Popularni članci i videoZarazne bolesti

Cijepljenje mačaka

Autor: Stanislav Mrkobrada DVM

 
Mačke se, kao i psi moraju preventivno cijepiti protiv zaraznih bolesti koje su pogubne po njihovo zdravlje neovisno o njihovoj dobi. Te bolesti su prvenstveno panleukopenija, virusni rinotraheitis mačaka, kalicivirusna infekcija mačaka, leukemija, bjesnoća.
Cijepe se životinje starije od 9 tjedana dva puta sa razmakom od 4 tjedna. S obzirom da ne postoji jedna univerzalna vakcina za sve ove bolesti odjednom navest ćemo primjer rasporeda cijepljenja za macu staru 9 tjedana:

    cijepljenje (9.tjedan) Felocell (panleukopenija, rinotraheitis, kalicivirusna infekcija)
    cijepljenje (11.tjedan) Leukocell 2 (leukemija)
    cijepljenje (13. tjedan) Felocell
    cijepljenje (15. tjedan) Leukocell

Mačiće mlađe od 9 tjedana može se vakcinirati s tim da se nakon prve doze cjepivo daje svakih 3-4 tjedna sve dok životinja ne navrši 12 tjedana.

Zarazni enteritis mačaka/panleukopenija mačaka
Veoma kontagiozna bolest koja napada mačke svih starosnih dobi. Najčešća je u mačaka 3-4 mjeseca starosti i starih mačaka. Dolazi do pada broja leukocita – zato se bolest zove panleukopenija. Simptomi su visoka temperatura, gubitak apetita, povraćanja, proljev, kolaps i smrt. Do 80% oboljelih životinja ugine.

Virusni rinotraheitis mačaka
Ova bolest napada gornje dišne puteve. Uzročnik težeg oblika je herpes virus, a lakšeg kalici virus. Obolijevaju mačke svih starosnih dobi, a posebice su osjetljive mlade mačke kod kojih morbiditet može biti i do 100%. Bolesna životinja šmrca, kiše, ima iscjedak iz očiju i nosa, jako je mirna, nema apetit, često ima povišenu temperaturu. Takva mačka pojačano slini. Životinja nakon što ozdravi može još dugo vremena biti kliconoša.

Leukemija mačaka
Leukemija je virusna bolest mačaka koja slabi obrambene mehanizme životinje. Prenosi se među mačkama koje žive zajedno, a od majke se mogu zaraziti još nerođeni mladunci ili stari nekoliko dana sisajući majčino mlijeko. Inkubacija- vrijeme od ulaska uzročnika u organizam pa do kliničke pojave bolesti mogu proći i tri godine.  Bolesna životinja je apatična, mirna, nema pravi apetit, često je slabokrvna. Zbog oslabljene obrane organizma je veoma osjetljiva i prijemčljiva za brojne druge bolesti. Protiv ove bolesti nema lijeka.

Bjesnoća
Bjesnoća je virusna bolest koja se prenosi ugrizom koja, osim mačaka, može pogoditi i čovjeka. Prvenstveno obolijevaju mesožderi, ali nisu pošteđene ni ostale životinje jer od bjesnoće oboljevaju sve toplokrvne životinje. Bjesnoća je u 100% slučajeva smrtonosna. Nakon inkubacije od nekoliko tjedana ili mjeseci virus bjesnoće stiže u mozak gdje uzrokuje degeneraciju stanica. Bolest se manifestira različitim simptomima koji svi do jednoga upućuju na poremetnje centralnog živčanog sustava. Životinja uslijed paralize jezika ne može gutati, pa se iz njenih usta cijedi slina te ne može piti vodu što je samo jedan od simptoma koji upućuju na tu vrlo opasnu zaraznu bolest.
Preporučljivo je cijepiti svaku mačku koja izlazi iz kuće ili stana.

 

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više