Svečana sjednica Fakultetskoga vijeća Veterinarskoga fakulteta kojom je obilježeno 105 godina njegovog postojanja i rada održana je 13. studenoga 2024. godine na privremenoj adresi Sveučilišta u Zagrebu, u ulici Radoslava Cimermana 88.
Značaj i važnost veterinarske struke redovito se sa najviših državnih instanci ističe i na svečanim sjednicama Fakultetskog vijeća koje se održavaju na Dan Fakulteta, a to je upravo dan osnivanja Visoke veterinarske škole. Značaj i važnost Veterinarskog fakulteta kao sastavnice Sveučilišta u Zagrebu i jedine hrvatske visokoškolske veterinarske ustanove koja uz to posjeduje i europsku akreditaciju, svojim sudjelovanjem i govorima na ovogodišnjoj svečanoj sjednici Fakultetskoga vijeća povodom njegove 105. godišnjice pokazali su izaslanica Predsjednika RH, savjetnica za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković, izaslanik predsjednika Vlade RH, ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro, izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba Jurica Ambrožić, državna tajnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih doc. dr. sc. Iva Ivanković te rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić. Svečanosti su uz prorektore nazičili i izaslanik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Josip Madić kao i akademik Marko Pećina, akademik Željko Cvetnić i akademik Dražen Matičić, predsjednica Akademije medicinskih znanosti prof. dr. sc. Alemka Markotić i predsjednica Kolegija veterinarske medicine AMZ profesorica emerita Estella Prukner-Radovčić, ravnateljica Škole narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak, ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva mr. sc. Tatjana Karačić, predsjednik i tajnik Hrvatske veterinarske komore, Ivan Zemljak, univ. mag. med. vet. i dr. sc. Anđelko Gašpar, ravnateljica Hrvatskoga veterinarskog instituta dr. sc. Andrea Humski, dekani i prodekani fakulteta i akademija Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku kao i profesori fakulteta s kojima Fakultet surađuje, dekani i prodekani veterinarskih fakulteta iz Ljubljane, Sarajeva, Beograda, Skopja i Departmana za veterinarsku medicinu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, Veterinarskih fakulteta iz Wroclawa i Istanbula, predstavnica Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Natalija Topić Popović, predsjednik Veterinarske komore Crne Gore gospodin Ranko Savić, direktorica Instituta za higijenu i tehnologiju mesa dr. sc. Vesna Đorđević, predstavnici tvrtki Genera d.d., Agroproteinka d.d. i Medical Intertrade d.d. kao i drugih tvrtki s kojima Fakultet uspješno surađuje, predstavnici veterinarskih organizacija, profesorice emerite i profesori emeritusi, umirovljeni nastavnici, studenti, zaposlenici i prijatelji Fakulteta.
Nakon protokolarnog ulaska i pozdravljanja prodekanica i prodekana, a zatim i dekana Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, svečanost je započela himnom u izvedbi tenora Matica Zakonjšeka uz glazbenu pratnju gudačkog orkestra Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu. Uime dekana i prodekana, članove Fakultetskoga vijeća, uzvanike i okupljene goste pozdravila je gđa Valentina Beus, voditeljica svečanosti obilježavanja 105. godišnjice Fakulteta, a zatim se svojim govorom okupljenima obratio dekan Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Marko Samardžija.
“Iznimna mi je čast i zadovoljstvo pozdraviti vas kao dekan institucije kojoj danas obilježavamo impozantnih 105 godina postojanja i rada.
Naš Veterinarski fakultet osnovan je kao prvi veterinarski fakultet na ovim prostorima još davne 1919. godine, a do danas u Republici Hrvatskoj djeluje kao jedini fakultet koji obrazuje doktore veterinarske medicine te predstavlja jednu od najstarijih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.
Kratko bih se osvrnuo na same početke…
Osnivanju Fakulteta davne 1919. godine prethodio je raspad Austro-Ugarske monarhije što je rezultiralo poteškoćama u školovanju naših studenata na inozemnim visokim učilištima, a istodobno je u zemlji nedostajalo stručnjaka koji bi se mogli uhvatiti ukoštac s posljedicama zaostalog ekstenzivnog stočarstva u vidu pojave brojnih zaraznih i nametničkih bolesti.
Na odborskoj sjednici Hrvatsko-slavonskog veterinarskog društva, našeg strukovnog udruženja osnovanog krajem 19. stoljeća, profesor Eugen Podaubsky predložio je da se u Zagrebu osnuje visoka veterinarska škola. Prijedlog je prihvaćen i podnesen Vladi Narodnog vijeća u Zagrebu. Povjereništvo za prosvjetu i vjere izradilo je nacrt zakonske osnove o osnivanju Veterinarske visoke škole. Nacrt je ozakonjen u kolovozu 1919., a navedeno je Povjereništvo u rujnu 1919. izdalo naredbu kojom se otvara prvi semestar na novoosnovanoj Veterinarskoj visokoj školi. Navedena je škola funkcionirala izvan Sveučilišta sve do godine 1924., kada je na prijedlog ministra prosvjete ušla u sastav Sveučilišta kao Veterinarski fakultet kraljevskog Sveučilišta u Zagrebu.
Prva promocija diplomiranih veterinara na Veterinarskoj visokoj školi održana je 1923. godine. Kako su 1922. godine doneseni prvi propisi o doktoratu, odnosno doktorat je mogao postići kandidat koji je diplomirao na nekom veterinarskom fakultetu ili veterinarskoj visokoj školi, predložio znanstvenu radnju i položio strogi ispit, već su 1923. promovirani i prvi doktori veterinarske medicine.
U početku je Veterinarska visoka škola bila smještena u Zemaljsku potkivačku školu u Savskoj cesti 16. No, zbog neprestanog nedostatka prostora i sve većeg broja studenata, zahvaljujući doniranom zemljištu na bivšem sajmištu u Heinzelovoj ulici, zajmu koji je Sveučilište dobilo od Državne hipotekarne banke, sredstvima Banske vlasti i Odjela za tehničke radove 1938. godine započela je izgradnja Veterinarskog fakulteta u Heinzelovoj ulici, koja je, uz prekid tijekom Drugog svjetskog rata, većim dijelom završena do 1959. godine.
Slijedilo je više od stotinu godina kontinuiranog razvoja na području nastave, znanstvenoistraživačkog rada i stručno-kliničkog rada.
Na Fakultetu je danas ukupno zaposleno 336 djelatnika, a od toga ističem 113 u znanstveno-nastavnom zvanju, 70 u suradničkom i stručnom zvanju i 138 djelatnika u nenastavnom osoblju.
Od osnutka do danas, na Fakultetu je diplomiralo 8600 studenata, od kojih je 1059 steklo i doktorat znanosti.
Ovom prilikom želio bih kratko skrenuti pozornost na to da je prva žena koja je diplomirala na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu bila Jelena Bojkić, koja je diplomirala 1932. godine, a 1988. godine prvi je put broj diplomiranih studentica premašio broj studenata, i otada možemo reći da se taj trend nastavlja sve do danas.
Danas se na Fakultetu održava nastava na 5 studijskih programa, od kojih su najopsežniji Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Veterinarska medicina na hrvatskom jeziku i identičan studijski program na engleskom jeziku, pokrenut u akademskoj godini 2016./2017.
Uz navedene studijske programe, održavaju se specijalistički studiji, njih 16 na hrvatskom i 15 na engleskom jeziku, kao i doktorski studij veterinarske znanosti.
Da zauzimamo i sve bitnije mjesto u europskom istraživačkom prostoru, dokaz je prisutnost naših znanstvenika među 2 % najutjecajnijih znanstvenika na svijetu.
Naš stručno-klinički rad, ekspertize naših znanstvenika znatno pridonose našoj društvenoj ulozi koju želimo naglasiti i našim sloganom U službi jednoga zdravlja, što je slogan i Europske federacije veterinara One health.
S nemalim ponosom ističemo da smo kao fakultet prepoznati i u uglednoj međunarodnoj zajednici fakulteta okupljenih u Europsku udrugu ustanova za veterinarsko obrazovanje, EAEVE-u, te da nam je, nakon podrobne evaluacije svih djelatnosti uručen certifikat kojim se dokazuje naša izvrsnost u području veterinarskog visokog obrazovanja, što nas svrstava uz sam bok najboljih veterinarskih fakulteta u Europi.
Da se dobar glas daleko čuje dokaz je velik broj prijava potencijalnih studenata iz doslovce cijeloga svijeta na naš integrirani studij na engleskom jeziku.
U ovom svečanom času, kada bih želio govoriti samo o lijepim trenucima naše povijesti i zavidnim dosezima u sadašnjosti, nažalost moram spomenuti i za naš kampus devastirajuće potrese u 2020. godini.
Impozantna površina kampusa kojom se inače ponosimo trenutačno predstavlja jednu u nizu prepreka koje nam se ukazuju na teškom putu namicanja sredstava kojima bismo sanirali brojna oštećenja nastala na zgradama te onima koji dolaze nakon nas ostavili predivan i siguran kampus okružen perivojem kakvim se može podičiti malo koji fakultet u ovome dijelu Europe.
Posvećeni u potpunosti studentima i svjesni vremena koje studenti posvećuju Fakultetu, ali i vremena koje na Fakultetu provode, uspjeli smo, prvenstveno zahvaljujući sponzorima i prijateljima Fakulteta, na čemu im u ovoj svečanoj prilici zahvaljujem, osigurati studentima, koje uvijek postavljam u središte naših aktivnosti, znatno povećanje njihova standarda kroz osiguranje besplatnog parkinga, obnovu i opremanje garderobe, obnovu voznog parka vozilima namijenjenim odlasku na terensku nastavu, nabavom zaštitne odjeće i obuće, obogaćivanjem našeg prelijepog perivoja setovima stolova i klupa gdje studenti mogu provoditi vrijeme učeći i družeći se u sjenama stoljetnog drveća, a na prošlom smo Fakultetskom vijeću predstavili i projekt novog restorana čijoj se realizaciji nadamo u što skorije vrijeme. Radi olakšavanja dvosmjernog protoka informacija između Uprave i naših studenata svake godine raspisujemo i natječaj za studenta – savjetnika dekana.
Da naš veliki trud u nastojanju stvaranja sigurnog, poticajnog i podržavajućeg okružja za sve naše zaposlenike i studente ne prolazi nezapaženo, vidjelo se i u jednoj od brojnih pohvala koje nam je, putem svojih predstavnika, uputila međunarodna zajednica naših kolegica i kolega okupljenih u EAEVE-u. Ta se pohvala odnosila na primjetno zajedništvo naših zaposlenika i studenata i svih naših studenata međusobno. Uz sve ostalo pozitivno što je istaknuto u konačnom izvješću, smatramo da je upravo to zajedništvo najveći zalog naše budućnosti prema kojoj možemo gledati s veseljem i nadom. Čvrsto vjerujem da ćemo, uz međusobnu podršku i s jasnom vizijom, nastaviti postizati iznimne rezultate.
Svi smo mi jedinstveni, posebni po svojim sposobnostima i talentima, no umijeće je upravo u sposobnosti da radimo zajedno, a da smo u tome najbolji, bez sumnje smo i dokazali.
Povodom 105-te godišnjice ove naše kuće, koja je upravo zahvaljujući slozi i međusobnoj podršci svih dionika preživjela više od stotinu godina kontinuiranog rasta i razvoja unatoč svim burama i olujama na ovoj europskoj vjetrometini, i uz to zauzela respektabilno mjesto među fakultetima u europskom prostoru visokog obrazovanja, zahvaljujem i čestitam od srca svim sadašnjim djelatnicima, desecima djelatnika koji su u Heinzelovoj 55 dočekali zasluženu mirovinu, našim brojnim studentima i alumnima, zahvaljujem svima vama koji ste na brojne načine pridonijeli kontinuitetu razvoja naše ustanove, i svima vama, koje imamo čast nazvati našim prijateljima i poštovateljima koji su s nama došli podijeliti našu radost u obilježavanju 105-te godišnjice i svojom prisutnošću uveličati ovaj našu proslavu.”
Okupljenima se nakon dekana Samardžije prigodnim govorom obratio rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Stjepan Lakušić.
“Kad ste rektor velikog sveučilišta i kad imate 34 sastavnice onda godišnje imate i 34 svečana dana i naravno 35.-ti je Dan Sveučilišta u Zagrebu, no uvijek nastojimo istaknuti i približiti u svakoj sastavnici ono što ju čini posebnom i ono što ju čini upravo vrijednim sastavnim elementom Sveučilišta u Zagrebu.
Veterinarski fakultet je stožerni fakultet u području medicine kad gledamo veterinarske znanosti. Stožerni, zato ima i veliku odgovornost, upravo za obrazovanje stručnjaka u svom području i ono što je ključno, biti i dalje predvodnica upravo ove discipline, na koji način treba skrbiti i voditi veterinarske znanosti.
Ovdje treba istaknuti, nije ovo samo težak trenutak u povijesti Fakulteta nakon potresa. Teški trenuci su cijelo vrijeme prisutni od kako je Fakultet i osnovan, od vaše lokacije u Savskoj 16, pa sve do preseljenja na lokaciju gdje sada boravite i to je trajalo dugo, skoro trideset godina ako se promatra od početka ideje projekta do same realizacije. Ali teška vremena upravo i stvaraju ono što je važno, a to su veliki rezultati, veliki iskoraci i kad vam je sve dobro onda u stvari ne promišljate što bi trebalo unapređivati. Zato i govorimo da ako nam je i teško – ono što je dekan spomenuo – i problematika obnove – riješit će se, ne odjednom, ali sustavno, sustavnim rješavanjem i pristupom kako smo i razgovarali više puta oko ove teme, zajedno sa našim resornim Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, i vjerujemo da ćemo u tome također uspjeti.
Trebamo ovdje istaknuti što je Veterinarski fakultet. On je fakultet koji je među prvima u ovom dijelu Europe skrbio i brinuo kad treba osnivati posebne institute u svom području; on je vodio i skrbio na koji način treba provoditi internacionalizaciju i međunarodne akreditacije. Prva je sastavnica Sveučilišta koja se time počela baviti, uspješna je i naravno na tome treba zahvaliti jer je uz to i prenosila svoja znanja i iskustva i na druge sastavnice Sveučilišta u Zagrebu.
Ono što je bilo itekako izazovno i teško je pokretanje studija na engleskom jeziku, danas prepoznato i popunjeno kada gledamo upisne kvote gdje uglavnom dolaze studenti izvan Republike Hrvatske što je još jedan pokazatelj i poticaj da se može, da se može uspjeti, a i uspijeva se na jedan jednostavan način, a to je upornošću onih koji su to predlagali, koji su to pokretali i koji su naravno na tome i uspjeli. Imate uvijek onih koji nešto ne žele, koji su uvijek protiv nečeg u nekom dijelu, ali oni su ustvari motivacija onima koji žele, da budu uporniji, da se pokaže da se može. To su koraci kojima trebamo i nastojimo što je moguće više pokazati što je akademska zajednica i što je uopće visoko obrazovanje.
Kad sam rekao da mi je drago da je danas ministar ovdje sa nama onda to stvarno mislim kad govorim o povezanosti akademske zajednice, naše vlade, naravno svake naše sastavnice sa svojim ministarstvom za koje je i vezano njihovo obrazovanje.
Ako samo unazad nekoliko godina gledamo što se sve dogodilo na području svinjogojstva, u području drugih djelatnosti u poljoprivrednom segmentu, tko je tu bio ključan? Bio je ključan upravo Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu koji se upravo svojim ekspertizama, svojim rezultatima koji se temelje na dugogodišnjim naravno znanstveno-istraživačkom radovima, pomogao da bi resorno ministarstvo moglo dati adekvatan odgovor na smiren, staložen, odgovoran način. Netko je morao biti onaj kome će se vjerovati, tako i svi oni koji se bave tim aktivnostima i pokazati da je upravo to pravi put i pravi postupak. Na taj način se svaka kriza i mora riješiti i može riješiti, što se i pokazalo.
Zadatak akademske zajednice je da uvijek mora progovarati o problemima koji su prisutni i naravno i javno docirati kako bi ljudi imali povjerenje u ono što se čini, povjerenje da postoji sustav koji skrbi na kvalitetan način, koji obrazuje upravo stručnjake koji će provoditi, ne samo obrazovanje nego i znanstvena istraživanja, a isto tako i uvoditi nove tehnologije i naravno ono što je ključno i važno, što će dodatno unaprijediti aktivnosti i djelatnosti kojima se građani u nekom području bave. Sve zajedno kad gledamo u ovom novom segmentu hrvatskih promjena koje utječu na naše društvo, svaka od naših sastavnica, a posebno danas kad govorimo o Veterinarskom fakultetu i o značaju područja veterinarskih znanosti – on ima veliku ulogu u tome da njezina aktivnost ima interdisciplinarno djelovanje sa ostalim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu i na taj način pronalaze adekvatna rješenja i nude upravo dionicima u sustavu.
Kad govorimo o suradnji koju je kolega dekan spomenuo vezano za partnere iz inozemstva, ona je izuzetno važna, ona je ključna; kad govorimo o Veterinarskom fakultetu sveučilišta u Zagrebu onda to nije samo jedan od 34 fakulteta. On je peti fakultet koji je osnovan u okviru Sveučilišta u Zagrebu i jedan je od najznačajnijih partnera koje naši kolege izvan Republike Hrvatske imaju kad govorimo o međunarnodnoj suradnji, suradnji u nastavi, suradnji u znanstvenim istraživanjima, ali isto tako o suradnji u razvijanju novih programa, novih disciplina jer naravno život se mijenja, tehnologije se mijenjaju, a tko će biti onaj prvi koji će poznavati naše građane? To je upravo akademska zajednica, to je upravo Fakultet. On treba iznjedriti stručnjake koji idu na tržište rada, pa i stručnjake koji se ne bave samo aktivnostima za koje su zaduženi nego naravno i sa onima koji se bave drugim poslovima, biznisom. Možda nisu toliko obučeni tim znanjima, ali morate ih kvalitetno prenijeti upravo na građane kako bi ono što činimo i radimo moglo biti prepoznato, moglo pomoći ljudima i ono što je važno – moglo osjetiti tu vašu dobrotu, vašu ljubav prema disciplini kojom se bavite i na taj način ispunjavati onu ulogu javnog fakulteta i javnog sveučilišta.
Slaviti 105 godina je velika stvar. To znači da imate veliku tradiciju, stoljetnu tradiciju. Stoljetna tradicija na vas stavlja i veliki teret što slijedi u svakoj od vaših disciplina i disciplina napredovanja kad govorimo o našim nastavnicima, našim profesorima, našim mladim zanimanjima, kad govorimo naravno o našim laboratorijima, o kreiranju novih elemenata u okviru fakulteta, što može dodatno unaprijediti aktivnost veterinarske struke.
Vaša umreženost sa resornom komorom je izuzetno važna, vaša prisutnost naravno u svim veterinarskim ambulantama diljem zemlje je od krucijalne važnosti, vaše cjeloživotno obrazovanje, vaši časopisi koje imate, vaše konferencije koje organizirate, sve to samo pokazuje da upravo ispunjavate ono što mora ispunjavati jedna akademska zajednica, jedna sastavnica našeg najvećeg sveučilišta.
Dekan uvijek ima moj poticaj, dapače uvijek ima ohrabrenje i dodatne naznake da bi mogli i dodatno proširiti i naravno umrežavati i dodatno učiti neke druge discipline jer danas teško jedna disciplina samostalno djeluje. Kada smo zajedno onda smo jači onda smo otporniji, a mi nastojimo učiniti naše društvo otpornije za generacije koje dolaze.
Iskrene čestitke još jednom upravi koja vodi Fakultet. Nedaće koje su naravno pred njima, a to je obnova zgrada, ona ključna, ali naravno uz brigu o standardu naših studenata, briga o zaposlenicima, koeficijentima, briga o onome kako će to izgledati u narednom razdoblju je nešto što sve uprave imaju, ali zato imaju upravu Sveučilišta u Zagrebu gdje ćemo zajedno za svako od naših područja pronaći rješenje kako bi institucija i dalje bila stožerna, a kad ste stožerni onda imate tu odgovornost, a kad imate odgovornost onda morate dati sve od sebe, raditi s onim žarom, sa ljubavlju, i ono što je još jako važno upravo ne gledati da vas netko drugi inspirira – vi budite inspiracija drugima i tako nastavite jer to su radile i generacije prije vas i svi oni profesori koji su kroz povijest razvijali Fakultet, oni su bili inspiracija drugima, a vi idite i nastavite tim smjerom.
Uživajte danas u ovoj svečanosti i iskrene čestitke svim dobitnicima nagrada!”
“Osobita mi je čast i zadovoljstvo pozdraviti vas u ovoj svečanoj prigodi i izraziti čestitke u povodu 105. obljetnice Veterinarskog fakulteta Sveučilištu u Zagrebu!
Već početkom prošlog stoljeća prepoznata je potreba da na našim geopolitičkim prostorima imamo vlastite veterinarske stručnjake koji će svojim kompetencijama utemeljiti i unaprijediti veterinarsku medicinu.
Tako je već 1919. osnovana Veterinarska škola, a 1924. preimenovana u Veterinarski fakultet koji je postao peta sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.
Zahvaljujući kvalitetnom nastavnom, znanstvenom i stručnom radu u polju veterinarske medicine i drugim srodnim područjima, Veterinarski fakultet predstavlja jednu od najuspješnijih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, a jedan je od malobrojnih fakulteta koji posjeduju i međunarodnu akreditaciju.
Fakultet daje veliki doprinos hrvatskom društvu provodeći stručne aktivnosti u područjima kao što su veterinarsko javno zdravstvo i zaštita okoliša, klinička i terenska dijagnostika, liječenje i suzbijanje bolesti životinja, uzgoj životinja, istraživanje i proizvodnja lijekova za zaštitu zdravlja životinja i dr.
Tako je na zasadima stoljetne tradicije koju baštini, uz istodobnu otvorenost prema suvremenim znanstvenim spoznajama i opredijeljenost za kriterije izvrsnosti, izrasla jedinstvena obrazovna ustanova u polju veterinarske medicine u Hrvatskoj.
Bogata međunarodna suradnja odvija se ponajprije unutar VetNEST-a, asocijacije europskih visokih učilišta za izobrazbu doktora veterinarske medicine, čiji je glavni cilj upravo poticanje razmjene znanja, studenata i nastavnika među zemljama članicama grupacije.
Biomedicinske znanosti kojima pripada i veterinarska medicina posljednjih desetljeća se vrlo brzo razvijaju pa je iznimno važno pratiti njihov razvoj i ravnopravno u njemu sudjelovati. Rad na zajedničkim međunarodnim projektima omogućuje izravnu razmjenu znanja i iskustava i učinkovit prijenos rezultata istraživanja u obrazovni proces.
Porast potražnje za naprednim kompetencijama zahtijeva od obrazovanja da stalnim osuvremenjivanjem kurikula, inovativnošću i interdisciplinarnim pristupom u poučavanju, implementiranjem znanstvenih postignuća u obrazovni proces omogući mladim ljudima stjecanje znanja i vještina za zanimanja budućnosti.
Svjesni da se strateški ciljevi ne mogu ostvariti bez dodatnog ulaganja u obrazovanje i znanost, od 2016. do 2024. g. udvostručili smo ukupna proračunska izdvajanja za znanost i obrazovanje s 1,8 milijardi eura na 3,8 milijarde eura, a iz europskih fondova u projekte u području obrazovanja i znanosti u tom je razdoblju uloženo oko 2 milijarde eura.
Poštovani djelatnici Veterinarskog fakulteta, drage kolegice i kolege, čestitam vam na rezultatima kojima ste ovaj fakultet pozicionirali i kao izvrsnu obrazovnu instituciju i kao ekspertni izvor znanja u polju veterinarske medicine.
Iskrene čestitke upućujem svim nagrađenim zaposlenicima ovog Fakulteta i najuspješnijim studentima čiji rezultati pridonose izvrsnosti ove ustanove!”
Josip Dabro, podpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, iskazao je i ovom prigodom svoju otvorenost za suradnju i pozvao postojeće suradne institucije na realizaciju novih projekata na Veterinarskom fakultetu.
“Pozdravljam vas i prenosim vam pozdrave prije svega od predsjednika Vlade Republike Hrvatske premijera Andreja Plenkovića.
U kratkom izlaganju dekana vidjeli smo što znači više od sto godina rada, života, borbe i truda za Fakultet i struku. Kada to sagledamo svi mi danas koji smo ovdje, moramo prepoznati u tome i svoju zadaću, a ona je dati, ugraditi sebe u okvirima mogućega, bilo kroz struku, znanost, politiku ili drugo, u jedinstveni cilj očuvanja Veterinarskoga fakulteta i veterinarske struke. Često sam govorio, a govorim i danas među kolegama u Ministarstvu i Vladi, da su veterinari jedni od najboljih ljudi što ova Hrvatska ima, dobri i vrijedni ljudi koji se nekada ne znaju izboriti za svoj prostor i za svoju vrijednost. Vi ste stup države, stup društva u proizvodnji i sigurnosti hrane životinjskog podrijetla i zdravlju životinja i zbog toga zaslužujete puno više nego što se to pokazalo zadnjih godina.
Za posebnog savjetnika za veterinarstvo, a na prijedlog struke, uzeo sam profesora Džaju koji mi sugerira što je najbolje za veterinarsku struku i dok je on u Ministarstvu poljoprivrede veterinari ne moraju brinuti za svoju budućnost.
Na inicijativu i naše Uprave i profesora Džaje i Instituta i Komore, kroz jako dobru komunikaciju koju imamo, u zadnjih šest mjeseci napravili smo određene iskorake u smjeru povećanja cijena veterinarskih usluga i radimo i na izmjeni zakona. Ono što će studentima možda biti najzanimljivije i što ću ja danas reći i za što molim državnu tajnicu iz Ministarstva obrazovanja da damo dodatan trud napor i osiguramo sredstva, a i ja ću vam tu pomoći, jest realizacija nastojanja ove Uprave Fakulteta za uređenje novog studentskog restorana… (pljesak publike)
Vi ste dio i Ministarstva poljoprivrede i stup hrvatske države i stoga sam vam partner u svakom slučaju i na raspolaganju 24 sata dnevno. Vlada Republike Hrvatske je isto tako pružila ruku struci s obzirom na ove stvari koje sam rekao da smo izmijenili. Trebamo povećavati i držati standarde, treba se Vlada i proračun itekako brinuti i o mladim budućim veterinarima i o samoj instituciji. U tom tonu završit ću ovaj svoj govor onako kako se kod mene u Slavoniji kaže kad netko slavi rođendan – “105 pa opet”! Ja vjerujem da ćemo danas samo nastaviti sve ono dobro što je dosad učinjeno, okrenuti novi, svjetliji list i kakogod da izazovna vremena jesu – mislim da smo mi još odgovorniji i ozbiljniji ljudi – idemo dalje graditi i čuvati veterinarsku struku i naš Veterinarski fakultet, za naraštaje koji dolaze iza nas. Sretno još jednom!”
Jadranka Žarković, savjetnica Predsjednika Republike za odgoj i obrazovanje u svojstvu izaslanice Predsjednika RH obratila se okupljenima istaknuvši uz postojeće rizike važnost veterine, ulogu i dokazane kompetencije veterinarske struke, pa i problem dostupnosti veterinarske usluge na čitavom teritoriju Hrvatske.
“Veliko mi je zadovoljstvo pozdraviti vas u ime predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića koji je početkom godine posjetio ovaj fakultet, upoznao se s njegovim radom, radnim prostorom vaših znanstvenika, Zavodima i Klinikama, kao i cijelom poviješću veterinarstva u našim krajevima.
Veterinarski fakultet jedina je visokoškolska obrazovna institucija u Republici Hrvatskoj, osnovana još 1919.godine, u kojoj se provode znanstvena i nastavana djelatnost u području biomedicine i zdravstva u polju veterinarskih znanosti.
Povijest veterinarske struke u Hrvatskoj duga je i bogata, a danas je njezina uloga posebno važna i aktualna. Svijet u kojem živimo sve je povezaniji, a rizici s kojima se suočavamo – od klimatskih promjena do novih zaraznih bolesti – zahtijevaju brze i efikasne odgovore. Upravo zato je vaša uloga u društvu nezamjenjiva, a vaša stručnost ključna.
U životu našeg naroda životinje su uvijek bile važne. Posjedovanje životinja činilo je razliku između bogatstva i siromaštva, sitosti i gladi, zato nije čudna razmjerno rana pojava sustavne brige za zdravlje životinja u našoj zemlji koja omogućava opstanak mnogih gospodarstava kao i proizvodnju zdrave i kvalitetne prehrane na koju u našoj zemlji još uvijek možemo biti ponosni.
Prirodni ciklusi, u kojem svi živimo, prožeti su vezom između ljudi i životinja bilo kao izvor hrane, sirovina, kao kućnih prijatelja i suradnika na specifičnim radnim mjestima ili u rekreaciji.
U sredini te prirodne i stalne povezanosti nalazi se i veterinarska znanost i njezina briga za zdravlje životinja. Životinja je u središtu mnogih gospodarskih grana kao i ekološkog sustava bez kojeg je naša civilizacija nezamisliva, a u održavanju složenog odnosa između ljudi i životinja veterina ima ključnu ulogu.
Veterinari nisu samo čuvari zdravlja životinja; već i čuvari javnog zdravlja, sigurnosti hrane, gospodarstva i okoliša.
Vaša posvećenost, stručnost i neumorni rad ključni su za budućnost koja će biti sigurnija, zdravija i održivija za sve nas.
Također, važno je istaknuti kako moramo raditi na osiguranju da veterinarska služba bude dostupna na cijelom teritoriju Hrvatske, svim posjednicima životinja. Samo tako možemo osigurati stabilnost i sigurnost na području javnog zdravlja, poljoprivrede i stočarstva, ali i održivi razvoj ruralnih područja.
Zahvaljujući stručnosti hrvatskih veterinara, uspjeli smo odgovoriti na brojne izazove globalnih problema, posebno aktualnih, posljednjih godina, vezanih uz zdravlje životinja. Upravo u tim trenucima vaša struka pokazala je svo svoje znanje, snagu, brzinu reakcije i prilagodljivost, potvrđujući da se Hrvatska može osloniti na svoje veterinare kada je to najpotrebnije, a pred nama su novi koraci koje ćemo morati poduzeti kako bi se i dalje očuvala sigurnost i stabilnost.
Na čelu te brige i znanstvenog interesa za životinje nalazi se, već 105 godina, vaša institucija.
Ovakve i slične obljetnice služe tome kako bi nas sve podsjetile na važnost veterine u našim životima i posljedično na važnost obrazovne i istraživačke djelatnosti vaše svjetski priznate visokoškolske ustanove.
Posebno veseli činjenica koja ukazuje na zajedničku suradnju studenta i vodstava fakulteta da je na fakultetu imenovan i student – savjetnik dekana.
Sve to ima na umu i Predsjednik Republike Hrvatske čije vam tople pozdrave prenosim i želim još puno znanstvenih uspjeha, i dobrobiti svima vama, a dobitnicima nagrada upućujemo srdačne čestitke. Hvala.”
Nagrade nastavnicima uručili su dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija i prodekan za znanost, poslijediplomske studije i međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Nino Maćešić.
Novoustanovljena Povelja Eugen Podaubsky dodjeljuje se za posebne zasluge i doprinos u unapređenju znanstvenog, nastavnog i stručnog rada, te širenju ugleda Fakulteta i veterinarske struke u domovini i svijetu. Ovogodišnji dobitnik povelje je prof. dr. sc. Petar Džaja, kojemu je Hrvatska veterinarska komora nedavno uručila i svoje najviše priznanje – nagradu za životno djelo “Ždrijebe u propnju”.
Medalja Akademik Sergej Forenbacher, za izniman doprinos u znanstvenoistraživačkoj, nastavnoj i stručnoj djelatnosti, dobila je izv. prof. dr. sc. Magda Sindičić, za svoj izniman trud i uspjehe u području zaštite divljih životinja, posebice risova.
Zahvalnica Akademik Ivo Babić, za uzoran rad i posebno vrijedan doprinos u radu kao zaposlenica Fakulteta, dobila je dr. sc. Ira Topličanec.
I ove godine dodijeljena su i priznanja tvrtkama s kojima Fakultet ima izrazito uspješnu suradnju. Tako je Povelja Akademik Ivo Tomašec, koja se dodjeljuje za posebne zasluge i doprinos unapređenju suradnje i širenju ugleda Fakulteta i veterinarske struke u domovini i svijetu dodijeljena Agroproteinki d.d., a priznanje je primio predsjednik Uprave Ivica Grlić Radman.
Slijedila je dodjela priznanja znanstvenicima za objavu radova u časopisima s visokim čimbenikom odjeka. Ova priznanja su također uručili dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija i prodekan za znanost, poslijediplomske studije i međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Nino Maćešić. Priznanje za objavljeni znanstveni rad pod naslovom Mineral concentrations indifference types of honey originated from three regions of continental Croatia, objavljenom u časopisu Foods koji se nalazi u prvom kvartilu u području znanosti o tehnologiji hrane, s čimbenikom odjeka 4,7 s prvim autorstvom u časopisu s visokim čimbenikom odjeka u kategoriji već afirmiranih znanstvenika Fakulteta dobila je prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, koja se ove godine ponovo nalazi na listi Sveučilišta Stanford odnosno listi “Top 2%” najutjecajnijih znanstvenika u svijetu (a na kojoj se ove godine nalazi i dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija).
U kategoriji mladih znanstvenika priznanje je dobila dr. sc. Dina Rešetar Maslov za rad pod naslovom Serum proteomic profiles reflect the stagea of myxomatous mitral valve disease in dogs, objavljen u časopisu International Journal of Molecular Sciences, koji se nalazi u prvom kvartilu u polju biokemije i molekularne biologije, s čimbenikom odjeka 4,9.
U kategoriji mladih znanstvenika priznanje je dobio i asistent na Klinici za unutarnje bolesti, Filip Kajin, dr. med. vet., za rad Canine idiopathic generalized tremor syndrome, immune mediated, objavljen u časopisu Frontiers in Veterinary Science koji se nalazi u prvom kvartilu u području veterinarske medicine, s čimbenikom odjeka 2,6.
Tradicionalno, priznanja koja se dodjeljuju povodom Dana fakulteta su i priznanja umirovljenima tijekom protekle akademske godine, a među njima su bili prof. dr. sc. Tomislav Babić, prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga (prorektor Sveučilišta u Zagrebu u razdoblju od 2014. do 2022. godine) te prof. dr. sc. Velimir Sušić (dekan Fakulteta u mandatnom razdoblju od 2007. do 2010. godine te dugogodišnji glavni urednik časopisa Veterinarski arhiv), koji u statusu profesora emeritusa ostaje aktivan član fakultetske zajednice. Priznanja umirovljenim profesorima uručili su dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija i prodekan za financijsko poslovanje i investicije profesor Hrvoje Capak, a uime nagrađenih umirovljenika, prof. dr. sc. Velimir Sušić zahvalio je na dobivenim nagradama i tom se prilikom obratio prigodnim riječima.
“Iznimna mi je čast da mogu iskazati svoju zahvalnost uime svih umirovljenika koji su primili ovo visoko priznanje. Priznanje primamo sa posebnom čašću i zahvalnošću jer ono dolazi od institucije koju dobro poznajemo budući da smo u njoj radili dugi niz godina, institucije koja prepoznaje osobne doprinose, koja potiče inicijative, koja potiče karijere i vjerujem da na ovom mjestu izražavam zahvalnost koja pokazuje da se radi o instituciji visoke kvalitete koja prvenstveno cijeni svoje profesore, nastavnike i studente i sve zaposlenike jer oni zapravo instituciju čine kvalitetnom. Naravno, ovo je za nas, a vjerujem i za mnoge od vas, jedan emotivan trenutak u kojem ćemo nakratko zastati i malo se prisjetiti naše prošlosti, ali i budućnosti. U sagledavanju prošlosti, ovo priznanje daje nam uvjerenje da nismo bili slučajni prolaznici na Fakultetu, da nismo bili pasivni promatrači već da smo kroz razdoblje od 30 i 40 godina i duže, doprinijeli našem fakultetu, unijeli jednu malu kockicu u jedan veliki mozaik Fakulteta kakav on danas jest, što nas čini posebno ponosnima. Taj ponos ćemo izražavati vjerujem do kraja života jer dio naše osobnosti uvijek će biti činjenica da ćemo istaknuti da smo bili zaposlenici Veterinarskog fakulteta. Sagledavajući budućnost, za nas počinje jedno mirnije razdoblje, kao što i sam naziv naše pozicije danas kaže “umirovljenici”, sa manje stresa, ali sa sigurnošću uime svih nas koji smo danas primili ovo veliko priznanje mogu reći da će u našim mislima i razgovorima, Fakultet uvijek biti prisutan. Veselit ćemo se svim novim postignućima, u tim postignućima posebno cijeniti sve one doprinose vas koji nastavljate naš posao. Na tom putu želimo vam puno uspjeha. Želimo da u izazovnim vremenima koja su pred vama pronalazite najbolja rješenja, a nadasve želimo da Fakultet ostane ugodno okruženje koje potiče inovacije, koje potiče osobne karijere, koje potiče ambicije. Nadasve, da ostane jedno okruženje u kojem će djelovati i raditi zadovoljni i sretni zaposlenici i studenti. Hvala vam još jedanput i svima puno sreće!”
Priznanje zaposlenicima koji nisu na nastavnim i znanstveno-nastavnim radnim mjestima, uručili su dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija i prodekanica za kontrolu kvalitete prof. dr. sc. Gordana Gregurić Gračner, a ovogodišnja dobitnica ovog priznanja je Željana Klječanin Franić, spec. philol. croat.
Među brojnim izvannastavnim aktivnostima zaposlenika prepoznata su i sudjelovanja na Sveučilišnoj regati Plov za čisti Jadran na kojoj muška jedriličarska posada sudjeluje već dvadeset, a ženska dvanaest godina. Zahvalnicu jedriličarkama i jedriličarima Veterinarskoga fakulteta, za promoviranje znanosti i struke u izvannastavnim aktivnostima, preuzeo je prof. dr. sc. Tomislav Gomerčić.
Višegodišnje sudjelovanje trkačke sekcije Fakulteta na najatraktivnijim zagrebačkim utrkama također je nagrađeno nagradom za promociju u sportu, a dobili su ju svi članovi trkačke sekcije Veterinarskoga fakulteta Mad Vets. Među njima poimence su istaknuti prof. dr. sc. Iva Šmit, kao maratonka i najbrža trkačica na Fakultetu koja je preuzela zahvalnicu u kategoriji žena i nastavnica iz tima, prof. dr. sc. Krešimir Severin, kao maratonac i najbrži u kategoriji nastavnika Fakulteta, Josip Miljković, dr. med. vet. kao triatlonac i najbrži maratonac među asistentima te Nikola Paripović koji je kao muški maratonac iz redova nenastavnog osoblja zahvalnicu preuzeo uime svih ostalih, dok je iz redova nenastavnog osoblja u ženskoj konkurenciji zahvalnicu preuzela Željana Klječanin Franić, kao koordinatorica i organizatorica timskih sudjelovanja na utrkama.
Uime nagrađenih sportaša okupljenima se obratila i zahvalila Željana Klječanin Franić, spec. philol. croat.
“Dobila sam priliku i čast da vam se kratko obratim i kao predstavnica nenastavnog osoblja i kao predstavnica sportaša Veterinarskoga fakulteta. Iznimno mi je drago da Sveučilište u Zagrebu prepoznaje sport; upravo se u ovom trenutku u susjednoj dvorani održava panel rasprava i predstavljanje sportskih rezultata Sveučilišta u Zagrebu. Naime, Veterinarski fakultet već dvadeset godina ima svoj jedriličarski muški tim, osvajali su brojne nagrade, a također od 2022. godine i ženski jedriličarski tim koji je te godine kada je prvi put nastupio osvojio prvo mjesto u ukupnom poretku.
Hvala profesorici Magdi Sindičić koja okuplja ženski tim i profesoru Tomislavu Gomerčiću koji nam je skiper.
Također, od 2017. godine neformalno smo se udružili prvi put za poslovnu utrku B2run nas desetak trkača, možda malo više. Trčimo s dresom na kojemu je u spomen na prerano preminuloga profesora Igora Štokovića karikatura pobješnjeloga bika, motiv prema kojemu smo prepoznatljivi. Od tada pa do danas otrčali smo brojne utrke, uvijek uz potporu našega fakulteta, hvala vam na tome, i sadašnjoj upravi i bivšim upravama. Pritom trčimo na ime Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i pod nadimkom Mad Vets.
Naši rezultati, iako ovi trkači koje ste danas vidjeli, oni su u 10% ne najboljih na veterini nego najboljih u cijeloj Republici Hrvatskoj, naš je tim bitno veći, ima nas četrdesetak, gotovo četrdeset i svi predstavljamo Fakultet pronoseći promotivne poruke poput naše statutarne krilatice “U službi Jednoga zdravlja”, upozoravamo na mentalno zdravlje veterinara, uključujemo studente uvijek kada to možemo i na taj način pokazujemo da nam nisu samo rezultati važni, važno nam je da se družimo.
Veterinarski fakultet ima dvadesetpet zavoda i klinika, ima četrdesetak zaposlenih u stručnim službama i da nema tog oblika druženja neki od naših zaposlenika nikada se ne bi upoznali. Naš trkački tim sastoji se od veterinarskih tehničara i bolničara, pa do redovitih profesora.
Također kao predstavnica nenastavnog osoblja, dekanu i upravi želim zahvaliti na jednom stimulativnom radnom okruženju. Naime, kao što svi znate, rad na fakultetima i akademijama uvelike se promijenio posljednjih godina u eri brzoga razvoja digitalnih informacijskih tehnologija, a u nastojanjima da pratimo i da budemo ukorak s novim pristupima i učenju i poučavanju, u istraživanjima i stručnom radu, nužno je da se usavršavaju i zaposlenici u stručnim službama. Mogu reći da uprava Fakulteta podržava svaki oblik usavršavanja i učenja zaposlenika stručnih službi i formalna i informalna i neformalna i to je vrlo važno. Vrlo je važno da zaposlenici čija radna mjesta ne zahtijevaju napredovanja onako kao što je to slučaj sa nastavnim osobljem imaju priliku razvijati se i usavršavati jer napredak svakoga od nas zapravo na kraju je doprinos čitavoj zajednici odnosno čitavoj ustanovi.
Još jednom uime nenastavnog osoblja i u ime mojih kolega sportaša hvala vam, mi vam obećajemo dobre rezultate ne samo u trčanju nego i u radu”
Slijedio je mali glazbeni predah uz Gudački orkestar Muzičke akademije koji je izveo skladbu “Rugalica” Josipa Štolcera Slavenskog.
Nagrade studentima s najboljim prosjekom ocjena uručili su dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija i prodekanica za integrirani studij i studente prof. dr. sc. Ksenija Vlahović.
Za prvu godinu studija nagrađena je studentica Sunčica Begović s prosjekom ocjena 4,750.
Za drugu godinu studija nagrađena je studentica Enola Gržin s prosjekom ocjena 4,667.
Za treću godinu studija nagrađena je studentica Flora Lalić s prosjekom ocjena 4,523.
Za četvrtu godinu studija nagrađena je studentica Matea Gulić s prosjekom ocjena 4,755.
Za petu godinu studija nagrađena je studentica Buga Slavica s prosjekom ocjena 4,915, koja je peti put zaredom najbolja studentica na svojoj godini.
Za šestu godinu studija nagrađena je apsolventica Maja Loborec.
Ovogodišnja dobitnica Dekanove nagrade koju dekan dodjeljuje za marljivost i uzorne rezultate u studiranju, znanstvenom i stručnom radu, ali i u sportskim i drugim aktivnostima kojima se promiče ugled Fakulteta, je studentica Magdalena Šafran.
Za uspješno obavljanje dužnosti studentice savjetnice dekana u ak. god. 2023./2024., nagradu za poseban doprinos, kojom Fakultet pokazuje da cijeni dodatan angažman studenata u aktivnostima koje nadilaze studijske obveze, dobila je studentica Iva Kuzman.
Dobitnica druge nagrade za poseban doprinos je studentica Ana Gross, glavna urednica znanstveno-stručnog časopisa studenata veterinarske medicine Veterinar, a u njezino ime zahvalnicu je preuzela nova urednica časopisa studentica Klara Kos.
Zahvalnicu za promociju Fakulteta na društvenim mrežama dobile su studentice Vana Anić i Matea Božić, a za sportske uspjehe i promociju Fakulteta putem sporta, zahvalnicu su dobili Aleksandra Medaković i Ivan Tomić, još donedavno izvrsni studenti.
Nakon dodjele nagrada i priznanja studentima, prikazan je kratki film o studiju na engleskom jeziku. Ove je godine sa studijem veterinarske medicine na engleskom jeziku krenula deveta generacija studenata čime je dosegnuta trenutna brojka od ukupno 184 strana studenta iz svih dijelova svijeta. Ova rastuća dimenzija zagrebačkog Veterinarskog fakulteta zaslužila je i dodatno isticanje jer je krucijalan dokaz uspješne internacionalizacije Fakulteta i jamac njegove globalne vidljivosti kao preduvjeta za prepoznatljivost na globalnoj karti studija veterinarske medicine, na čemu treba posebno čestitati.
Nagrade za uspjeh na studiju također su utvrđene i za studente studija na engleskom jeziku, a dodijelili su ih dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija i prodekan za studij na engleskom jeziku i cjeloživotno učenje izv. prof. dr. sc. Marko Pećin.
Za prvu godinu studija na engleskom jeziku nagrađene su studentice Angele Jeanne Louise Marie Payan i Lea Janine Francine, obje s prosjekom ocjena 4,75. —
Za drugu godinu studija na engleskom jeziku nagrađena je studentica Marinella Gabrielle Cassandra Trompetter s prosjekom ocjena 4,586 (nagrađena i prošle godine za uspjeh na prvoj godini, v. članak).
Za treću godinu studija na engleskom jeziku nagrađen je student Armand Jacques Hoyet-Boucaud s prosjekom ocjena 4,66 (nagrađen i prošle godine za uspjeh na drugoj godini, v. članak).
Za četvrtu godinu studija na engleskom jeziku nagrađen je student Ashkan Sadri s prosjekom ocjena 4,754 (nagrađen i prošle godine za uspjeh na trećoj godini, v. članak).
Za petu godinu studija na engleskom jeziku nagrađena je studentica Pauline Claire Jourdain s prosjekom ocjena 4,908 (nagrađena i prošle godine za uspjeh na četvrtoj godini, v. članak).
Za šestu godinu studija na engleskom jeziku nagrađena je studentica Abigail Rose Lily Plançon s prosjekom ocjena 4,907 (nagrađena i prošle godine za uspjeh na petoj godini, v. članak).
Ovogodišnja dobitnica Dekanove nagrade studentima studija na engleskom jeziku je Pauline Claire Jourdain.
Florian Phuoc Lâm Vidjé Ardisson i Thomas Laurent dobitnici su nagrada engleskim studentima za poseban doprinos (promocija u sportu), a nagrade je preuzeo Thomas Laurent.
Zahvalnicu tvrtki Medical Intertrade dodijelili su dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija i prodekan za financijsko poslovanje i investicije prof. dr. sc. Hrvoje Capak, a preuzeo ju je Hrvoje Rogina, dr. med. vet., jednako kao i posebnu osobnu zahvalu Fakulteta za angažman u nabavi potrebne opreme za klinike Fakulteta i za studente.
Zahvalnicu suradnoj tvrtki Genera d.d. preuzela je Lorena Klarić, dr. med. vet.
I ove godine, Genera d.d. i Agroproteinka d.d. dodijelile su odabranim studentima po jednu stipendiju i jednu jednokratnu novčanu potporu.
Agroproteinka d.d. ove je godine dodijelila stipendiju studentici Dori Žunko i jednokratnu novčanu potporu studentici Sari Pavlović, a uručio ih je član Uprave Agroproteinke d.d. Zlatko Heruc, univ. mag. med. vet.
Ovogodišnje stipendistice Genere d.d. su studentice Sara Pavlović i Klara Kulić, a dobitnica novčane nagrade Genere d.d. je studentica Ena Krajina.
Nakon zadnje glazbene točke ove svečane sjednice, uime svih nagrađenih studenata okupljenima se obratila predsjednica Studentskog zbora Veterinarskog fakulteta studentica Maja Loborec.
“Iznimna mi je čast obratiti vam se u ime studenata na 105. godišnjicu Veterinarskog fakulteta. Slogan koji nas sve okuplja, “U službi jednog zdravlja,” sažima da je naš fakultet kroz 105-godišnju povijest posvećen zdravlju, dobrobiti i očuvanju životinja, ali i dogovornosti prema ljudima i zajednici.
Kroz godine, Veterinarski fakultet postao je važan faktor u unapređivanju veterinarske struke i prakse u državi. Naš rad se ne odnosi samo na liječenje i njegu životinja, već na jačanje svijesti o važnosti brige za životinje, za okolinu i za javno zdravlje. Naš Fakultet, kao institucija, često je bio glas koji podiže važna društvena pitanja i pokreće inicijative za bolje sutra.
Danas se nalazimo u vremenu ubrzanih promjena, osobito u obrazovanju, gdje studenti često donose svježe ideje i nov pristup. Kao predstavnici mlađih generacija, studenti su skloni zagovarati brze prilagodbe i inovacije, prepoznajući prednosti modernih tehnologija i novih metoda učenja. Taj entuzijazam za napretkom često je suočen s promišljenijim i konzervativnijim stavovima naših profesora, koji se s pravom oslanjaju na iskustvo i dokazane metode.
Ipak, uspijevamo pronaći ravnotežu između novih pristupa i iskustveno provjerenih rješenja. Ova suradnja omogućava svima nama da rastemo i učimo – studentima da razvijaju svoje vještine uz stručno vođenje, a profesorima da proširuju horizonte usvajajući nove perspektive. Na kraju, cilj nam je zajednički – stvoriti kvalitetno okruženje za obrazovanje koje ujedinjuje inovativnost i tradiciju te osigurati uspjeh svih naših budućih projekata. Tako smo se i u protekloj godini suočili smo se s mnogim izazovima, poput modernizacije nastavnog plana, unapređenja infrastrukture, novog sustava rasporeda, digitalizacije, zatvaranja studentske kantine te smo uz pomoć Uprave fakulteta neke uspjeli riješiti, a ostale se nadamo prebroditi u tekućoj godini.
Pored izazova, iza nas je i godina ispunjena lijepim trenucima i uspomenama.
Godinu smo započeli održavanjem izložbe autohtonih hrvatskih pasmina životinja „FARMICA – upoznajmo Hrvatsku kroz životinje“ u organizaciji USVM „Equus“ koja je također i organizirala Humanitarni Advent na VEFu.
Članovi sekcije IVSA sudjelovali su u razmjeni studenata s Veterinarskim fakultetom u Evori, u Portugalu. Isto tako, debatni klub Veterina ponovno je organizirao Welfare Education Project posvećen dobrobiti životinja. Godinu smo priveli kraju sudjelovanjem na sportsko-edukativnoj manifestaciji fakulteta iz biomedicinskog područja – Humanijadi, gdje su naše studentice osvojile drugo mjesto u košarci i drugo mjesto u odbojci na pijesku. Završili smo s poznatim projektom „Reptilomanija+“ u organizaciji USVM „Equus“ . Također, u suradnji sa Studentskim zborom Sveučilišta u Zagrebu, uspješno je proveden projekt UNIZG Ciklus, u sklopu kojeg su na Veterinarskom fakultetu postavljena dva dispenzera s besplatnim menstrualnim potrepštinama za studentice.
Na kraju, želim nam svima da se osvrnemo na dugu i bogatu prošlost koja nas oblikuje, da gradimo budućnost hrabro i odgovorno, ali da nikada ne zaboravimo vrijednost sadašnjeg trenutka i odgovornost koju svi dijelimo. Kao studenti, profesori i stručnjaci, naša je dužnost da se uvijek borimo za vrijednosti humanosti, etike i znanja. Zbog toga vam, u ime svih nagrađenih studenata, izražavam iskrenu zahvalnost što svake godine prepoznajete naš trud i zalaganje te nas potičete na daljnji napredak i postignuća.
Veterinarski fakultet je mnogo više od obrazovne ustanove – on je zajednica ljudi posvećenih brizi za svijet oko sebe. Neka nas i dalje vodi duh znanosti, suosjećanja i predanosti u svemu što radimo.”
Na samom kraju ceremonije, dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija zahvalio je svim okupljenima na dolasku na sjednicu i još jednom čestitao svim nagrađenima. Prigodno druženje i razgovori sudionika nakon svečanosti su nastavljeni u auli zgrade Sveučilišta, a sljedeća svečana sjednica Fakultetskog vijeća očekuje nas dogodine. Ona bi mogla biti ponovo održana na istom mjestu, ukoliko predviđeni radovi na potresnoj obnovi kampusa Fakulteta kao vjerojatno najzahtjevniji projekt u njegovoj dosadašnjoj povijesti – u međuvremenu budu pokrenuti.