Nastavljaju se aktivnosti na planiranom preseljenju Hrvatskog veterinarskog instituta u Veliku Goricu
Goste je pozdravio ravnatelj Hrvatskog veterinarskog instituta uz kraću prezentaciju ostvarenih rezultata Instituta, ali i usvojenih konkretnih srednjeročnih planova za budućnost Instituta. Sukladno njima, Hrvatski veterinarski institut bio bi preseljen na novu lokaciju, kako je ranije objavljeno, na zemljištu katastarske čestice 688/1 katastarske općine Kurilovec koje je u vlasništvu Republike Hrvatske, a za koje je Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom upućeno pismo namjere za darovanjem predmetnog zemljišta.
Prof. dr. sc. Željko Cvetnić je u svojoj prezentaciji pojasnio i objektivne buduće potrebe za besprijekorno funkcioniranje suvremenog “Instituta za budućnost“. Procijenjeno je da upravo nova planirana lokacija budućeg Instituta može osigurati preduvjete potrebne za ovakav institut. Grad Velika Gorica, na čijem se području ova lokacija nalazi, u duhu pravog partnerstva pokazao je veliki interes i ponudio sve svoje resurse za ostvarenje ove vizije.
Uz najavu potpune podrške od strane grada i njezine izvršne vlasti, gradonačelnik Barišić je svoje obraćanje zaključio riječima: “Bit će puno posla, a mi se veslimo tom poslu. Bit će dobri i kvalitetni rezultati i obostrano ćemo biti zadovoljni, a najzadovoljnija će biti čitava hrvatska zajednica, u ovom slučaju čak i šire.”
Nakon prezentacije Instituta te mogućnosti u okvirima projektnih suradnji (Teaming), ravnatelj Instituta poveo je delegaciju Grada Velike Gorice u obilazak laboratorija središnje zgrade Instituta, koji su, kao i uvijek u uzornom, besprijekornom stanju opremljenosti i funkcioniranja.
Sadašnja glavna zgrada Hrvatskog veterinarskog instituta u Savskoj cesti 143 u Zagrebu nekada je bila potkivačka škola.
Svoj sadašnji naziv, Hrvatski veterinarski institut dobio je 1995. godine.
Hrvatski veterinarski institut je jedan od 25 javnih instituta u Republici Hrvatskoj i drugi najveći institut u državi (poslije Instituta Ruđer Bošković). U HVI je zaposleno 252 ljudi, a glavna djelatnost Instituta su dijagnostika i kontrola zaraznih bolesti te veterinarsko javno zdravstvo koje uključuje kontrolu hrane životinjskog podrijetla, kontrolu hrane za životinje, kontrolu rezidua antibiotika u hrani i kontrolu veterinarskih lijekova (VMP). Gotovo 50% zaposlenika ima visoku stručnu spremu, od toga su 53 doktora znanosti i 9 magistara. Po pitanju znanstvenih zvanja Institut ima 20 znanstvenih savjetnika, 10 viših znanstvenih suradnika i 8 znanstvenih suradnika, a od nastavnih zvanja jednog izvanrednog profesora i četiri docenta (uskoro dva profesora i šest docenata). Institut ima i Znanstveno vijeće. [više o HVI]
Uz ravnatelja instituta, članove izvršne vlasti Grada Velika Gorica, dočekali su i Predstojnici Odjela središnjeg Hrvatskog veterinarskog instituta.