Izv. prof. dr. sc. Marina Krpan*, dr. sc. Saša Drakula, prof. dr. sc. Mirjana Hruškar
*Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Pierottijeva 6, 10000 ZAGREB
UvodCOVID-19 i prijenos zarazeCOVID–19 i sustav opskrbe hranomCOVID-19 i rukovanje hranomPreživljavanje virusa COVID-19 u hraniLiteratura
Izvor: Zbornik radova simpozija SIGURNOST HRANE I ZAŠTITA POTROŠAČA, Velika Gorica, 2022.
Uvod
Sigurnost hrane podrazumijeva sigurnu i zdravstveno ispravnu hranu duž cjelokupnog lanca prehrane „od polja do stola“ koji uključuje proizvodnju, preradu i skladištenje hrane, te transport i stavljanje hrane na tržište. Subjekti u poslovanju s hranom su obvezni, sukladno zakonskoj regulativi, raditi u skladu s načelima dobre higijenske prakse te uvesti sustav samokontrole temeljene na načelima sustava analize rizika i kritičnih kontrolnih točaka (HACCP). Sustav sigurnosti hrane, kao i niz postupaka u područjima sigurnosti hrane propisani su Uredbom (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta Zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane. Od kraja 2019. te početkom 2020. pojava bolesti COVID-19, koju uzrokuje novootkriveni vius SARS-CoV-2 brzo se proširila svijetom, razarajući živote i uvjete za očuvanje života. Proglašenje pandemije u svijetu od strane Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, 11. ožujka 2020.) dovelo je do brojnih kriza od kojih su zdravstvena i gospodarska kriza od iznimnog značaja s obzirom na posljedice na nacionalnom i međunarodnom prostoru. Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) od početka je upozoravala na negativne učinke duž cijelokupnog lanca opskrbe hranom, od proizvođača do prerađivača, prodavača, prijevoznika i na kraju samih potrošača. Posebna zabrinutost odnosila se na utjecaj virusa na sustav osiguravanja sigurnosti hrane zbog utjecaja na globalne lance opskrbe hranom, osobito u zemljama gdje stanovništo već doživljava prehrambene krize. Tijekom pandemije sve zemlje bile su obvezne osigurati globalnu trgovinu hranom i osigurati sigurnost hrane uz uspostavu sustava za primjerenu zaštitu zdravlja ljudi, životinja i biljaka te olakšavanje trgovine. Uspostava učinkovitog sustava sigurne opskrbe hranom te međusobna suradnja državnih tijela, bila je osobito važna u trenutnom okruženju samoizolacije, izolacije i karantene, kako bi se održala globalna poljoprivreda i trgovina hranom. Temeljem usvojenih znanstvenih dokaza, Komisija Codex Alimentarious postavila je okvir za sigurnost hrane u transparentnom trgovačkom okruženju i dala smjernice za smanjenje rizika za sve koji djeluju u složenom međunarodnom su stavu trgovine, a sve u svrhu osiguravanja sigurne hrane i zaštite zdravlja potrošača. Dok su na snazi i mjere za smanjenje mogućeg prijenosa virusa, standardi sigurnosti hrane se bez iznimke moraju poštovati.
COVID-19 i prijenos zaraze
S obzirom da je SARS-COV-2 respiratorni virus, a ne patogen porijeklom iz hrane, rizik prijenosa COVID-19 hranom je zanemariv (Trnčić i sur. 2021.).
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kontinuirano preporučuje redovito održavanje higijene ruku, praćenje respiratornih simptoma te slijeđenje preporuka ponašanja, kao i redovito čišćenje i dezinficiranje površina. Naglašava se važnost održavanja fizičke udaljenosti te izbjegavanje kontakta s osobama koje imaju respiratorne smetnje ili povišenu temperaturu. Navedene preventivne mjere učinkovito ograničavaju širenje virusa (WHO, 2020).
COVID–19 i sustav opskrbe hranom
Na početku su preporuke za ostanak kod kuće, koje su donijele lokalne samouprave, rezultirale naglim prestankom potražnje za hranom iz restorana, školskih kuhinja, studentskih kantina i drugih djelatnosti ugostiteljskih objekata.
Mnoga su se gospodarstva izravno i neizravno oslanjala na potražnju ugostiteljskih objekata za svježim proizvodima i mesom pa su neka u početku bila prisiljena odbaciti velike količine hrane koju su proizveli prije nego što su pronašli načine da ju preusmjere na druge načine potrošnje. Mnogi prerađivači hrane koji su ovisili o potražnji od strane ugostiteljskih objekata doživjeli su velike gubitke, a najviše je bila pogođena hrana kratkog roka trajanja. Potražnja za stabilnim proizvodima, kao što su konzervirana hrana i brašno, uvelike se povećala zbog prelaska potrošača na spremanje zaliha i pripremu više hrane kod kuće (Coluccia i sur., 2021.)
Kako bi se podržao lanac opskrbe hranom, WHO je razvilo dva glavna dokumenta sa smjernicama. Jedan se dokument odnosio na prehrambene tvrtke, a drugi na tijela odgovorna za nacionalne sustave sigurnosti hrane (WHO, 2020a; 2020b). Paralelno s tim, razvijeni su i ažurirani razni drugi vodiči u svjetlu novih saznanja na lokalnoj ili međunarodnoj razini od strane vlada i/ili raznih udruženja hrane, kako bi pomogli prehrambenom sektoru (BRCGS, 2020.; Nakat & Bou-Mitri, 2021.).
COVID-19 i rukovanje hranom
Subjekti u poslovanju s hranom trebali bi savjesno primjenjivati ista načela i postupke koji već postoje u EU za osiguranje sigurne proizvodnje hrane. Zdravi radnici i poštivanje dobre higijenske prakse u svim fazama proizvodnje, obrade i manipulacije hranom ključni su za zaštitu od svih mikrobioloških agenasa koji uzrokuju infekcije koje se prenose hranom.
Preživljavanje virusa COVID-19 u hrani
Znanstveni dokazi pokazuju da se koronavirus može zadržati u okolišu i na različitim vrstama površina koje bi mogle biti u kontaktu s hranom. Istraživanja su pokazala postojanost na čeliku do sedam dana, a na plastici i staklu do četiri dana. Istražene su i druge površine npr. bakar, aluminij, papir, karton, drvo i guma. Postojanost na ambalaži hrane ili drugim materijalima ne znači da su ti materijali izvor infekcije. Trenutno nema dokaza o prijenosu SARS-CoV-2 putem pakiranja hrane ili drugih materijala.
S druge strane, koronavirus je osjetljiv na određene biocidne tvari koje ih inaktiviraju. Na primjer, postupci dezinfekcije primjenom 62-71 % etanola, 0,5 % vodikovog peroksida ili 0,1 % natrijevog hipoklorita za vrijeme izlaganja od jedne minute smatraju se učinkovitima za inaktivaciju koronavirusa (EFSA, 2020).
Literatura [… prikaži]