijed potvrđenih slučajeva u većem broju županija te u susjednim zemljama, zaraženo područje obuhvatilo je teritorij cijele zemlje. Uzimajući u obzir karakteristike BPJ infekcije, nisku razinu imuniteta populacije životinja, činjenicu da virus prezimljava u vektorima, opravdana je bila teza da je vjerojatnost od pojave epidemije bolesti plavog jezika na području cijele Hrvatske u proljeće 2015. godine, ukoliko se ne provede pravovremeno cijepljenje svih domaćih preživača (ovaca, koza i goveda), u zemlji velika. Preporuku za isto dao je i Ekspertni tim Europske komisije za bolest plavog jezika u studenom 2014.godine.

Provedba mjera kontrole bolesti plavog jezika


Mjere koje su se provodile pri svakom potvrđenom slučaju uključivale su klinički pregled svih prijemljivih životinja, dezinsekciju i opsežnu epidemiološku obradu svih gospodarstava koja se nalaze u krugu od 20 km oko zaraženog gospodarstva, a što se iz epidemije u 2014./2015. godini pokazalo kao dugotrajan i financijski značajan trošak za Državni proračun (epidemiološko istraživanje obuhvatilo je ukupno 1531 gospodarstvo, od čega 806 gospodarstava u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i 501 gospodarstvo u Šibensko-kninskoj županiji). Nadalje, zbog nedostatnih strukovnih resursa na području Dubrovačko-neretvanske županije, u provedbu mjera uključeno je ukupno 17 veterinarskih timova koji su se odazvali pozivu Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane. Premještanje živih životinja u zaraženim i ugroženim područjima ograničeno je na kretanje unutar iste zone i odvija se pod posebnim uvjetima, a što je izravno utjecalo na indirektne štete gospodarstvu.
S obzirom na brzinu širenja bolesti u zemlji, epidemiološku situaciju u zemljama u okruženju, kompleksnost provedbe zakonodavnih mjera (uključujući iznimno visoke troškove provedbe mjera kontrole i sprječavanja širenja bolesti) te veliku vjerojatnost od pojave epidemije bolesti plavog jezika u 2015. godini, donesena je odluka o provedbi mjere kontrole bolesti cijepljenjem sivih domaćih preživača u 2015. godini protiv bolesti plavog jezika uzrokovane serotipom 4 virusa.
U razdoblju veljača – travanj 2015. godine distribuirano je ukupno 1.908.853 doza cjepiva te cijepljeno ukupno 985.463 životinje (526.488 ovaca, 401.593 goveda i 57.382 koze).
Uzimajući u obzir ranije navedene podatke, pristupilo se izradi i provedbi Programa nadziranja bolesti plavog jezika u 2015. godini, temeljenog na sljedećim ciljevima:

  1. cijepljenju populacije domaćih preživača (goveda, ovaca i koza) starijih od tri mjeseca prije sezone aktivnosti vektora,
  2. kontroli stečenog imuniteta populacije,
  3. praćenju cirkulacije virusa bolesti plavog jezika – serotipa 4 u zemlji,
  4. otkrivanju ranog unosa i/ili daljnjeg širenja bilo kojeg drugog serotipa virusa bolesti plavog jezika, osim serotipa 4, na područjima zemlje od visokog rizika za isto, te
  5. provedbi entomološkog istraživanja na području cijele zemlje.

Vezano:

Vezani sadržaji

Prvi molekularni dokazi erlihija u krpelja na području RH

Urednik

Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

Urednik

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više