Riječ recenzenta
Prof. dr. sc. Hrvoje Mazija
K njiga BOLESTI PTICA KUĆNIH LJUBIMACA prvi je i jedini udžbenik u nas pisan hrvatskim jezikom, koji se odnosi na ptice kućne ljubimce u najopsežnijem smislu. Dugogodišnje bavljenje pticama, najprije domaćom peradi, a zatim sve češće i drugim, navelo je autoricu na sustavno prikupljanje i bilježenje svih podataka koji se tiču zdravlja ptica kućnih ljubimaca. Tome je značajno pridonijela činjenica o izostaloj specifičnoj edukaciji studenata veterinarske medicine i srodnih studija (biologija, agronomija) općenito u području bavljenja pticama. Bolesti peradi i pernate divljači kao predmet naime, tek su u manjoj mjeri mogli zadovoljiti potrebu za vrlo specifičnim znanjima potrebnim za prepoznavanje i liječenje bolesti ptica. Uviđajući nedovoljnost opsega predmeta Bolesti peradi i pernate divljači, godine 2002. na Veterinarskom fakultetu uveden je neobvezni izborni predmet Bolesti ptica kućnih ljubimaca te izrađena skripta, namijenjena prvenstveno studentima, ali i drugim zainteresiranim za zdravlje i bolesti ptica. Dva izdanja ove interne skripte nikako nisu mogla zadovoljiti potrebe predmeta kojeg je nositelj autorica. Knjiga koju kao recenzent predstavljam, u velikoj mjeri popunjava tu prazninu.Klinika za liječenje bolesti ptica kućnih ljubimaca na Veterinarskom fakultetu, idealno je mjesto koje je autorici omogućilo prikupljanje izvorne građe za pisanje udžbenika. Pri tome pomogle su joj brojne posjete i rad u najznačajnijim svjetskim srodnim klinikama (Njemačka, SAD) te relevantna literatura. Svjesna je naime da su ptice kućni ljubimci gotovo 40% svih pacijenata veterinara u tzv. maloj praksi. Njihov interes a također i interes studenata, u stalnom su porastu. Raste iz godine u godinu i broj pacijenata Klinike. Zato je bilo neophodno napisati udžbenik, knjigu, koja sveobuhvatno opisuje pticu kao kućnog ljubimca, ne samo u bolesti već i u zdravlju. Odnosi se to na izbor ptice budućeg ljubimca, njen uzgoj u odgovarajućem prostoru, hranidbu, pojenje, razmnožavanje, uvježbavanje, njegovanje i konačno druženje s pticom.
Načini sprječavanja pojave bolesti ptica, prepoznavanje bolesti i njihovo liječenje dakako, nisu glavnina sadržaja knjige, već su to opisi bolesti. Kao cjelina nude ono što knjigu čine istodobno udžbenikom za studente, zanimljivim štivom za uzgajatelje ili imaoce ptica te napose veterinare koji se u dnevnoj praksi susreću s pticama kao pacijentima ili su savjetnici za brojne ljubitelje ptica.
Već je spomenuto da je knjiga prvijenac na našem jeziku. Ono što je krasi je izvornost predstavljene građe. Naime, sve fotografije koje se nalaze u knjizi, opisuju bolesti ili se odnose na postupanje s pticama, izradila je autorica zajedno sa svojim suradnicima, tijekom niza godina. Bolesti koje su opisane često nisu kompilacija već podatak iz objavljenog izvornog znanstvenog ili stručnog rada autorice i suradnika. Kao jedina knjiga koja je istodobno i sveobuhvatni udžbenik o zdravlju i bolestima ptica kućnim ljubimcima, potaći će veći interes napose studenata veterinarske medicine za znanstvenim radom koji se odnosi na ptice. Ne treba zaboraviti da je bavljenje pticama i bolestima ptica istodobno i bavljenje drugim životinjama i ljudima te da suzbijanje bolesti ptica često znači i sprječavanje antropozoonoza.
Udžbenik (knjiga) BOLESTI PTICA KUĆNIH LJUBIMACA, već spomenuto, jedini je cjelovit prikaz zdravlja i bolesti ptica kućnih ljubimaca u nas, te se može usporediti samo s analognim knjigama u svijetu. Ne zaostaje ni u čemu jer je mjerom prilagođen svrsi: pružiti dovoljno informacija za razumijevanje biologije ptica, prepoznavanje zadovoljenja njihovih potreba te prepoznavanje odstupanja u vladanju ptica koja su često uvod u bolest.
Student će u udžbeniku naći dovoljno informacija za učenje nastavnog predmeta na koji se odnosi, veterinar dovoljno podataka za prihvat bez straha od ptice kao pacijenta, a imaoci ptica, njihovi uzgajivači ili tek zainteresirani za proširenje općih znanja, dovoljno sadržaja koji će zadovoljiti njihove potrebe.
Knjiga je pisana sustavno, u devet poglavlja. Nakon uvodnog dijela koji opisuje različitosti ptica u odnosu na druge moguće kućne ljubimce, slijedi poglavlje Propedeutika. Počevši od sistematizacije ptica, autorica navodi mjerila za izbor ptice kućnog ljubimca, opisuje potrebni prostor u kojem će boraviti i kako ga održavati. Način uzgoja ptica, njihova hranidba, vladanje i uvježbavanje, mitarenje i drugo, opisani su u osam zasebnih smislenih jedinica. Profilaksa, dijagnostika i liječenje posebno su značajni dio knjige, jer daju uputu imaocu ptica kako postupiti u slučaju sumnje na pojavu bolesti. Upute imaocu ptice, anamneza, klinička pretraga, dijagnostički postupci, hitna pomoć, postupci liječenja ptica, anestezija ili eutanazija ptica te razudba, sadržaj su ovog poglavlja. Svaki od navedenih dijelova detaljno je razjašnjen, sa svim podacima i naputcima, crtežima i opisima koji omogućuju pravilno postupanje s pticom kao pacijentom.
Uvodni dio u poglavlje Bolesti je opis njihove pojavnosti prema različitim organskim sustavima. Sasvim kratko, gotovo taksativno navedena su tek njihova imena. Učinjeno je to namjerno, kako bi se već temeljem anamnestičkog podatka ili zapažanja kliničkih znakova bolesti, mogao usmjeriti daljnji dijagnostički postupak prema određenoj bolesti. Autorica tako razlikuje bolesti s očitovanjem pretežno na probavnom, dišnom ili mokraćnom sustavu te bolesti kože i njenih derivata (perje, kljun, uropigealne žlijezde). Nadalje, navedene su bolesti krvožilnog sustava i bolesti izazvane pogreškama u hranidbi ptica. Detaljan je međutim opis poremećaja vladanja ptica kućnih ljubimaca. Opisani su njegovi različiti oblici te moguće sprječavanje i liječenje.
Slijedi, u narednim poglavljima prema etiološkoj osnovi, opis najprije bakterijskih, gljivičnih i virusnih bolesti te parazitarnih invazija. Najznačajnije bakterijske bolesti ptica odabrane su prema značenju i učestalosti pojave, te ne opterećuju čitatelja suvišnim (za tip udžbenika) podacima, a u velikoj mjeri njihov odabir je i iskustven. Slično je i s bolestima druge etiološke osnove.
Zasebno se poglavlje odnosi na metaboličke bolesti, bolesti jetara i bubrega, endokrinog sustava, te bolesti nastale pogreškama u hranidbi. Trovanja u ptica učestala su pa zaslužuje posebnu pozornost. Opisana je toksičnost nekih lijekova, mikotoksina, teških metala te vitamina (hipervitaminoze) i nekih drugih tvari.
Prilozi vrlo će korisno poslužiti čitatelju. U njima nalaze se temeljne biološke značajke pojedinih vrsta ptica (usporedba s domaćom peradi), a vrlo korisni su i opisi doza pojedinih lijekova, antibiotika, antimikotika i antiparazitika. Također navedeni su lijekovi (doze) koji se primjenjuju pri intoksikacijama, antiflogistici, vitamini i roboransi za ptice. Praktičarima dobro će doći i popis sredstava za analgiju i anesteziju te točne doze njihove primjene u pojedinih vrsta ptica.
Udžbenik BOLESTI PTICA KUĆNIH LJUBIMACA autorice Estelle Prukner-Radovčić, pisan je dobro razumljivim jezikom struke, ali također prihvatljivim za ljubitelje ptica kućnih ljubimaca. Način na koji autorica uvodi čitatelja u sadržaj knjige postupan je, jer ga najprije upoznaje s pticom, zatim pticom kao kućnim ljubimcem, a onda s njenim potrebama i načinom kojim se tim potrebama mora udovoljiti kako bi se očuvalo njeno zdravlje. Nenametljivo uvodi čitatelja u specifično područje zaštite zdravlja ptica, prepoznavanje bolesti i postupke njihova suzbijanja.
Knjiga je namijenjena prvenstveno studentima veterinarske medicine i brojnim veterinarima praktičarima koji nisu imali prilike upoznati (tijekom redovitog studija) pticu kućnog ljubimca kao supstrat profesionalnog interesa. Imaocima ptica kućnih ljubimaca knjiga će se naći kao priručnik za pravilno postupanje s pticama, a brojnim drugim zainteresiranim, poslužit će kao osnova proširenja općih znanja. Među njima naći će se oni koji će pticu prepoznati kao vrlo pogodnog kućnog ljubimca, vrlo komunikativnog i vrlo prihvatljivog za svaku dob.
Knjiga BOLESTI PTICA KUĆNIH LJUBIMACA autorice Estelle Prukner-Radovčić, prvenstveno je udžbenik, namijenjen studentima veterinarske medicine. Njima će poslužiti za savladavanje gradiva iz predmeta Bolesti i liječenje ptica kućnih ljubimaca, egzotičnih i laboratorijskih životinja.
Zaključak i ocjena
Knjiga BOLESTI PTICA KUĆNIH LJUBIMACA autorice Estelle Prukner-Radovčić, redovite profesorice na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, u cijelosti udovoljava sva mjerila koja se odnose na sveučilišne udžbenike. Svojim oblikom i sadržajem, napose izvornošću, obogaćuje stručnu literaturu na Sveučilištu u Zagrebu. Zbog navedenog treba je prihvatiti i objaviti kao sveučilišno-nastavnu literaturu Sveučilišta u Zagrebu u nizu Manualia universitatris studiorum Zagrebiensis.
Datum pisanja recenzije: 18. kolovoza 2009.
Predgovor
Već dulje vrijeme osjeća se naglašena potreba za cjelovitim štivom iz područja bolesti ptica kućnih ljubimaca, zbog ionako oskudne literature, pogotovo na hrvatskom jeziku. Unatoč očitoj važnosti što ih ptice imaju u svakodnevnom životu ljudi, ali svakako i zbog njihove tržišne vrijednosti, u Hrvatskoj vrlo malo veterinara ima stručno znanje o ovoj problematici. Kako bi studentima bilo dostupno neophodno štivo tijekom edukacije, a kolegama poticaj za daljnju edukaciju, u ovoj su knjizi opisani brojni specifični zdravstveni problemi koji se očituju u ptica. Rukopis je podijeljen u devet poglavlja. Osim poznavanja osnovnih načela držanja, hranidbe, rukovanja pticom prilikom kliničkog pregleda i terapije, obrađene su najčešće bolesti, te učestale ozljede. Posebno su značajne neke specifične bolesti koje su ujedno i zoonoze. Naglasak je na liječenju bolesti ptica kućnih ljubimaca, koje je različito od onoga što ga primjenjujemo u peradarstvu. Izbor lijekova kojima veterinar raspolaže u ovom slučaju mnogo je veći, a popis lijekova i doze nalaze se u tablici u Prilozima na kraju knjige. Literatura o tome je nedostatna, pa smo upućeni uglavnom na pozitivna i negativna vlastita iskustva i iskustva kolega, eminentnih stručnjaka u tom području veterine. Također, bez iskustva stečenog radom u specijaliziranoj Ambulanti za ptice, koju smo i službeno otvorili 2003. godine, pri Zavodu za bolesti peradi Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, u ovoj knjizi mnogi klinički slučajevi ne bi bili tako zorno opisani, a poslužila mi je i da ostvarim bogat fond fotografija.
Iako je knjiga namijenjena prije svega studentima veterinarske medicine, opsegom nadilazi materiju predviđenu nastavnim planom obvezatnog izbornog predmeta Bolesti i liječenje ptica kućnih ljubimaca, laboratorijskih i egzotičnih životinja, tako da djelomično može poslužiti i studentima poslijediplomskog specijalističkog studija Uzgoj i patologija egzotičnih kućnih ljubimaca. Mnogi su podatci podastrijeti ne samo da ih studenti uče za potrebe ispita nego da se njima služe kad god im to zatreba. Zbog toga se nadam da će osim studentima veterinarske medicine ovo štivo biti korisno i veterinarima u svakodnevnoj praksi, stručnjacima srodnih djelatnosti, te uzgajivačima i zaljubljenicima u ptice.
Ova knjiga uvelike je nastala na temeljima interne skripte namijenjene isprva tečaju Dijagnostika i liječenje bolesti kaveznih ptica, koju sam 2000. godine napisala u suradnji s prof. dr. sc. H. Mazijom i dr. sc. Marinom Tišljar, a zatim i nadopunjenom izdanju te skripte namijenjene izbornom predmetu „Bolesti kaveznih ptica i pernate divljači“. Pišući knjigu koristila sam se i rukopisom i slikama koje sam uz pomoć bliskih suradnika, znanstvenih novaka Danijele Horvatek i Željka Gottsteina te tehničkog suradnika Aleksandra Gavrilovića, pripremala za predavanja studentima.
Budući da neke osobite potrebe za ovom knjigom ne bi ni bilo da nismo uspjeli uvesti izborni predmet o toj problematici, posebice zahvaljujem prof. dr. sc. H. Maziji na svesrdnoj podršci koju mi je kao dugogodišnji predstojnik Zavoda za bolesti peradi pružio u bavljenju ovim područjem veterinarske znanosti. Svojim nesebičnim zalaganjem pomogao je i uspostaviti rad prve specijalizirane ambulante za bolesti ptica u Republici Hrvatskoj, a kvaliteti udžbenika doprinio je i dobronamjernom i sveobuhvatnom recenzijom. Zahvaljujem recenzentima prof. dr. sc. Ljiljani Bedrici i prof. dr. sc. Emini Rešitbegović koje su uložile volju i trud čitajući ovaj udžbenik te mi pomogle korisnim prijedlozima.
Na kraju zahvaljujem svima koji su omogućili da se ova knjiga objavi a posebice onim članovima Zavoda za bolesti peradi s klinikom koji su i u najtežim trenucima bili uz mene.
Prof. dr. sc. Estella Prukner-Radovčić
Knjigu se može nabaviti u Ambulanti za ptice pri Zavodu za bolesti peradi Veterinarskog fakulteta u Zagrebu
[wp_cpl_sc cat_id=139 list_num=1 css_theme=2 sticky_post=”11855,2363″ exclude_post=”8075″]