Z bog zlouporabe ketamina na globalnoj razini moguća je manja dostupnost ketamina za primjenu u životinja. Naime, kako sve veći broj ovisnika o drogama za svoje ovisničke potrebe koristi upravo ketamin, na globalnoj se razini raspravlja o uvođenju vrlo restriktivnih mjera u njegovom prometu, što ugrožava njegovu dostupnost za veterinarske potrebe, posebice u zemljama u razvoju.
Iako je UN-ovo vijeće za opojne droge odbacilo međunarodnu kontrolu ketamina, WSAVA (World Small Animal Veterinary Association – Svjetsko udruženje veterinara male prakse) je i dalje zabrinuta da je pristup do ovog esencijalnog anestetika pod prijetnjom. Stoga globalno poziva veterinare da podrže njezinu kampanju kako bi se osigurao kontinuirani pristup ovom lijeku za veterinarsku, ali i za humanu medicinu (v. više o kampanji).
U mnogim zemljama, posebice u tzv. zemljama u razvoju, ketamin je jedini dostupan anestetik. Jedan je od najčešćih, financijski najdostupnijih i lako primjenjivih anestetika koji su u primjeni u veterinarskoj medicini.
- ketamin je univerzalno korišteno sredstvo. U mnogim zemljama u razvoju, ketamin je jedino dostupno sredstvo za anesteziju i analgeziju u veterinarskoj medicini.
- gubitak ketamina će naškoditi pacijentima i – u nekim dijelovima svijeta – jednostavno zaustaviti potrebne kirurške zahvate
- gubitak ketamina će uništiti veterinarsku skrb prema egzotičnim, laboratorijskim i divljim životinjama
- ketamin je kritičan za programe kastracija/sterilizacija pasa i mačaka u zemljama u razvoju.
* Prof.dr.sc. Josip Kos: UVOD U ANESTEZIOLOGIJU. PREMEDIKACIJA I SEDACIJA. PODJELA ANESTEZIJE. LOKALNA I REGIONALNA ANESTEZIJA. INTRAVENSKA ANESTEZIJA. Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju.