Tihana Bašić, Tomislav Mikuš, Relja Beck i Željko Cvetnić
Tihana BAŠIĆ, mag. iur., stručna suradnica pravne struke, Tomislav MIKUŠ, dr. med. vet., stručni suradnik u sustavu znanosti, dr. sc. Relja BECK, dr. med. vet., znanstveni savjetnik, dr. sc. Željko CVETNIĆ, dr. med. vet., znanstveni savjetnik, naslovni izvanredni profesor, Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
„Teaming“ je jedan od programa unutar Obzor 2020, horizontalnog područja Širenje izvrsnosti i sudjelovanja. Ovaj je program osmišljen da bi pokrenuo smanjivanje razlika između zemalja članica EU, jer je, unatoč svojim snagama, na europskom istraživačkom području prisutno puno strukturnih nejednakosti. Poznato je da su izvrsne istraživačke i inovacijske institucije koncentrirane u samo nekoliko geografskih područja zapadne Europe.
Stoga su identificirane zemlje članice EU niske produktivnosti u području znanosti (Bugarska, Cipar, Češka, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Hrvatska). Razlike u znanstvenoj izvrsnosti velikim su dijelom prisutne zbog nedovoljne kritične mase kvalitetnih istraživanja i malog broja znanstvenih centara izvrsnosti. Navedene se zemlje mogu udružiti s partnerima iz visokorazvijenih zemalja s ciljem osnivanja novih ili znatnim unaprjeđenjem sadašnjih centara znanstvene izvrsnosti koji će postati konkurentni u znanstvenim krugovima EU. Razvoj takvih centara pridonio bi istraživačkom i inovativnom rastu EU zemalja i širih regija u kojima bi ti centri bili smješteni.
Hrvatski veterinarski institut (HVI) planira osnovati Centar znanstvene izvrstnosti za zaštitu zdravlja životinja i ljudi kao novu jedinicu Instituta (CEPHAH-team project). HVI je vodeća znanstvena ustanova za biomedicinske znanosti – područje veterinarske medicine u Hrvatskoj. Kao ustanova u vlasništvu države obavlja poslove od nacionalnog interesa. Program Hrvatskog veterinarskog instituta jest kroz znanstvena istraživanja stalnom, kontinuiranom kontrolom zdravlja, dobrobiti životinja i kontrolom zdravstvene ispravnosti prehrambenih proizvoda animalnog podrijetla osigurati uvjete za kontrolu i održavanje zdravlja životinja, zaštitu okoliša, a samim time i zdravlja ljudi. HVI se bavi dijagnostikom zaraznih bolesti životinja, veterinarskim javnim zdravstvom i znanstveno-istraživačkom djelatnošću.
Zadatke iz područja veterinarske dijagnostike i veterinarskog javnog zdravstva uz Hrvatski veterinarski institut u Zagrebu obavljaju i Veterinarski zavodi u Križevcima, Splitu, Rijeci i Vinkovcima i Centar za peradarstvo u Zagrebu kao podružnice Instituta. Institut je isto tako i koordinator Regionalnog centra za dobrobit životinja koji za zadaću ima i poticanje unaprjeđenja dobrobiti životinja od interesa za veterinarsku medicinu u cijeloj regiji jugoistočne Europe. Kroz adaptacije i opremanje Instituta i podružnica od 2007. do danas, Institut je postigao izvrsnost i održivost u području dijagnostičkih i analitičkih djelatnosti. Time je osigurana savršena podloga za Teaming projekt Instituta koji će podignuti znanstvenu djelatnost na novu razinu i ubrzati proces postizanja konkurentnosti u europskim znanstveno-istraživačkim krugovima.
Institut ima bogatu tradiciju suradnje sa širokim spektrom organizacija u regiji jugoistočne Europe, od industrije do javnih institucija i znanstvenih i obrazovnih organizacija. Navedeni bi sudionici u prvoj godini sudjelovali na radionicama te bili obavještavani o napretku izrade poslovnog plana. Njihovo sudjelovanje bi se u drugom dijelu projekta odredilo na temelju rezultata prve godine projekta.
Većina je tih organizacija pružila potporu ovom projektu te namjerava razvijati zajedničke projekte u području djelatnosti Centra.
Glavne aktivnosti ovog projekta podijeljene su na četiri teme: Zdravlje životinja, Dobrobit životinja, Sigurnost i kvaliteta hrane te Epidemiologija i analiza rizika. Posljednji bi stup povezivao horizontalno sve ostale te poslužio kao poveznica s trenutnim djelatnostima Instituta (primarno analitika i dijagnostika) sa znanstvenom djelatnosti budućeg Centra.
Dosadašnje analitičke i dijagnostičke djelatnosti Instituta pružaju dobru bazu za razvoj znanstvenih projekata u navedenim područjima. Trenutno u regiji ne postoji institucija koja bi provodila istraživanja u području epidemiologije i analize rizika te bi novi Centar svojim istraživanjima popunio prazninu u navedenom području. Kako bi postigao izvrsnost, Institut je oko sebe okupio konzorcij izvrsnih istraživačkih institucija iz sedam europskih zemalja.
Partneri svojim područjima znastvene i organizacijske izvrsnosti nadopunjuju jedni druge te doprinose potpunoj znanstvenoj pokrivenosti svih četiriju glavnih djelatnosti Centra.
Partneri Instituta kroz oba stadija projekta bit će:
- Institute of Agro-food Research and Technology (IRTA), Barcelona, Španjolska
- Abruzzo and Molise Institute of Experimental Zoology G. Caporale (IZSAM), Treramo, Italija
- French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety, (ANSES), Pariz, Francuska
- Institute of Food Safety – Wageningen University (RIKILT), Wageningen, Nizozemska
- National Institute of Health (ISS), Rim, Italija
- Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA), London, Velika Britanija
- Walloon Agricultural Research Centre (CRAW), Gemboux, Belgija
- Center of Life and Food Sciences Weihenstephan – Technical University Münich, Minhen, Njemačka.
Da bi se definirale projektne aktivnosti, u srpnju 2014. u prostorijama Hrvatskog veterinarskog instituta održan je sastanak predstavnika Instituta s predstavnicima partnera u vezi prijave projekta. Partneri su definirali aktivnosti koje bi se tijekom prve godine projekta stvorila osnova za buduća istraživanja. Svako područje pokriveno je doprinosom više partnera (slika 1.). Isto tako, budući da će se tijekom prve godinu projekta više pažnje posvetiti izradi poslovnog plana i jačanju ljudskih i organizacijskih mogućnosti, partneri su preliminarno među sobom podijelili aktivnosti te je napravljen nacrt radnih paketa i aktivnosti unutar njih. Pripremu projekta vodi tim HVI-a, uz stručnu pomoć konzultantskog društva Europa Media iz Mađarske. Ova prijava ima potpunu potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.
Teaming projekt mora biti u skladu s Hrvatskom nacionalnom strategijom pametne specijalizacije.
Radi što kvalitetnijeg planiranja rasta i razvoja gospodarstva, zemlje i regije EU trebale bi donijeti Strategiju pametne specijalizacije te identificirati područja čiji će razvoj poticati i koja će postići najveći utjecaj na razvoj gospodarstva u cjelini. Takva je strategija podloga za financiranje projekata iz europskih fondova. Iako Hrvatska strategija još nije donesena, „Bottom up“ pristupom prepoznata su četiri prioritetna područja za budući razvoj: zdravlje, održivi okoliš i energija, inžinjerstvo te biotehnologija i bioekonomija. Ovaj je projektni prijedlog u potpunom skladu s nacrtom strategije. Rok za podnošenje projektnog prijedloga je 17. rujna 2014. te je predviđeno da se projekt uspostave novog centra znanstvene izvrsnosti provodi u dvije faze.
Prvi dio projekta posvećen je izradi poslovnog plana uz pomoć partnera izvrsnih u znanosti te će se u 12 mjeseci stvoriti podloga za uspostavljanje Centra izvrsnosti. Aktivnosti u prvoj godini usmjerene su prema razradi znanstvene vizije i suradnje s partnerima, podizanju sposobnosti istraživača i administrativnog osoblja te stvaranju mreže potencijalnih partnera iz industrije, državnih institucija te znanstvenih organizacija iz zemalja Jugoistočne Europe kao budućih partnera. Poslovni će plan sadržavati sustav edukacija i treninga mladih znanstvenika budućeg Centra, procese za funkcioniranje optimizirane uslužne administracije, ureda za prijenos znanja i tehnologije te sustav komunikacije s partnerima i korisnicima. Nakon procjene održivosti poslovnog plana, Europska će komisija odlučit koje će Teaming projekte odobriti za financiranje u drugom krugu.
Za implementaciju poslovnog plana u drugom krugu projekta u trajanju od 5-7 godina predviđen je proračun od 15-20 milijuna eura. Da bi se Centar osamostalio Europska bi komisija financirala plaće zaposlenika, administrativne i druge troškove, osim troškova infrastrukture i opreme koji bi se trebali osigurati iz strukturnih fondova koje raspisuje Republika Hrvatska. Edukacije i treninzi te znanstveni projekti predviđeni poslovnim planom pokrenuli bi se s partnerskim institucijama. Samoodrživost i istraživačka izvrsnost cilj su projekta do 2025. godine.
Pročitajte i:
- Prva znanstvena konferencija RAWC-a o dobrobiti životinja
BETTER SCIENCE FOR BETTER ANIMAL WELFARE 1st RAWC Scientific Conference 2020 Pripremio: dr. sc. Tomislav Mikuš Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu Regionalni centar za dobrobit životinja osnovan je 2013. uz potporu RSPCA s ciljem jačanja veza između akademske zajednice, dionika i nadležnih tijela u balkanskoj regiji kako bi se poboljšala provedba zakonodavstva, standarda i najbolje prakse u području dobrobiti ...- Održan sastanak Regionalnog centra za dobrobit životinja
Izvor: Hrvatski veterinarski institut (http://www.veinst.hr/aktualnosti/212-odran-sastanak-regionalnog-centra-za-dobrobit-ivotinja) Regionalni centar za dobrobit životinja (RAWC) u suradnji s Uredom za dobrobit životinja Hrvatskog veterinarskog instituta i RSPCA organizirao je dvodnevni sastanak “Vizija budućnosti dobrobiti životinja na Balkanu“. Sastanak je održan 6. do 7. svibnja 2015. u Termama Tuhelj, u Hrvatskoj. Sastanak je organiziran kao niz panel sekcija sa četiri glavne teme: Prilagodba ...- Centar znanstvene izvrsnosti za zaštitu zdravlja životinja i ljudi
U Hrvatskom veterinarskom institutu je 17. i 18. 7. 2014. održan sastanak konzorcija za prijavu teaming projekta. Teaming je jedan od programa unutar Horizon 2020 podgurpe Spreading Excelence and Widening participation. Hrvatski veterinarski institut u suradnji sa 8 izvrsnih znanstvenih institucija iz 7 zemalja EU priprema projekt u sklopu Teaming natječaja. Cilj projekta je osnovati, izgraditi i pokrenuti ...- Sastanak koordinacijskog tijela Regionalnog centra za dobrobit životinja
U prostorijama Hrvatskog veterinarskog instituta u Zagrebu je 30.03. i 01.04.2014. održan sastanak koordinacijskog tijela Regionalnog centra za dobrobit životinja za područje Balkana. Ovaj je sastanak proizašao iz zaključaka skupa u Tuhelju održanog 27. i 28. veljače ove godine, a čiji je cilj bio postaviti temelje za organizaciju Centra za dobrobit životinja u regiji Balkana. ...