Izlaganje sa skupaVeterinarsko javno zdravstvoVirusiZoonoze i Jedno zdravlje

Cirkulirajući sojevi virusa influence u ptica

Vladimir Savić
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb, Hrvatska
e-mail: v_savic@veinst.hr

Divlje ptice vodarice su prirodni rezervoari virusa influence A. U prirodnom ciklusu su ovi virusi brojni i antigenski vrlo raznoliki, a nalazimo ih praktički u bilo kojoj kombinaciji 16 H podtipova i 9 N podtipova.
Prilagođeni su svojim prirodnim domaćinima u kojima je umnožavanje ograničeno na crijeva i u kojih ne uzrokuju simptome.
Ishodišni virusi influence A iz vodarica tek nakon prilagodbe u drugim domaćinima poput svinje ili kopnene peradi (npr. kokoš ili puran) u potonjima uzrokuju simptome, a tada mogu zaraziti i čovjeka.
Situacija se dramatično promijenila 2003. godine kada se virus podtipa H5N1, genske loze A/goose/Guangdong/96-like (GD/96), koji je tipični virus domaće peradi, ali sa zoonotskim potencijalom, na Dalekom Istoku prelio u ekosustav. Migracijama divljih ptica je prenesen diljem Azije, Europe i Afrike te se potom ukorijenio u peradi u novim područjima. Posljedično tome, u Aziji i Africi se redovito bilježe humane infekcije ovim virusom. Zadnjih godina ipak opada broj detekcija ovog virusa, tako da je u proteklih 12 mjeseci zabilježen u divljim pticama samo u Indiji, dok je u peradi zabilježen u Nepalu, Kini, Vijetnamu i Indoneziji. Lani je zabilježen i jedan humani slučaj u Nepalu. U protekle pola godine, virus H5N1 (GD/96) je detektiran jedino u peradi u Vijetnamu. U međuvremenu je nastalo više presloženica genske loze GD/96, od kojih po učestalosti dominira virus podtipa H5N8. I ovaj virus se 2014. godine na Dalekom Istoku prelio u ekosustav koji je zatim divljim pticama prenesen, osim u druga područja Azije, Europu i Afriku, i u Sjevernu Ameriku. Došlo je i do lokalne infekcije peradi pa i do ukorijenjenosti virusa u peradi u nekim područjima. U narednim godinama je slijedilo nekoliko valova širenja ovog virusa divljim pticama s Dalekog Istoka prema drugim područjima Starog Svijeta.

Nedavno je potvrđeno i povratno širenje virusa H5N8 divljim pticama iz Afrike u Europu s posljedičnim širenjem na perad u nekoliko europskih zemalja. Hemaglutinin ovog virusa je također poslužio kao osnova za nastanak više različitih presloženica (H5N2, H5N5, H5N6) nastalih kako na Dalekom Istoku tako i lokalno u drugim područjima. Većina ovih novih presloženica, kao i izvorni virus H5N8, ne pokazuju svojstvo infekcije sisavaca, a time ni zoonotski potencijal. Izuzetak je specifični H5N6 nastao na Dalekom Istoku koji ima zoonotski potencijal. Od 2014. godine do danas ovim virusom H5N6 zaraženo je 25 osoba s 15 fatalnih ishoda. Svi slučajevi su zabilježeni u Kini. Bitno je naglasiti da je ovaj H5N6 različit od ostalih virusa H5N6 koji su također nastali od virusa H5N8, a nemaju zoonotski potencijal, poput primjerice onih koji su nastali u Europi preslagivanjem virusa H5N8 s europskim virusima HxN6 (x označava bilo koji H podtip).

U Kini se 2013. godine u peradi pojavio novi virus podtipa H7N9 te je prouzročio enormne gospodarske štete u tamošnjem peradarstvu, ali i infekciju 1.568 osoba sa 615 fatalnih ishoda. Sveobuhvatne mjere za suzbijanje koje su provedene u Kini, uključujući i cijepljenje peradi, naizgled su iskorijenile ovaj virus budući da je zadnji humani slučaj zabilježen u veljači 2019. godine, a zadnji slučaj u peradi u ožujku 2019. godine. Za razliku od virusa H5N1 i H5N8, nije došlo do prelijevanja virusa H7N9 u ekosustav, čime je očito bilo moguće učinkovito suzbiti ovaj virus.

Za razliku od virusa podtipova H5 i H7, ostali podtipovi virusa influence ptica ne podliježu veterinarsko-upravnim mjerama. Od ovih podtipova u peradi u Aziji, na Bliskom Istoku i u Africi daleko najčešće su detektirani virusi podtipa H9N2, a pokazuju i značajnu patogenost za perad. Određeni sojevi ovog podtipa (genska loza Y280/G9) imaju i zoonotski potencijal. Od 1998. godine zabilježeno je 67 humanih infekcija s jednim fatalnim ishodom. Svi zabilježeni slučajevi su se dogodili u Aziji, na Bliskom Istoku i u Africi. Za razliku od drugih zoonotskih virusa influence ptica, osobe najčešće inficirane virusom H9N2 su djeca mlađa od 10 godina. U protekle pola godine zabilježen je jedan slučaj humane infekcije virusom H9N2. Radilo se o 4-godišnjoj djevojčici iz Kine.

Treba napomenuti da do sada nije utvrđen održivi prijenos navedenih virusa influence ptica s osobe na osobu, a osim ovdje spomenutih virusa influence ptica, u peradi cirkuliraju i brojni drugi sojevi od kojih su neki sporadično ili samo pojedinačno u protekla dva desetljeća prouzročili humane infekcije (H6N1, H7N4, H7N7, H10N7, H10N8). Unatoč tome, svaka humana infekcija virusima influence ptica pruža mogućnost za prilagodbu virusa prema uspješnom širenju među ljudima, a također predstavlja rizik za preslagivanje genskih segmenata između virusa influence ptica i virusa sezonske gripe što može rezultirati novim pandemijskim virusom.

Vezani sadržaji

Zaštitite svoju perad od influence ptica

Urednik

Na području Grada Zagreba potvrđen podtip H5N1 ptičje gripe

Urednik

Influenca ptica potvrđena u tovnih purana

Urednik

Novi slučaj visokopatogene influence u labuda na području Šibensko-kninske županije

Urednik

Ptičja influenca u divljih kanida – prijetnja javnom zdravlju i zdravlju životinja

Urednik

Konferencija Višegrad 4 vet plus

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više