Izvor: Ministarstvo poljoprivrede RH (priopćenje za medije, 20. rujna 2023. godine)
Priopćenje preneseno u cijelosti.
Kretanje broja svinja i podizanje biosigurnosti u Hrvatskoj nakon pojave afričke svinjske kuge
“ Prije potvrde bolesti afričke svinjske kuge u Hrvatskoj, Ministarstvo poljoprivrede je obavilo brojne preventivne radnje koje, između ostalog, uključuju provođenje veterinarskih pregleda gospodarstava (Odluka ministrice poljoprivrede od 1. lipnja 2022. godine), izmjena Naredbe o sprječavanju i suzbijanju afričke svinjske kuge (posljednji put 9. lipnja 2023. godine), popisivanje i kategorizacija objekata u kojima se drže svinje u svrhu podizanja biosigurnosti. S tim u vezi, prije potvrde bolesti od 2019. godine kategorizirano je više od 74 tisuće objekata, a biosigurnost podignuta za nešto više od 25% objekata.Nakon potvrde afričke svinjske kuge, uz iznimne napore veterinarskog sustava, koji podrazumijevaju uključivanje većine sudionika u direktne radnje na suzbijanju, nacionalni veterinarski sustav je nastavio provoditi popisivanje i kategorizacije gospodarstava. Pri tome je potrebno naglasiti da ovlaštene fizičke osobe koje provode eutanaziju ne mogu istovremeno provoditi i popisivanje i kategorizaciju, kao i da ovlaštene fizičke osobe koje provode radnje u zonama ograničenja ne mogu provoditi popise i kategorizacije izvan zona ograničenja.
Slijedom navedenog, od potvrde dana bolesti 7.126 objekata je u suradnji s ovlaštenim tijelima, zadovoljilo uvjete za prekategorizaciju u više kategorije biosigurnosti (poštivanje svih zakonom postavljenih uvjeta, od čega je najveći broj u Osječko-baranjskoj, Brodsko-posavskoj, Krapinsko-zagorskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji).
Dodatno, prema posljednjim podacima iz unaprjeđenog Jedinstvenog registra domaćih životinja, izvješća slijedom veterinarskih pregleda gospodarstava i redovitih mjesečnih dojava posjednika, broj svinja u Republici Hrvatskoj u rujnu 2023. godine je 931.149 i značajno je veći od iskazanog broja u siječnju ove godine 793.057. Pri tome, broj krmača u rujnu, također, pokazuje trend rasta u odnosu na isto razdoblje 92.380 u usporedbi s 79.093.
Vezani naslovi:
- Afrička svinjska kuga: ukidanje pojedinih zona zaštite i nadziranja
- Afrička svinjska kuga: ukidanje pojedinih zona zaštite i nadziranja
- Prijenos uzročnika bolesti na sučelju divlje životinje – domaće životinje: pregled dosadašnjih spoznaja i osvrt na stanje u Hrvatskoj
- Popis propisa objavljenih od 4. lipnja do 5. rujna 2025. godine
- Najnovija epidemiološka situacija vezano za ASK
- U mađarskom Višegradu održana jesenska sjednica Višegrad Vet Plus grupe
- Naredba o izmjeni Naredbe o smanjenu brojnog stanja pojedine vrste divljači
- Naredba o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj (NN 128/25) i nove zone ograničenja
- Afrička svinjska kuga: proširene zone ograničenja
- Hrvatski sabor: okrugli stol o zabrani bučne pirotehnike


