Hrvatski veterinarski institutIzdvojenoMeđunarodna suradnjaSigurnost hraneSkupovi

COST FBP sastanak u Hrvatskom veterinarskom institutu

COST (European cooperation in science and technology) je najstariji okvir znanstvene suradnje europskih zemalja usmjeren na povezivanje eksperata pojedinih područja, sa ciljem umrežavanja, izmjene znanja i edukacija putem radionica i kratkih znanstvenih misija u trajanju do tri mjeseca.

Izvor: http://www.veinst.hr/aktualnosti/220-cost-fbpcost-fbp-sudionici-02costU COST akciji FA1408 European Network for Foodborne Parasites in Europe (EURO-FBP) kao zamjenik voditelja projekta sudjeluje dr.sc. Relja Beck , voditelj Laboratorija za parazitologiju HVI. Dr. sc. Relja Beck bio je organizator i domaćin za 1st Working group meeting & 2nd Management Committee meeting koji su 26. i 27. 10. 2015. održani u Hrvatskom veterinarskom institutu. Glavna tema sastanka bila je prikaz trenutačnog stanja u zemljama Europske unije „Current status of foodborne parasites by country“ po pitanju parazitarnih bolesti prenosivih hranom. Osim predstavnika država članica, u projektu sudjeluju i predstavnici Bosne i Hercegovine, Makedonije, Palestine i Tunisa.

Paraziti prenosivi hranom (FBP) su brojni i uključuju protozoe, obliće, trakavice i metilje. Životni ciklusi su im različiti i vrlo složeni, a samim time postoje i brojni načini prijenosa. Neki se od ovih parazita prenose unosom razvojnih stadija koji se nalaze u mišićnom tkivu, poput oblića iz rodova Trichinella i Anisakis, drugi hranom kontaminiranom jajašcima, cistama ili oocistama koje se izlučuju fecesom. Za razliku od većine drugih patogena prenosivih hranom, samo se razvojni stadiji parazita izlučuju fecesom u invadiranih pacijenata, dok se brojni ne izlučuju – stoga se dijagnostičke metode razlikuju ovisno o patogenu. Dostupnost kvalitetnih dijagnostičkih metoda, ali i sami algoritmi dijagnostike razlikuju se od zemlje do zemlje i/ili regije, kako u Europi tako i u drugim dijelovima svijeta. Glavni cilj EURO-FBP je umanjiti utjecaj parazita prenosivih hranom (FBP) na ljudsko zdravlje uspostavljanjem programa kontrole koristeći interdisciplinarni pristup „Jedno zdravlje“, prikupljanjem informacija, koordiniranjem istraživanja, usklađivanjem dijagnostike, razvojem analitičkih metoda i mapiranjem globalnih trendova vezanih uz parazite prenosive hranom.

Sastanak je otvorio ravnatelj HVI, prof.dr.sc. Boris Habrun, a nakon uvodne riječi organizatora i voditeljice projekta prof.dr.sc. Lucy Robertson održani su kratki i brzi sastanci u „četiri oka“ (speed dating) kako bi se sudionici projekta bolje upoznali. Prezentacije o parazitima prenosivih hranom su trajala do ranih večernjih sati, sa stalnim raspravama. Iz prikazanih prezentacija razvidno je da postoje velike i značajne razlike u sustavima kontrole i praćenja parazita, kako u životinja tako i u ljudi. Ovakve razlike su najvidljivije na primjeru kriptosporidioze ljudi gdje se u Velikoj Britaniji godišnje prijavi više od 3500 oboljelih dok u drugim zemljama, uključujući Hrvatsku, ne postoje slučajevi humane kriptosporidioze. Kako je epidemiologija ove bolesti složena, u Velikoj Britaniji se obavezno provodi genska tipizacija kako bi se odredilo porijeklo izolata unutar vrsta Cryptosporidium hominis i C. parvum.cost-fbp-sudioniciU izlaganjima se najčešće prikazivalo koliko je teško prikupiti stvarne podatke o broju oboljelih, ali i o broju te vrstama životinja u kojima su dokazani. Sustavnije prikupljeni podaci postoje za trihinele i ehinokoke, dok se ostale vrste parazita ne prijavljuju. Zaključeno je da paraziti prenosivi hranom pripadaju skupini zanemarenih bolesti.
Sastanak je završio u utorak 27.10., nakon rada u radnim grupama (4) i zajedničkoj prezentaciji te planom za daljnji rad. Sudionici nisu skrivali zadovoljstvo organizacijom uz zajedničku konstataciju da su svim slijedećim organizatorima ovim sastankom postavljeni visoki standardi.


Vezano:



Vezani sadržaji

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

Potpisan sporazum HVI i Grada Križevci o zajedničkom ulaganju u izgradnju nove zgrade Zavoda

Urednik

Marinet – Umrežavanje u marikulturi: Primjena novih tehnologija za diversificiarnu održivu akvakulturu usmjerenu na zdravo društvo i konkurentne regije

Urednik

Mačji pankreatitis: dobro poznato, ali ponekad misteriozno

Urednik

Izazovi veterinarske medicine na području pčelarstva

Urednik

U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više