Nikolina Škvorc, dr. med. vet.
Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
U srijedu, 4. svibnja Veterinarski fakultet sudjelovao je u Tehničkom muzeju Nikola Tesla s dvije radionice.Nastavnik fizike doc. dr. sc. Selim Pašić održao je radionicu Magija fizike, a dr. sc. Miljenko Bujanić i Nikolina Škvorc, dr. med. vet. radionicu Živo, a mrtvo – godišnji ili cjeloživotni ciklus rasta roga.
Radionice su posjetili brojni posjetitelji svih uzrasta koji su interaktivno sudjelovali u praktičnom dijelu. Osim novih spoznaja posjetitelji su mogli ponijeti i uspomenu – rog koji su sami izradili.
U subotu, 7. svibnja organiziran je Dan otvorenih vrata Veterinarskoga fakulteta s raznovrsnim sadržajem. U programu manifestacije sudjelovali su Zavod za sudsko i upravno veterinarstvo, Zavod za fiziku, Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju, Zavod za fiziologiju i radiobiologiju, Klinika za unutarnje bolesti te debitant na Festivalu znanosti i Danu otvorenih vrata, novoosnovana Lovačka sekcija Veterinarskoga fakulteta dr. Oto Rohr. Uz djelatnike Fakulteta u manifestaciju su se uključili i pojedini studenti te Udruge Studenata Veterinarske Medicine EQUUS i IVSA. Interdisciplinarnost sadržaja dokazuju suradnje s drugim fakultetima, tako su u praktično izvođenje dijela sadržaja bili uključeni suradnici s Medicinskog i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Zoologijski zavod).
Zavod za sudsko i upravno veterinarstvo imao je dva predavanja, Živjeti znači umirati – promjene u tijelu nakon smrti i Kukci kao skriveni svjedoci te izložbu na kojoj su bile prikazane kolonije kukaca uzgojene u forenzičke svrhe, različite vrste kukaca koje možemo pronaći na mjestu događaja, razvojni stadiji pomoću stereomikroskopa i različiti drugi poučni materijali vezani za forenzičku entomologiju.
Zavod za fiziku prikazao je radionicu Magija fizike tijekom koje su se demonstrirali eksperimenti (iz elektriciteta, uzgona tijela u tekućini, visokoelastičnost te paradoksalni eksperiment vezan za Bernoullijevu jednadžbu) koji izgledaju kao mađioničarski trikovi.
Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju održao je radionicu Put od jajne stanice do mozga! koja se sastojala od upoznavanja s osnovnim procesima od oplodnje jajne stanice do razvoja živčanih stanica, odnosno mozga, posjeta Anatomskog muzeja koji sadrži kosture različitih domaćih i divljih životinja te proučavanja anatomije mozga različitih vrsta životinja, a za kraj i samostalnog bojenja gipsanog odljeva mozga.
Druga radionica istog Zavoda bila je Bitak prije života koja je prikazala embriološki razvoj životinjskog organizma uz označene trajne mokre preparate različitih životinjskih vrsta tijekom razvoja.
Na kraju radionice posjetitelji su mogli provjeriti svoje nove spoznaje kroz slaganje puzzli načinjenih prema izlošcima.
Uz navedenu radionicu, bila je prikazana i izložba Život kroz stanice – izložba ulja na platnu s temom stanica i tkiva koja grade organizam. Zbirka sadrži 110 izložaka raspoređenih u histološkoj vježbaonici i uzduž hodnika Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju (drugi kat).
Zavod za fiziologiju i radiobiologiju imao je izložbu i radionicu Makroskopski i mikroskopski oblici života kojom su prikazali krvne stanice putem postera i svjetlosnog mikroskopa na preparatu krvnog razmaza. Posjetitelji su mogli pod svjetlosnim mikroskopom nativno pogledati mikroorganizme, a kao dokaz njihove aktivnosti i proizvodnju plinova tijekom fermentacije. Uz navedeno, na mikroskopu su mogli promatrati stanice koje nakon spajanja stvaraju novi život – jajne stanice i spermiji.
Kroz nekoliko anegdota mogli su se upoznati i sa znanstvenim spoznajama u području istraživanja bioloških učinaka zračenja na različite životinjske vrste, s evolucijom srca i krvožilnog sustava riba, vodozemaca, gmazova i sisavaca, dok su na živim životinjama u nastambama promatrali evoluciju tog sustava na djelu.
Klinika za unutarnje bolesti prikazala je izložbu Život u životu – prisutnost „jednog života u drugom životu“, odnosno prisustvo krvnih parazita u krvnim razmazima pasa, prisutnost tumora u organizmu i slične zanimljivosti iz svakodnevnog života na Klinici za unutarnje bolesti – Babesia canis, Babesia gibsoni, Dirofilaria spp., Anaplasma spp. te Hepatozoon canis.
Lovačka sekcija Veterinarskoga fakulteta dr. Oto Rohr imala je radionicu Živo, a mrtvo – godišnji ili cjeloživotni ciklus rasta roga koja se sastojala od tri dijela. U uvodnom dijelu sudionici su se kroz predavanje upoznali s pojedinim vrstama životinja koje posjeduju rogove, razlikama u građi i razvoju između rogova šupljorožaca i punorožaca. U interaktivnom dijelu radionice sudionici su mogli vidjeti preparate rogova te samostalno kroz slike, pojmove i opise spajati pojedine vrste životinja sa odgovarajućim tipom rogova, te sastaviti njegov ciklus rasta. U zadnjem dijelu sudionici su imali priliku izraditi model roga i ponijeti ga za uspomenu.
Udruga Studenata Veterinarske Medicine EQUUS u studentskim prostorijama organizirala je izložbu Mini Reptilomanija+ na kojoj su bile izložene razne egzotične životinje. Za vrijeme gledanja izložbenih primjeraka studenti su pričali o zanimljivostima svih životinja koje se tamo nalaze, a posjetiteljima je bilo omogućeno fotografiranje sa zmijom.
Udruga Studenata Veterinarske Medicine IVSA u novim studentskim prostorijama „Vet skill and chill“ organizirala je interaktivnu, edukativnu radionicu S IVSA-om oko svijeta kojom su sudionike upoznali sa zanimljivim činjenicama o životinjama iz različitih dijelova svijeta, rješavali su se zanimljivi zadatci u obliku kvizova ili raznih igara, a za timove najuspješnijih bile su osigurane nagrade.
Fakultet je posjetilo 500 posjetitelja koji su mogli prisustvovati svim navedenim predavanjima i izložbama te se aktivno uključiti u radionice.
Rezultate ovogodišnjeg Festivala znanosti i uključivanja Veterinarskog fakulteta u samu manifestaciju najbolje opisuju kometari posjetitelja. Valja izdvojiti neke od komentara iz knjige utisaka:
“ Radionice izuzetno zanimljive i edukativne. Pohvale voditeljima na prilagodbi radionice dobnom uzrastu djece. Dječja pitanja i ozarena lica najbolje su mjerilo kvalitete. Hvala od srca.
“ Prekrasno, impresivno i nezaboravno. Osoblje je posebno vedro, druželjubivo i naklonjeno djeci razvijajući ljubav prema životinjama, fakultetu, prirodi i životu. Puno pozdrava i vidimo se dogodine.
“ Odlično osmišljen i prezentiran rad fakulteta. Pohvaljujem uključenost studenata u prezentaciju i prenošenje znanja i odraslima i djeci s ciljem popularizacije znanosti, ali i zanimanja veterinar. Bravo, samo tako i nastavite!
“ Radionica mi se jako svidjela jer sam saznala zanimljive informacije o životinjama. Drago mi je da su se organizatori prilagodili svim dobnim uzrastima.
Vezano (Dan otvorenih vrata):
- Dan otvorenih vrata Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu (2024.)
- Dan otvorenih vrata Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2017.)
- Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu: ‘Dan otvorenih vrata’ i ‘Noć knjige 2017.’
- Dan otvorenih vrata Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2016.)
- Dan otvorenih vrata Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2015.)