No, obzirom na broj zainteresiranih i ova je dvorana za ovako rijetke prilike odavno premala, a s nadolazećim godinama tradicije i rasta značaja Sveučilišta i Rektorove nagrade, zasigurno će biti sve tješnja. Ove je godine Rektorovom nagradom nagrađen 161 rad studenata svih fakulteta sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, a među njima ovdje ističemo nagrađene radove studentica i studenata Veterinarskog fakulteta.
Tako je u prisustvu izv. prof. dr. sc. Andreje Gudan Kurilj, prodekanice za integrirani studije i studente Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, rektor Damir Boras uručio Rektorove nagrade četvoro studenata integriranog studija veterinarske medicine na hrvatskom jeziku i jednom studentu integriranog studija veterinarske medicine na engleskom jeziku. Ovogodišnjim Rektorovim nagradama nagrađeni su:
- Valentina Margić i Patrik Meglić za rad “Provjera učinkovitosti bioloških i kemijskih pripravaka na inhibiciju rasta gljive Macrorhabdus ornithogaster in vitro“
Čestitamo svim nagrađenim studenticama i studentima!
I ovogodišnja je dodjela Rektorovih nagrada okupila oko tisuću gostiju koji su svojom prisutnošću dodatno uveličali ovo vrijedno sveučilišno događanje, vrijedno ne samo kao izraz priznanja pojedinim studentima već i kao jedan od izravnih javnih iskaza Sveučilišta kojim ono službeno poručuje svoju trajnu opredjeljenost prema akademskim i stručnim kriterijima kako u vlastitom radu tako i u radu svojih članova na svim razinama.
Kada se kroz ovakvu prizmu i u stvarnim uvjetima promotri sam čin dodjele Rektorovih nagrada, nije nimalo teško razlučiti prirodnu i logičnu utemeljnost svake od ovih tvrdnji, niti razumjeti njezin značaj čak i iz političke perspektive. Pitanje je samo da li će (ili kada će) značajniji dio medijske javnosti usmjeriti dio svoje pažnje na promidžbu znanstvenoistraživačkih i umjetničkih dosega studenata najvećeg hrvatskog sveučilišta, koje se poput brojnih drugih u svijetu, uglavnom sporadično spominje na marginama društvenih zbivanja, pa i onda kada su ti dosezi globalno prepoznati. Negativne kritike svjetske pozicije Sveučilišta u Zagrebu nedavno su dobile skupe medijske minute, ali i prosječnom je građaninu jasno da je svaki medijski linč proizvod plaćene političke igre.
Logično, jednim dijelom se medijske pozicije hrvatskih sveučilišta i većine akademske zajednice, pa i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti preklapaju, što je svakako i nažalost općeprihvaćena manjkavost i hrvatskih masmedija. Jer nesumnjivo je da se i od hrvatske lokalne i iseljene inteligencije i mladih i starih znanstvenika i istraživača očekuje isključivo zadržavanje u zoni znanosti (eventualno biznisa). Zaslužni za napredak i razvoj društva uvijek se traže negdje drugdje, što je zapravo ionako prevladavajuća premisa u većini država koje (ipak!) sve redom vole istaknuti znanstvene i umjetničke dosege svojih pojedinaca kao svoje, kada je to oportuno.I ovom je prilikom rektor Damir Boras istaknuo problem manjkavog financiranja hrvatske znanosti, koje je u prosjeku na najnižim razinama među svim europskim zemljama, uz dodatni problem tendencije snižavanja. Unatoč višegodišnji nastojanjima, očekuje da će izdvajanja za znanost u slijedećem proračunu biti na još nižim razinama nego do sada. Da li će to zaustaviti mlade znanstvenike? Naravno da neće, ali i to je dio objektivno složene situacije u kojoj rješenja ionako ne donose niti znanstvenici niti izabrani.