“(2) Svi psi stariji od tri mjeseca tijekom 2021. godine moraju biti cijepljeni protiv bjesnoće, pri čemu u putovnicu za kućne ljubimce mora biti upisan rok valjanosti cijepljenja u skladu s uputom proizvođača cjepiva.”
Dakle, cijepljenje svih pasa protiv bjesnoće provodi se i 2021. godine kao i do sada.
Novost je odredba koja kaže da u putovnicu “mora biti upisan rok valjanosti cijepljenja“, ali značenje ovoga nije svima jasno. Termin “rok valjanosti cijepljenja” izvršiteljima je nepoznat, nije pojašnjen Naputkom, a ni naveden u uputama proizvođača niti jednog odgovarajućeg (registriranog, inaktiviranog, monovalentnog) cjepiva protiv bjesnoće. U dokumentaciji registriranih cjepiva protiv bjesnoće navode se informacije o duljini trajanja imunosti, ali ne i o “roku valjanosti cijepljenja“.
Stavak 5 istog članka glasi: “(5) Za cijepljenje pasa, mačaka i pitomih vretica može se koristiti samo monovalentno cjepivo od umrtvljenih, visokoimunogenih sojeva virusa bjesnoće.”
Umjesto “umrtvljenih“, trebalo bi stajati “inaktiviranih“, kako navode i proizvođači. Cjepiva koja su registrirana u RH i udovoljavaju ovoj odredbi su sljedeća (abecedno):
- Biocan Novel R :: Inaktivirani virus bjesnoće, soj SAD Vnukovo-32
(http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/vetMedPro/2020/Biocan%20Novel%20R.pdf) - BIOCAN R :: Inaktivirani virus bjesnoće, soj SAD Vnukovo-32
- NOBIVAC Rabies :: inaktivirani virus bjesnoće, soj Pasteur RIV
(http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/vetMedPro/04.%202018/Nobivac%20Rabies.pdf) - RABIKAL :: inaktivirani virus bjesnoće, soj Flury LEP
(http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/vetMedPro/2020/Rabikal.pdf) - RABISIN :: inaktivirani virus bjesnoće (glikoprotein), soj G52
(http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/vetMedPro/Upute%20novo%20rujan%202015/RABISIN%20-%20SPC.pdf) - Versiguard Rabies :: inaktivirani virus bjesnoće, soj SAD Vnukovo-32
(http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/vetMedPro/VMP%20rujan%202017/Versiguard%20Rabies.pdf)
Ako bjesnoće nema, čemu cijepljenje?
(v. Ususret proglašenju Hrvatske slobodnom od bjesnoće , Bjesnoća u zvijeri i šišmiša u RH.)
Kao da zanemarujemo primarni, zdravstveni aspekt cijepljenja pasa i ono postaje administrativno-političko pitanje u kojem javnost ne vidi drugo nego materijalne interese veterinara i farmaceutske industrije. Apsurdno je da su interesi i nastojanja veterinara uvijek dosad tumačeni i kritizirani na isti način, a upravo na temelju rezultata njihovog javnozdravstvenog rada javnost sada odlučuje da bjesnoća u Hrvatskoj više nije pitanje života i smrti nego pitanje slobode izbora. Odgovornost je nešto drugo i nitko ju ne spominje.
Ako su već svi suglasni da pse treba cijepiti i da su razlozi zapravo javnozdravstveni, čemu godinama raspravljamo o učestalosti cijepljenja, a ne o titru protutijela koje štite psa? Veterinari mogu titar protutijela redovito kontrolirati, pa tako znati je li svaki cijepljeni pas zaista i zaštićen, što je bez ikakve sumnje i briga o dobrobiti. Kako se uvijek sve svodi samo na novce, treba reći da je redovito cijepljenje uvijek bilo jeftinije i jednostavnije od utvrđivanja titra protutijela.
Ako je psu aplicirano cjepivo, to ne znači nužno da je on i zaštićen. Na neki način se od toga ograđuju i proizvođači cjepiva. Naredba i danas propisuje ‘zaštitu’ koja košta što manje, a nikome u ovom trenutku ne uzima više nego dosad. Međutim, ako u fokus postavimo zaštitu zdravlja pasa, pitanje cijepljenja protiv bjesnoće moglo bi postati puno kompleksnije nego je sada.
Za što je koje cjepivo registrirano i kako odabrati cjepivo?
- Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)
- Odluka o izmjeni Odluke o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva (cijene, cijepljenje, bjesnoća…)
- Početak proljetne akcije oralne vakcinacije lisica
- Svjetski dan borbe protiv bjesnoće
- Započela akcija oralne vakcinacije lisica