Relevantna i nesporna konstatacija objavljena na stranicama Vlade RH (https://vlada.gov.hr/koronavirus), a u kontekstu COVID-19 i kontakata sa životinjama je sljedeća: “Kao mjera opće predostrožnosti, u kontaktu sa životinjama pridržavajte se osnovnih načela higijene.”
Dosadašnji koronavirusi nisu niti humanomedicinska niti veterinarska nepoznanica. Dokazano je odavno da postoje u životinjskom svijetu, u životinja koje su njihovi prirodni rezervoari. Ne “javljaju” se u životinja – kako se to navodi na nekim stranicama, nego su manje ili više stalno prisutni u pojedinih životinja. Nepotrebne izravne kontakte sa divljim životinjama ionako je pametnije izbjegavati nego forsirati.
Točno je da pojedini koronavirusi imaju zoonotski karakter odnosno da se mogu prenijeti sa životinja na ljude, a možda i obratno, no to za COVID-19 u svijetu još nije dokazano, pa se ne može niti ustvrditi. Takvi slučajevi do sada nisu zabilježeni niti u Kini niti u Italiji mada nitko ne tvrdi da su nemogući. Ipak bi bilo veliko iznenađenje da se tako nešto dogodi baš u Hrvatskoj koja u ovom trenutku ima ukupno 56 oboljelih osoba, od kojih su tri osobe ozdravile, a u karanteni je 61 osoba od čega 24 strana državljana i 37 hrvatskih. U Hrvatskoj je pod zdravstvenim nadzorom 8.464 osoba iz područja zahvaćenih epidemijom COVID-19, a iz veterinarskih ambulanti nema nikakvih informacija koje bi upućivale na neuobičajenu zdravstvenu situaciju sa psima i mačkama. Štoviše, iz službenih preporuka Nacionalnog stožera ipak su isključene one u kojima se govorilo o izbjegavanju kontakata sa kućnim ljubimcima. Vjerojatno s razlogom.
Dakle, ukoliko je osoba u samoizolaciju ušla sa svojim ljubimcem onda bi i ljubimac trebao ostati u izolaciji. Pametnije je ne ulaziti u samoizolaciju s ljubimcem ukoliko mu izvan izolacije mogu biti osigurani bolji uvjeti držanja i dobrobiti. Kao i u svemu drugome, vlasnici ljubimaca moraju odgovornost za to preuzeti na sebe jer ljubimci ne mogu. Scenarij da osoba uđe u samoizolaciju zajedno sa kućnim ljubimcem, a onda pušta ljubimca da ulazi i izlazi iz te izolacije – nikako nije dobar niti opravdan.
Vlasnici samci trebali bi se za ovakvu mogućnost pobrinuti na vrijeme. Uz prijatelje, rodbinu ili susjede, za takve situacije postoje hoteli i pansioni za kućne ljubimce koji to mogu riješiti i svakako su spremni izaći u susret. Prije ulaska u samoizolaciju kućne ljubimce svakako bi najbolje bilo privremeno zbrinuti drugdje, do njezinog završetka. Tako je bolje za sve.
- Epizootiološki čimbenici infekcije respiratornim koronavirusom pasa u Republici Hrvatskoj
- Seroprevalencija respiratornog koronavirusa pasa u Hrvatskoj
- Humani koronavirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’
- Emergentne zoonoze uzrokovane koronavirusima
- Prevalencija i molekularna epidemiologija SARS-CoV-2 na području Hrvatske