Dr. sc. Silvija Rakočević, dr. vet. med.
Veterinarska ambulanta GOLDI
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, donijelo je Pravilnik o putovnici za kućne ljubimce /N.N. 142/08/ od 10.12.2008., kojim se propisuje obrazac putovnice za kućne ljubimce za vrste: pas, mačka i pitoma vretica /domaći tvor/ koja se koristi u slučaju njihovog premještanja unutar područja Republike Hrvatske i/ili Evropske unije u skladu s člankom 5. stavkom 1. točkom /b/ Pravilnika o veterinarskim uvjetima za nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca. Taj Pravilnik je stupio na snagu 8 dana od dana objavljivanja. Međutim, takve putovnice još nisu u opticaju u svim veterinarskim organizacijama, pa bi u pravilu vrijedile dosadašnje veterinarsko-zdravstvene svjedodžbe za kućne ljubimce i pravilno ispunjen certifikat. Krajem mjeseca siječnja putovnice će biti dostupne u svim veterinarskim organizacijama. Sada će za put preko granice u zemlje Evropske unije za sve pse, mačke i pitome vretice biti dovoljna samo takva putovnica, dokaz da je pas uredno cijepljen bjesnoću za dotičnu godinu i da je obavezno čipiran. Za put u zemlje koje nisu u Evropskoj uniji /Srbija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora, itd./ također treba putovnica, cijepljenje protiv bjesnoće za dotičnu godinu i certifikat koji propisuje zemlja u koju pas ulazi, a to se vlasnik mora raspitati na konzularnom predstavništvu ili njihovoj veterinarskoj inspekciji.
Da podsjetim vlasnike – što je to čipiranje? To je aplikacija mikročipa injekcijom u potkožje životinje u središnje područje vrata s lijeve strane. Zahvat nalikuje običnoj aplikaciji injekcije, samo se vrši s malo debljom iglom i nije bolan. Prije zahvata, mjesto uboda se mora dezinficirati.
Nakon aplikacije mora se očitati broj sa čipa /identifikacijski kod/ pomoću odgovarajućeg čitača, koji moraju posjedovati sve ovlaštene veterinarske organizacije i privatna praksa. Svaki mikročip mora odgovarati propisanim kriterijima Pravilnika, tj. mora biti u skladu s ISO standardima. Mora sadržavati 15-to znamenkasti kod koji je sastavljen na slijedeći način:
- mjesta 1,2,3 je troznamenkasti kod države /191- Hrvatska/,
- mjesta 4,5 je kod proizvođača,
- mjesta 6 do 15 je jedinstveni individualni broj svakog psa.
U svaki mikročip je ugrađen mehanizam koji onemogućava njegovu migraciju u potkožju i mora biti neškodljiv za životinju.
Broj čipa se upisuje u putovnicu i prijavljuje putem interneta na server u središnji upisnik pasa, koji se nalazi pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja – Upravi za veterinarstvo.
Ne moram posebno naglašavati koliko je važno da se psi u Republici Hrvatskoj označe čipiranjem. Time će se smanjiti broj napuštenih i namjerno ostavljenih pasa /naročito u vrijeme godišnjih odmora/. Također će se lakše naći izgubljeni ili ukradeni pas. Smanjit će se ilegalna trgovina različitih pasa, bilo u zemlji, ili ako su uveženi iz neke susjedne zemlje /npr. Mađarske/.
Mikročip jednom apliciran, ostaje u životinji do kraja života. Napominjem da ne putuju po tijelu životinje, jer to pitanje najviše brine naše vlasnike.