Događanja iz 1919. godine su dokaz da su potreba i interes društva za veterinarskim stručnjacima na ovim prostorima postojali toliko davno i u tolikoj mjeri da je zahvaljujući tome i osnovana Visoka veterinarska škola. Upravo je osnivanje Visoke veterinarske škole 13. studenoga 1919. godine, koja je 7. prosinca 1924. godine preimenovana u Veterinarski fakultet i postala sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, dokaz potrebe najšire društvene zajednice da na ovim prostorima stvori i posjeduje vlastite veterinarske stručnjake obrazovane u vlastitoj sredini kako ubuduće u tom pogledu ne bi morala ovisiti o drugim sveučilišnim centrima, manje ili više udaljenima – što geografski, što politički. Iako su se slične perspektive u svakom postojećem društvu i državi zadržale i danas, rijetke su države na našim geopolitičkim prostorima u kojima veterinari imaju doista primjeren društveni status.
Dakle, uz već postojeći Pravni, Bogoslovni, Filozofski i Medicinski fakultet kao sastavnice Sveučilišta u Zagrebu, potreba društva i tadašnje države za rastućim brojem vlastitih veterinarskih stručnjaka bila je tolika da su u Zagrebu 1919. godine postavljeni temelji veterinarskog obrazovanja čitave tadašnje države. Ona je iznjedrila i izgradnju Sklopa Veterinarskog fakulteta arhitekta Zvonimira Vrkljana u razdoblju 1935.-1962. godine, kojega se navodi (Z. Barišić Marenić, 2004.) kao “Antologijski primjer u kontekstu izgradnje modernoga zagrebačkog Sveučilišta”, a ovaj sklop kojega danas kolokvijalno nazivamo i kampusom uskoro očekuje temeljita potresna obnova.
Zagrebački Veterinarski fakultet po mnogočemu je, a naročito po usmjerenosti na kvalitetu i studente, i danas perjanica zagrebačkog Sveučilišta. Proteklih godina rektori Sveučilišta su ga u istom kontekstu gotovo redovito tako nazivali, a i danas je jedan od malobrojnih fakulteta Sveučilišta koji posjeduju neku od međunarodnih akreditacija.
Njegova je 104.-ta godišnjica svečano obilježena 10. studenoga 2023. godine u Velikoj predavaonici Fakulteta (temeljito obnovljenoj 2004. godine donacijama Grada Zagreba i tvrtke Pfizer Animal Health) kojoj su uobičajeni fakultetski duh i ovom prilikom udahnuli njezini sjajni nastavnici i najbolji studenti, pozvani gosti i najveći prijatelji ove jedine visokoškolske veterinarske ustanove u Hrvatskoj. Zahvaljujući između ostaloga i njihovom u svakom smislu zajedničkom angažmanu u stjecanju EAEVE akreditacije, Fakultet tradicionalno uspješno zadržava status respektabilne ustanove među najboljim europskim centrima veterinarskog obrazovanja.
Iza nas je godina koju su obilježili brojni izazovi, no i iznimni uspjesi.
Od kada je, nakon desetljeća i desetljeća upornih nastojanja naših prethodnika, konačno 1919. godine utemeljena Veterinarska visoka škola koja će 1924. godine biti pretvorena u Veterinarski fakultet, brojni naši djelatnici pridonosili su razvoju i pozicioniranju našeg fakulteta na karti europskog veterinarskog obrazovanja.
Danas, s nemalim ponosom možemo istaknuti da stotinu i četvrtu godišnjicu svečano obilježavamo kao jedan od najboljih europskih veterinarskih fakulteta.
Takvu ocjenu si nismo dodijelili sami. To je ocjena vizitacijskog tima EAEVE – Udruge europskih ustanova veterinarskog obrazovanja – EAEVE, tima kojega smo u travnju ove godine spremno dočekali nakon pomno provedenih višemjesečnih priprema s kojima smo započeli odmah po preuzimanju mandata nove Uprave.
Tim europskih stručnjaka za različita područja veterinarske medicine tjedan je dana podrobno procjenjivao razinu kvalitete u svim djelatnostima našeg Fakulteta. Kao dekan, zajedno s mojim dekanskim kolegijem, iznimno sam ponosan na iskazanu sinergiju svih zaposlenika, studenata i vanjskih dionika koji su, osobito u tom tjednu, demonstrirali zavidnu posvećenost zajedničkom cilju. Osobno od srca zahvaljujem na svoj dosadašnjoj suradnji brojnim veterinarskim i srodnim ustanovama bez čije pomoći ne bi bilo moguće postići izvrsnost u obrazovanju naših budućih doktora veterinarske medicine, a osobito zahvaljujem na pomoći svih vas tijekom vanjske evaluacije našeg fakulteta. Iskreno se nadam da će naša daljnja suradnja biti na ovako visokoj razini u svakom pogledu.
Konačno, u lipnju ove godine, uručen nam je i certifikat koji dokazuje da smo stekli respektabilan status međunarodno akreditirane ustanove veterinarskog visokog obrazovanja koji nas pozicionira među najbolje veterinarske fakultete na europskom području veterinarskog visokog obrazovanja.
U izvješću koje nam je EAEVE poslao nabrojane su brojne pohvale, a osobito sam ponosan što je i sam vizitacijski tim i pisanim putem, ali i usmeno istaknuo jedinstvenu kako su naglasili i pozitivnu atmosferu u interakciji svih naših studenata i djelatnika, kao i studenata međusobno koju, kako su nam rekli, nisu nikada nigdje doživjeli.
Naši studenti… molim vas najveći mogući pljesak za naše studente… ali i za sve naše djelatnike bez kojih ovaj uspjeh ne bi bio moguć!
I ove smo godine uspješno popunili upisnu kvotu, a kroz dosad najveći broj prijava studenata na studij na engleskom jeziku vidljivo je da raste i naša prisutnost na međunarodnom planu. Zahvaljujući tome, ove godine upisali smo osmu generaciju studenata studija na engleskom jeziku, koji nam i ove godine dolaze iz svih krajeva svijeta.
Studenti su bez iznimke u središtu svih naših aktivnosti, primijećeno je to i istaknuto u izviješću vizitacijskog tima, a nekoliko ključnih momenata u tim aktivnostima slobodan sam istaknuti i ovom prilikom. Mi smo sa svojim studentima zaista jedan veliki uigran tim i to mi osobno predstavlja jedno veliko zadovoljstvo.
Po prvi puta u povijesti našeg fakulteta uveo sam poziciju Studenta – savjetnika dekana s osobitom ulogom ostvarenja što jednostavnije, brže i transparentnije komunikacije dekana i Uprave s našim studentima. Ona je nužna kako bismo u svakom trenutku mogli pouzdano znati što našim studentima predstavlja potencijalne zapreke tijekom studiranja i ostvarenja njihovih profesionalnih planova.
Naši studenti, ozbiljni i studiranju vrlo posvećeni mladi ljudi, dolaze iz svih krajeva Lijepe naše i moraju se, već od prvog dana, na Fakultetu osjećati dobrodošlo i prihvaćeno. U dvadeset i prvom stoljeću, svjesni društvenih mijena i potreba naših studenata, po prvi smo puta smo im osigurali studentski parking, za naše smo studente, nakon desetljeća i desetljeća tijekom kojih su svoje stvari prenašali fakultetom, ove godine uredili, opremili novim ormarićima i predali im na korištenje studentsku garderobu. Da nam je itekako stalo do naših studenata dokazali smo opremivši studente prve godine studija kutama, a studente treće godine kirurškim odijelima i čizmama. Iako je tijekom dana našim studentima na raspolaganju vrlo malo slobodnoga vremena, potrudili smo se da im boravak na Fakultetu u pauzama bude ugodan te smo u perivoj Fakulteta postavili drvene klupe i stolove i drago nam je vidjeti da se tamo tijekom lijepog vremena rado okupljaju i druže. Za studente koji borave na Fakultetu u noćnom dežurstvu uredili smo prostor za boravak u centralnoj zgradi dvorišta klinika.
Isto tako, svjesni da se život ne bavi samo nama već i našim studentima i da postoje izvjesne životne okolnosti na koje na žalost ne možemo utjecati, unijeli smo određene minimalne, ali za naše studente znatno olakšavajuće odredbe u Pravilnik o studiranju.
Da smo svjesni društvenih mijena, koje se i na našem fakultetu iskazuju i značajno većim brojem upisanih studentica nego studenata, pokazali smo i donošenjem Plana rodne ravnopravnosti u kojem osobitu pozornost posvećujemo i nastojanjima da našim zaposlenicama, ali i studenticama olakšamo harmonizaciju privatnog života i poslovnih obveza.
U okviru unapređivanja resursa za potporu studentima osnovano je Povjerenstvo za informatiku, te je zaživio je i novi informatički sustav za e-učenje, Merlin. Među svim tradicionalnim izvannastavnim aktivnostima na Fakultetu, s velikim odjekom u javnosti održana je i deseta, jubilarna Reptilomanija+ te druga po redu izložba autohtonih pasmina Hrvatske, Farmica koju je ove godine u znak podrške hvalevrijednoj i odlično organiziranoj manifestaciji među ostalima otvorio i izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, a koju organiziraju naši studenti. Tu bih želio naglasiti da i Reptilomaniju+ i Farmicu kao i sve ostale manifestacije koje radimo zapravo su kreativno djelo naših studenata, mi smo samo podrška i potpora u tome, oni su ti koji to zapravo osmišljavaju i daju impuls i snagu da se to provede. Mi smo ponosni jako na njih.
U protekloj su akademskoj godini uloženi znatni napori u pokretanju i izradi digitalnog rasporeda koji je ove akademske godine i zaživio u praksi. Također, izrađen je Digitalni katalog s predloženim naslovima tema diplomskih radova. Radi unaprijeđenja kvalitete nastave nabavljena je mobilna stojnica, nabavljena su i četiri nova kombi vozila, a u tijeku je i nabava novog, suvremenog autobusa.
Imperativ u našim kratkoročnim, ali i dugoročnim planovima je ustrajati na daljnjem osuvremenjivanju studijskih programa u skladu s nacionalnim i međunarodnim obrazovnim, gospodarskim i društvenim standardima u jednom kreativnom, inovativnom i motivirajućem okružju za učenje i poučavanje.
Kao Uprava na svaki mogući način nastojimo pridonijeti stvaranju tog okružja za kao nužnog preduvjeta u postizanju kvalitete nastave i pedagoških kompetencija svih nastavnika stoga smo ove godine našim, osobito mlađim, nastavnicima podijelili na korištenje više od 160 prijenosnih računala. S osobitim zadovoljstvom možemo se pohvaliti da su unutar sustava Sveučilišta rezultati evaluacija kvalitete nastavničkog rada naših nastavnika značajno iznad prosjeka. Drage kolegice i kolege nastavnice i nastavnici, od srca vam čestitam na tome!
Kao znanstvenik, svjestan sam nužnosti dodatnog intenziviranja znanstvenoistraživačke djelatnosti i rada na međunarodnoj vidljivosti i prepoznatljivosti. S ponosom se možemo pohvaliti da je upravo naša znanstvenica prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger ove godine svrstana u respektabilnih 2% najutjecajnijih svjetskih znanstvenika. I ovom prilikom čestitam profesorici Ivani Tlak Gajger!
Prepoznatljivost našeg fakulteta očituje se i u 20-tak međunarodnih projekata u kojima je naš fakultet prijavitelj ili partner.
Na žalost, među sastavnicama smo našeg Sveučilišta čije su zgrade iznimno oštećene u potresima 2020. godine i pred nama je vrijeme obnove koje pred nas postavlja iznimne zahtjeve u vidu iznalaženja sredstava i načina kako istovremeno uspješno zadržati dokazanu izvrsnost i realizirati obnovu zgrada te omogućiti našim djelatnicima i studentima, ali i generacijama koje dolaze sigurno okružje za rad i boravak u prostorima Fakulteta. Imajući u vidu prostornost kampusa te opseg i specifičnost djelatnosti Fakulteta, za razumjeti je našu nemalu brigu oko organizacije i provedbe radova na obnovi koja nam u bližoj budućnosti predstavlja jedan od većih izazova. U tom smislu koristim priliku i zahvaljujem Sveučilištu i našem nadležnom Ministarstvu znanosti i obrazovanja na velikoj podršci i razumijevanju u okolnostima ove vrlo složene situacije.
Biti u društvu najboljih jedan je od najvažnijih putova u nastojanju da zadržimo kontinuitet daljnjeg napretka i razvoja.
Hvala vam svima što ste danas ovdje s nama. I ne bih duljio već vas pozivam Vas da prelistate naš ovogodišnji Ljetopis u kojem su i ove godine podrobno predstavljeni detalji o rezultatima i aktivnostima na Fakultetu u protekloj akademskoj godini.
Zahvaljujem svim zaposlenicima i studentima, vanjskim suradnicima, svim prijateljima našeg Fakulteta na svoj dosadašnjoj i budućoj potpori, na svakom, pa i najmanjem naporu da nas se podrži na putu ostvarivanja zadanih ciljeva koji svi na kraju služe samo jednoj svrsi – ispuniti visoke kriterije nacionalnih i međunarodnih standarda izvrsnosti u europskom području veterinarskoga visokog obrazovanja.
Dobrodošli i pozivam vas da u nastavku naše svečanosti pljeskom podržite ovogodišnje dobitnike priznanja i nagrada radi iznimnog doprinosa razvoju kvalitete u svim segmentima djelovanja i rada našeg Fakulteta.
Nadalje, moramo istaknuti da ste proveli studentske izbore, da imate i novi studentski zbor i to je ono što je dosta ključno u ovim aktivnostima koje imate sa onima zbog čega smo svi mi ovdje na Sveučilištu, a to su studentice i studenti.
Međunarodna akreditacija je nešto što većina fakulteta želi, hoće u jednome dijelu postići, što je moguće prije, no za to trebate imati dovoljno utakmica, morate imati kvalitetu, morate imati upornost i morate imati sve one ljude koji će izraditi samoanalize i pripremiti takve akreditacije.
S nama je ovdje danas i prodekanica koja je prije nekoliko dana na Sveučilištu na okruglom stolu koji je vezan bio za internacionalizaciju i kvalitetu, hrabro se borila i predstavljala vaš fakultet sa zanimljivim i upečatljivim iskazom “Mi smo najbolji”. Točno ovako je digla ruku i pokazala u želji koliko je bilo borbe, koliko je bilo želje da se tako nešto uspije i tako se ustvari i bori za ustanovu gdje živite i radite, tako se bori za Sveučilište jer sve što postiže jedan član Sveučilišta postiže Svečilište u cjelini kao jedna velika obitelj.
Ono što znamo, a to je da samo kvalitetne ustanove i kvalitetni fakulteti, snažni fakulteti mogu riješiti bilo koji izazov koji se pojavi u društvu. Ministrica i državni tajnik jako dobro znaju kakve izazove imaju u proteklom razdoblju, ali upravo institucije kao što je Veterinarski fakultet u Zagrebu mogu potvrditi ono što je bitno – da iz šume rješenja, prijedloga iznjedre ono koje je kvalitetno, dobro i pomaže naravno građanima Republike Hrvatske i resornom ministarstvu da onda može kvalitetno odgovoriti na ono gdje svi sve znaju. Najbolja situacija kad svi sve znaju, a kad treba donijeti onu konkretnu odluku onda uvijek gleda se nekakav osobni interes. Ako se pogriješi onda kaže “pa vi ste bili odgovorni da donesete ispravnu odluku”, a kad se donese ispravna odluka, a nekome se ide na štetu onda uvijek imamo različita tumačenja. Nije jednostavno, ali institucije kao što je Veterinarski fakultet sigurno u ovom području mogu dati veliki doprinos.
Ono što moramo istaknuti u suradnji sa Veterinarskim fakultetom vezano za obnovu – dekan je vrlo često i u razgovoru samnom i dolaskom u ured rektora – za izazove koji predstoje, to su veliki izazovi pogotovo za ustanove gdje im to nije core business, moraju osigurati nešto što dosad nisu radile, velik je iznos sredstava. Ugovori koje oni očekuju, to su negdje oko 70 milijuna eura, veliki dio novca, kroz dvije godine, kvalitetno uložiti kako bi imali ono što je osnova – osnova za nastavu i naravno privlačenje studenata jer jedan od prvih, wow efekt koji se postiže, a to je kako izgleda institucija i naravno koja je kvaliteta nastavnika.
Kao što je spomenuto, kolegica Ivana koja se nalazi na listi 2% najutjecajnijih znanstvenika, također nije lako postići. Ona je uložila i svoje vrijeme i svoj trud, no moramo istaknuti, ona živi i radi u kvalitetnoj sredini koja je to i dodatno omogućila da ti rezultati budu vidljivi i prepoznati. Sve to čini uspješnost u nekakvom segmentu kada govorimo o Veterinarskom fakultetu.
Nadalje, znamo tko je ravnateljica u našoj Agenciji za znanost i visoko obrazovanje. Dolazi sa ovog fakulteta. Isto tako su to pokazatelji da kadrovi sa velike ustanove mogu pomoći i ostalim u cijeloj akademskoj zajednici kada govorimo o Republici Hrvatskoj.
I nadasve, izradili ste Statut Veterinarskog fakulteta nakon dužeg vremena što je također bila obveza sukladno novom Zakonu o visokom obrazovanju i znanosti.
Stoga, dekane, puno toga je još pred vama, puno stvari ste posložili i učinili, uspješno nadalje i očekujemo lijepu svečanost i na 105. obljetnici, a u ovoj uživajmo svi zajedno.
Meni je ovaj tjedan počeo u ponedjeljak sa Danom Pravnog fakulteta u Zagrebu, nastavio se u srijedu sa Danom Sveučilišta u Zagrebu, a završava u petak sa Danom Veterinarskog fakulteta u Zagrebu. Sve ove najstarije institucije su ovaj tjedan obilježile svoje dane i svoje obljetnice.
Želim vam prije svega čestitati na ovim rezultatima, posebice na onoj vanjskoj evaluaciji o kojoj ste govorili i na drugim brojnim projektima koje ste, dekane, spomenuli uključivši i napore na rodnoj ravnopravnosti i svemu ovome što ste uspjeli postići u zadnjih godinu dana.
Ono što se može reći jest da je veterinarska medicina stara koliko i veza između čovjeka i životinja, a vaš fakultet od 1919. godine djeluje upravo na očuvanju zdravlja, ne samo životinja nego de facto i zdravlja ljudi odnosno zaštiti okoliša i cijele naše zajednice. Dakle od osnutka do danas potvrđujete da ste u službi zaštite javnog zdravlja ili Jednog zdravlja što je i slogan istaknut na vašem fakultetu. To se nažalost kao što znamo posebice dodatno osvijestilo posljednjih godina kada je izloženost zaraznim bolestima promijenila, a i danas nažalost mijenja našu svakodnevnicu i vjerujem da većina javnosti i građana je postala svjesna važnosti i uloge i doprinosa biomedicinskih struka u zaštiti zdravlja. Tijekom pandemije koronavirusa sve su oči bile uprte u doktore humane medicine, a sada kada je istočni dio Hrvatske zahvatila zarazna bolest afričke svinjske kuge, znanstvenici i praktičari veterinarske medicine došli su u fokus javnosti zbog nastojanja da se širenje zaraze spriječi, ali da se i što je više moguće smanje socioekonomske štete koje su nastale kao posljedica ove epizootije.
U svakom slučaju, Veterinarski fakultet u Zagrebu kao središe veterinarske izvrsnosti ne samo u Hrvatskoj, pošto je jedina takva institucija, nego u ovom dijelu Europe sigurno može doprinijeti kvaliteti odgovora na ove nesvakidašnje izazove, a predano radi i na onim svakodnevnim izazovima. Naime, nama koji imamo kućne ljubimce to je najvidljivije kada nam vaši alumni, ali isto tako i zaposlenici fakulteta kroz brojne klinike i ambulante pomažu da se o našim kućnim ljubimcima brinemo kako zaslužuju, no ono što se ne vidi, tu je cijeli niz djelatnosti s kojima je javnost možda manje upoznata, a bez kojih zaštita zdravlja ljudi, životinja i okoliša ne bi bila moguća, što mi u Gradu Zagrebu i našim gradskim ustanovama od Zoološkog vrta pa nadalje, našim gradskim uredima od ureda za poljoprivredu i stručnim službama to dobro znamo i na čemu smo Veterinarskom fakultetu doista od srca zahvalni.
Meni je posebno drago da ste kontinuiranim ulaganjem u prostor, suvremenu opremu i kadrove, pa i zahvaljujući nekim projektima koje su zajednički financirali i Grad Zagreb i Sveučilište u Zagrebu, osigurali upravo tu visoku razinu kvalitete usluge našim građanima, ali isto tako izvanrednu kvalitetu studija i programa usavršavanja za doktore veterinarske medicine. Ja se naime veselim isto tako i budućim projektima između Grada Zagreba i Veterinarskog fakulteta, posebice kad je riječ o projektima i financiranju iz Europske Unije, evo to je i moj poziv i jedan od razloga zašto sam ovdje da uputim tu ruku odnosno taj poziv na daljnju suradnju.
Vi ste rekli, dekane, da ste posebice ponosni na vaš fakultet, na sve djelatnike, ja moram reći da sam kao gradonačelnik ponosan da u našem gradu imamo takvu instituciju.
Nadam se isto tako da ćete pozdraviti neke projekte koje Grad Zagreb radi kao što je tramvajska pruga ovdje kroz Heinzelovu ulicu, isto tako i daljnje kapitalno ulaganje i realizacija Zagrepčanke tako da tu vjerujem isto tako ćemo imati nekakve daljnje komunikacije i daljnje suradnje, ne samo na ovim znanstvenoistraživačkim dijelovima ili dijelovima koji su vezani uz obrazovanje.
Na kraju, od srca vam čestitam vaš rođendan, stočetvrti Dan Fakulteta i posebice čestitam svim današnjim dobitnicima priznanja i nagrada za izniman rad i doprinos ugledu struke i svima vama i kao cijeloj instituciji želim puno uspjeha u budućem radu.
Također bih vam se u ime Ministarstva poljoprivrede i hrvatske Vlade željela zahvaliti na podršci i suradnji bez koje je nemoguće ostvarivati strateške ciljeve hrvatske poljoprivrede, ruralnog prostora, hrvatskog gostpodarstva i države u cjelini, pa ću skromno naglasiti da je ta veza između Veterinarskog fakutleta, između znanstvenika i stručnjaka Veterinarskog fakulteta, iako je Veterinarski fakultet s pravom jer se radi o visokom obrazovanju i znanosti prije svega, a onda sve ostalo, praktično dionik najprije sustava Minstarstva znanosti i obrazovanja, ali mi se volimo ponositi posebno vezom s Ministarstvom poljoprivrede, pa ću podsjetiti da se ta veza očituje naravno u primjeni svih vaših postignuća u kliničkoj, laboratorijskoj i terenskoj dijagnostici, u prepoznavanju i barem skromnoj suradnji sa vašim studentima koji imaju sjajne projekte poput Reptilomanije kojoj čestitam deseti rođendan ili Farmice koju sam imala priliku prošle godine posjetiti, zatim isto tako u preventivnom suzbijanju zaraznih bolesti i zoonoza, u projektiranju, a to je sad posebno važno i organiziranju stočarske proizvodnje, što je sad osobito važno u kontekstu obnove svinjogojskog fonda u Istočnoj Hrvatkoj koja predstavlja jezgru svinjogojske proizvodnje u Hrvatskoj i u dakle mnogim drugim djelatnostima se ta naša veza i ovisnost u postizanju strateških ciljeva hrvatske poljoprivrede u radu Veterinarskog fakulteta očituje.
Posebno ću ovdje u ovoj prigodi naglasiti još jednom iako je to dekan rekao mnogo bolje nego što ja umijem, koliko se svi mi volimo podičiti značajem ovog fakutleta ocjenama koje dobiva prije u akreditacijskom postupku tijekom 2017. godine i ove godine nakon vizitacijskog posjeta koji je bio čini mi se u travnju.
Želim vam sada posebno zahvaliti na pomoći u suzbijanju, dobrim savjetima i preporukama bolesti koja je po ekonomskim i socijalnim posljedicama koje ostavlja bez presedana trenutno na tlu Europske Unije, a to je afrička svinjska kuga. Želim se posebno zahvaliti svim ovlaštenim veterinarima, najprije onima koji su otpočetka podnosili teški teret u Vukovarsko-srijemskoj županiji, zatim njihovim kolegama i vama Hrvatska veterinarska komoro na organizaciji, koji su se iz cijele Hrvatske pridružili svojim kolegama u Vukovarsko-srijemskoj te im pomogli da bi se u 51-organizaciji iz cijele zemlje i 202 veterinara koji su podnijeli veliki teret. Zatim se želim zahvaliti kolegama veterinarima iz Državnog inspektorata Republike Hrvatske kao i glavnom državnom inspektoru jer je suradnja s njima također i njihov teški i veliki terenski rad te neposredni kontakti s posjednicima kojima dodatno naravno da nije bilo lako, pridonijeli su što danas ipak možemo reći da je situacija značajno, naravno s oprezom to treba govoriti, značajno bolja nego što je bila. Također, željela bih istaknuti osobno da Ministarstvo poljoprivrede ima intenzivnu komunikaciju svih ovih godina, a ja vjerujem da će kolege to potvrditi i sa Hrvatskom veterinarskom komorom koja okuplja veterinare te smo u posljednjoj godini dogovorili povećanje cijena veterinarskih usluga kojeg nije bilo dugo godina i koje nije pratilo niti inflaciju niti mnoge druge potrebe koje su se s vremenom očitovale. Također smo ponovo uveli veterinarske preglede gospodarstava 1. lipnja 2022. godine te bih vam se željela zahvaliti na intenzivnom radu i provedbi 34.815 veterinarskih pregleda u 2022. te 23.401 u 2023. godini. Taj rad je sad usporen zato što su napori veterinarskog sustava usmjereni na suzbijanje afričke svinjske kuge što je prioritet broj jedan. Željela bih spomenuti da smo unatoč brojnim izazovima u suradnji s veterinarskom strukom uspjeli u protekle tri godine dobiti više od 60 veterinarskih certifikata među kojima posebno ističemo certifikat za izvoz goveda na tržište Turske na kojem ste radili dugih 11 godina. Hvala vam lijepa.
U ovom trenutku sada želim posebno čestitati studentima koji će zavrijediti vrijedne nagrade i njihovim mentorima, a vama zahvaliti još jednom na sveukupnim dostignućima i radu, zahvaliti vam se posebno sada na ovoj suradnji koju uspostavljamo – prijedlog tipskih rješenja za male farme – kojim ćemo obnoviti svinjogojsku proizvodnju na području Istočne Hrvatske te je unaprijediti omogućujući biosigurnosne uvjete koje nikad nije imala, hvala vam na svemu što značite za koncept Jednog zdravlja jer Jedno zdravlje jest jedno, nema zdravlja ljudi bez zdravlja životinja, zdravlja biljaka i cjelokupnog našeg ekosustava i tu ste vi možda i najvažniji dionik.
I čestitam vam svima još jednom.
Osim himne Republike Hrvatske, Akademski zbor i orkestar Veterinarskoga fakulteta Ab ovo uz pratnju profesorice Marine Mijatović na klaviru i studenta druge godine veterinarske medicine Luke Kabalina za bubnjevima, izveo je tijekom ove svečane sjednice još tri skladbe – Kad mi dođeš ti (Oliver Dragojević), Super Trouper (Abba), a na kraju dodjele nagrada i priznanja skladbu Vivat Veterina koja je napisana u čast Fakultetu i veterinarskoj struci, a svoju praizvedbu imala na proslavi stote obljetnice Fakulteta. Stihove Stjepana Pepeljnjaka, inače člana zbora, veterinara i umirovljenog sveučilišnog profesora uglazbio je maestro Josip Degl Ivellio.
Dobitnici priznanja i nagrada
Prof. dr. sc. Zoran Vrbanac dobitnik je priznanja za izniman doprinos u aktivnostima VetNEST CEEPUS mreže čiji je koordinator te dobitnik ovogodišnje Nagrade ministara koja se dodjeljuje najuspješnijim mrežama mobilnosti.
Prof. dr. sc. Silvijo Vince dobitnik je priznanja za izniman doprinos u pripremi Fakulteta za EAEVE akreditaciju.
Izv. prof. dr. sc. Daniel Špoljarić dobitnik je priznanja za izniman doprinos u pripremi Fakulteta za EAEVE akreditaciju.
Prof. dr. sc. Tomislav Gomerčić dobitnik je priznanja za izniman doprinos u radu Fakulteta u protekloj akademskoj godini, za digitalizaciju rasporeda nastave koja je bitno unaprijedila organizaciju nastave.
Nagradu za zaposlenika dobila je Ljubica Artuković iz Odsjeka za računovodstvo i financije.
Branimir Rebselj, univ.mag.med.vet. uime Veterinarske ambulante Veterina Branimir preuzeo je priznanje za osobit angažman u provođenju punog akreditacijskog postupka, sukladno ocjeni vizitacijskog tima EAEVE.
Zahvalnicu tvrtki Medical Intertrade za uspješnu suradnju s gospodarstvom u različitim područjima svojih djelatnosti preuzeo je Hrvoje Rogina, dr. med. vet.
Zahvalnicu tvrtki Krka – Farma preuzela je predstavnica tvrtke, Nina Kobeščak, dr. med. vet..
Priznanje za objavljeni znanstveni rad u časopisu s visokim čimbenikom odjeka u kategoriji mladih znanstvenika dobio je asistent na Klinici za unutarnje bolesti, Filip Kajin, dr. med. vet. – za prvo autorstvo izvornog znanstvenog rada Resistance is Futile: A Pilot Study into Pseudoresistance in Canine Epilepsy objavljen u časopisu Animals MDPI.
U kategoriji afirmiranih znanstvenika Fakulteta priznanje je dobio doc. dr. sc. Ivan Alić sa Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju, kao glavni i dopisni autor u radu Dose imbalance of DYRK1 A kinase causes systemic progeroid status in Down syndrome by increasing the un-repaired DNA damage and reducing LaminB1 levels objavljen u časopisu EBioMedicine.
Priznanje za znanstveni doprinos dobila je i prof. dr. sc. Tajana Trbojević Vukičević sa Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju, za suautorstvo u radu Early Dispersal of domestic horses into the Great Plains and northern Rockies, objavljenom u časopisu Science.
Priznanje za suautorstvo na radu Behavioral responses of terrestrial mammals to COVID-19 lockdowns objavljenom u časopisu Science dobio je prof. dr. sc. Josip Kusak sa Zavoda za veterinarsku biologiju.
Priznanje za znanstvenu izvrsnost i prepoznatljivost u domaćoj i međunarodnoj znanstvenoj zajednici kao jedna od 2 % najutjecajnijih svjetskih znanstvenika dobila je prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger.
Priznanja umirovljenicima koja Fakultet tradicionalno dodjeljuje povodom Dana fakulteta dobili su
Prof. dr. sc. Lidija Kozačinski sa Zavoda za higijenu, tehnologiju i sigurnost hrane…
Prof. dr. sc. Branka Šeol Martinec sa Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom…
Prof. emeritus Vladimir Mrljak sa Klinike za unutarnje bolesti…
Prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga sa Zavoda za fiziologiju i radiobiologiju, bivši prorektor Sveučilišta u Zagrebu u razdoblju od 2014. do 2022. godine…
Katica Koletić sa Odsjeka za održavanje i tehničke poslove…
i Ksenija Pahinger Matuška, djelatnica Tajništva fakulteta, Odsjeka za pravne i kadrovske poslove…
Nagrade studentima s najboljim prosjekom ocjena dobili su:
Enola Gržin (za 1. godinu studija) s prosjekom ocjena 4,571.
Sara Fabris (za 2. godinu studija) s prosjekom ocjena 4,481.
Višnja Bašić (za 3. godinu studija) s prosjekom ocjena 4,698. Višnja Bašić ovu nagradu dobila je treći put zaredom.
Buga Slavica (za 4. godinu studija) s prosjekom ocjena 4,909. Buga Slavica ovu nagradu dobila je četvrti put zaredom, članica je Akademskog sportskog saveza, dvije godine zaredom donosi i zlatnu medalju u futsalu za svoj Veterinarski fakultet kao sudionica Humanijade 2022. i 2023. godine.
Mihovil Matković (za 5. godinu studija) s prosjekom ocjena 4,925. Na prethodnim je godinama studija također najbolji student u svojoj generaciji.
Nikola Serdar (za 6. godinu studija) s prosjekom ocjena 4,962. Na prethodnim je godinama studija također najbolji student u svojoj generaciji.
Dekanovu nagradu koja se dodjeljuje za marljivost i uzorne rezultate u studiranju, znanstvenom i stručnom radu, ali i sportu i drugim aktivnostima kojima se promiče ugled Fakulteta, dobile su tri dobitnice…
Studentica 4. godine Višnja Bašić.
Valentina Huzjak, dr. med. vet.
Studentica šeste godine Hana Musil.
Priznanja i zahvalnice za poseban doprinos dobile su Stella Kovačić, Mihaela Vranješ, Jasna Kusanović i Anamarija Nevistić.
Stella Kovačić, prva studentica savjetnica dekana Veterinarskoga fakulteta.
Mihaela Vranješ, dr. med. vet., urednica znanstveno-stručnog časopisa veterinarske medicine Veterinar.
Jasna Kusanović, predsjednica Udruge studenata veterinarske medicine Equus.
Anamarija Nevistić, Udruga studenata veterinarske medicine, sekcija Debatni klub Veterina za projekt Welfare Education Project.
Nagrade studentima engleskog studija dobili su Marinella Gabrielle Cassandra Trompetter, Héléna Claudia Potet, Armand Jacques Hoyet-Boucaud, Ashkan Sadri, Pauline Claire Jourdain, Abigail Rose Lily Plançon i Elise Farah.
Marinella Gabrielle Cassandra Trompetter (1st-year student), 4.50 grade average.
Héléna Claudia Potet (1st-year student), 4.50 grade average.
Armand Jacques Hoyet-Boucaud (2nd-year student), 4.625 grade average.
Ashkan Sadri (3rd-year student), 4.762 grade average. Also the recipient of the Dean’s Award.
Pauline Claire Jourdain (4th-year student), 4.907 grade average.
Abigail Rose Lily Plançon (5th-year student), 4.890 grade average.
Elise Farah (6th-year student), 4.589 grade average.
Louise-Marie Periz, predsjednica udruge Vet Society koja je osvojila drugo mjesto na kongresu frankofonih studenata u Quebecu u Kanadi održanom u organizaciji Sveučilišne agencije za frankofoniju.
Na kraju svečanosti dodijeljene su studentske stipendije i novčane nagrade koje dodjeljuju tvrtke s kojima Fakultet ima dugogodišnju uspješnu suradnju.
Uime tvrtke Genera d.d., studentici Maji Loborec, aktualnoj predsjednici Studentskog zbora Veterinarskog fakulteta, kao i Davidu Mihaljeviću i Anamariji Nevistić stipendije i nagrade dodijelila je Lorena Klarić, dr.med.vet.
Uime tvrtke Agroproteinka d.d., Miji Horvat, Lauri Rodman i Tini Došić stipendiju i dvije jednokratne novčane potpore uručio je član uprave Zlatko Heruc, univ.mag.med.vet.