GOLDIKućni ljubimciPopularni članci i video

Cijepljenje protiv bjesnoće, čipiranje i sve o novim putovnicama

Dr. sc. Silvija Rakočević, dr. vet. med.
Veterinarska ambulanta GOLDI


goldi_bigKao i svake godine, obavezno cijepljenje pasa protiv bjesnoće, za sve pse u Republici Hrvatskoj, počinje 02.01.2009. i traje do 31.03.2009. god. Bez obzira kada je pas cijepljen bjesnoću za 2008. god, mora se za 2009. godinu cijepiti u akciji cijepljenja. Uz obavezno cijepljenje protiv bjesnoće, moraju se također obavezno čipirati svi psi u Republici Hrvatskoj, koji su rođeni 01.10.2004. pa nadalje. Uredbom 998/2003/EC je propisano da će od 01.10.2004. u zemlje članice Evropske unije moći putovati samo psi koji su označeni mikročipovima, cijepljeni protiv bjesnoće za dotičnu godinu, te praćeni pravilno ispunjenim certifikatom. Neke zemlje članice traže još neke dodatne uvjete kod ulaska neke životinje preko njihove granice, a to se mora još dodatno provjeriti /npr: Engleska, Švedska, Holandija, itd./.
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, donijelo je Pravilnik o putovnici za kućne ljubimce /N.N. 142/08/ od 10.12.2008., kojim se propisuje obrazac putovnice za kućne ljubimce za vrste: pas, mačka i pitoma vretica /domaći tvor/ koja se koristi u slučaju njihovog premještanja unutar područja Republike Hrvatske i/ili Evropske unije u skladu s člankom 5. stavkom 1. točkom /b/ Pravilnika o veterinarskim uvjetima za nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca. Taj Pravilnik je stupio na snagu 8 dana od dana objavljivanja. Međutim, takve putovnice još nisu u opticaju u svim veterinarskim organizacijama, pa bi u pravilu vrijedile dosadašnje veterinarsko-zdravstvene svjedodžbe za kućne ljubimce i pravilno ispunjen certifikat. Krajem mjeseca siječnja putovnice će biti dostupne u svim veterinarskim organizacijama. Sada će za put preko granice u zemlje Evropske unije za sve pse, mačke i pitome vretice biti dovoljna samo takva putovnica, dokaz da je pas uredno cijepljen bjesnoću za dotičnu godinu i da je obavezno čipiran. Za put u zemlje koje nisu u Evropskoj uniji /Srbija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora, itd./ također treba putovnica, cijepljenje protiv bjesnoće za dotičnu godinu i certifikat koji propisuje zemlja u koju pas ulazi, a to se vlasnik mora raspitati na konzularnom predstavništvu ili njihovoj veterinarskoj inspekciji.
Da podsjetim vlasnike – što je to čipiranje? To je aplikacija mikročipa injekcijom u potkožje životinje u središnje područje vrata s lijeve strane. Zahvat nalikuje običnoj aplikaciji injekcije, samo se vrši s malo debljom iglom i nije bolan. Prije zahvata, mjesto uboda se mora dezinficirati.
Nakon aplikacije mora se očitati broj sa čipa /identifikacijski kod/ pomoću odgovarajućeg čitača, koji moraju posjedovati sve ovlaštene veterinarske organizacije i privatna praksa. Svaki mikročip mora odgovarati propisanim kriterijima Pravilnika, tj. mora biti u skladu s ISO standardima. Mora sadržavati 15-to znamenkasti kod koji je sastavljen na slijedeći način:

  • mjesta 1,2,3 je troznamenkasti kod države /191- Hrvatska/,
  • mjesta 4,5 je kod proizvođača,
  • mjesta 6 do 15 je jedinstveni individualni broj svakog psa.

U svaki mikročip je ugrađen mehanizam koji onemogućava njegovu migraciju u potkožju i mora biti neškodljiv za životinju.
Broj čipa se upisuje u putovnicu i prijavljuje putem interneta na server u središnji upisnik pasa, koji se nalazi pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja – Upravi za veterinarstvo.
Ne moram posebno naglašavati koliko je važno da se psi u Republici Hrvatskoj označe čipiranjem. Time će se smanjiti broj napuštenih i namjerno ostavljenih pasa /naročito u vrijeme godišnjih odmora/. Također će se lakše naći izgubljeni ili ukradeni pas. Smanjit će se ilegalna trgovina različitih pasa, bilo u zemlji, ili ako su uveženi iz neke susjedne zemlje /npr. Mađarske/.
Mikročip jednom apliciran, ostaje u životinji do kraja života. Napominjem da ne putuju po tijelu životinje, jer to pitanje najviše brine naše vlasnike.


Vezani sadržaji

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

Urednik

Održan stručni tečaj „Terapija laserom – jesmo li na istoj valnoj duljini?”

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Epizootiološki čimbenici infekcije respiratornim koronavirusom pasa u Republici Hrvatskoj

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više