Veterinarski fakultet u Zagrebu

Dan otvorenih vrata Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

20. travnja 2018.
Festival znanosti, Dan otvorenih vrata, Dan studenata

Ovogodišnji Dan otvorenih vrata, uz dobru organizaciju i raznolike dodatne nesvakodnevne sadržaje na svakog posjtitelja ostavio je najmanje vrlo dobar dojam, ali većina ga je posjetitelja ipak ocijenila sa najvišom ocjenom. Tako je bilo i nama, iako smo na Veterinarskom fakultetu gotovo domaćini.Fakultet su posjetile brojne grupe; možda je najviše bilo onih najmanjih, prvašića iz osnovnih škola, a najmanje onih najstarijih, baka i djedova.No, svi su oni proveli vrlo zanimljivo vrijeme zahvaljujući brojnim interaktivnim radionicama organiziranima po pojedinim fakultetskim zavodima i klinikama, a sve to od 12 do 18 sati.Na Zavodu za fiziologiju i radiobiologiju i Zavodu za patofiziologiju održana je radionica „Evolucija krvi“ na kojoj su se posjetitelji mogli upoznati sa filogenetskim promjenama krvnih stanica.U tri sekcije ove radionice voditelji sekcija prikazali su fiziološka i morfološka svojstva krvnih stanica, evolucijske razlike pojedinih vrsta i promjene na krvnim stanicama tijekom bolesti. Govorilo se i o ionizirajućem zračenju i njegovom štetnom djelovanju na organizam, pa stoga i o važnosti određivanja ukupnog broja krvnih stanica nakon izlaganja.Na Zavodu za kemiju i biokemiju posjetiteljima su približene funkcije enzima, a mogli su i sami izvoditi pokuse, pripravljajući balzam za usne.

Osim radionice „Život u malom“ koja je ponudila mikroskopski prikaz nativnih i obojenih spermatozoa raznih životinjskih vrsta…… Klinika za porodništvo i reprodukciju je ponudila posjetiteljima priliku da sami isprobaju tehniku umjetnog osjemenjivanja na fantomu krave Betsy.

„Dani akademika Zdravka Lorkovića na Veterinarskom fakultetu od 1941. do 1951.“ naziv je radionice koja je održana na Zavodu za veterinarsku biologiju, a prikazani su primjerci iz zbirke leptira uz mikroskopiranje preparata kromosoma leptira koje je izradio prof. Lorković.Priliku za prepoznavanje i razlikovanje vrste riba, gmazova, ptica i sisavaca na radionici „Od grdobine do medvjeda – identifikacija vrsta na temelju kostiju“ imali su brojni posjetitelji Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju. Djelatnici Zavoda poučili su posjetitelje najosnovnijim razlikama koje služe u prepoznavanju velikih zvijeri Hrvatske (medvjed, vuk, ris), ali i morskih sisavaca iz Jadrana (dobri dupin, plavobijeli dupin, glavati dupin, veliki sjeverni kit).Čak pet radionica pod zajedničkim nazivom „Njihovo zdravlje – naša briga“ održano je na Klinici za unutarnje bolesti, a onim najmlađim posjetiteljima najatraktivnija je bila radionica „Njihov nos – naš ponos“ na kojoj su djelatnici Centra za obuku vodiča i dresuru policijskih pasa izveli pokazne vježbe službenih pasa za detekciju.Kako je ultrazvučna dijagnostika u veterinarskoj medicini uobičajena metoda pretrage vidljiva u svakoj veterinarskoj ambulanti, svim sudionicima radionice „Tajna šifra ultrazvuka“ omogućeno je da upoznaju rad sa ultrazvučnim aparatom na za to posebno pripremljenim modelima.Vidljiv interes posjetitelji su pokazali i prema navigaciji endoskopom na modelu probavnog trakta, a koju su mnogi isprobali na radionici „Pogled iznutra“.Radionica „Opasno fino“ poslužila je svim posjetiteljima da upoznaju (i zapamte) koje namirnice njihovi ljubimci ne smiju jesti, jer među njima ima i onih smrtonosnih. Mogućnost degustacije odabranih namirnica bila je najinteresantnija upravo onima najmlađima, ali ne i samo njima.Kako izgleda svakodnevni rad s uzorcima u Hematološkom laboratoriju Klinike za unutarnje bolesti prikazano je na radionici „Što kola krvnim žilama?“. Osim što su se mogli upoznati s različitim razmazima krvi domaćih i pojedinih divljih životinja, posjetitelji su mogli vidjeti kako se svakodnevno zaprimaju uzorci krvi, izrađuju i boje razmazi, a zatim i mikroskopira.
Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju je na radionici „Povijest liječenja lomova u veterinarskoj medicini“ pokazala implantate koji su kroz povijest korišteni u veterinarskoj medicini, ali i najsuvremenija rješenja današnje veterinarske ortopedije kakva se svakodnevno koriste na Klinici.Na radionici „Njegovo veličanstvo – konj“ također održanoj na Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, posjetiteljima su na modelu pokazane metode kliničkog pregleda probavnog sustava u konja.
Promoviralo se studentski časopis “Veterinar”…… pa majice Fakulteta…… i tombola…… a kao i uvijek, bilo je poslastica……, ali i sporta.Grupe posjetitelja, od radionice do radionice, vodile su njihovi domaćini – studentice i studenti volonteri, kojima treba posebno zahvaliti za zaista lijepo i dobro odrađen posao stručnog vodiča na Danu otvorenih vrata našeg jedinog veterinarskog fakulteta u Hrvatskoj. Bravo svima!

Vezani sadržaji

Natječaj za upis na doktorski studij Veterinarske znanosti u akademskoj godini 2024./2025.

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Međunarodna konferencija “Dani mlijeka” u Münchenu 24. i 25. svibnja 2024.

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više