Marina Pavlak
Dr. sc. Marina PAVLAK, dr. med. vet., izvanredna profesorica, Veterinarski fakultet, Zagreb
Drugi godišnji sastanak veterinarskih ekonomista i epidemiologa koji sudjeluju u projektu NEAT održan je u Wageningenu, u Nizozemskoj 14. i 15. listopada 2014. godine.
NEAT (Networking to enhance the use of economics in animal health education, research and policy-making in Europe and beyond) je projekt koji povezuje stručnjake iz područja veterinarske ekonomike i epidemiologije s ciljem poboljšavanja edukacije veterinara iz područja ekonomike zdravlja životinja. Projekt je zamišljen kao jedna akademska mreža koja za cilj ima povezati, ujediniti i poboljšati znanja i vještine iz ekonomike zdravlja životinja u obrazovanju doktora veterinarske medicine na sveučilištima diljem Europe i šire. S tim ciljem definirane su strateške i operativne smjernice:
- Uspostaviti suradnju između ustanova i organizirati mrežu svih veterinarskih sveučilišta i fakulteta s ciljem izmjene informacija vezanih za kurikulume iz područja ekonomike zdravlja životinja;
- Identificirati nastavu i obuke na diplomskim i poslijediplomskim studijima na veterinarskim fakultetima kao i trajnu profesionalnu edukaciji veterinara iz područja ekonomike zdravlja životinja;
- Razviti nastavne planove i programe, sadržaje predmeta za diplomske, poslijediplomske studije veterinarske medicine kao i trajne edukacije veterinara te dati preporuke i smjernice pri uvođenju kurikuluma iz područja veterinarske ekonomike i epidemiologije na veterinarskim sveučilištima i fakultetima gdje to ne postoji i poboljšati i unaprijediti već postojeće kurikulume na fakultetima na kojima se provodi edukacija studenata i veterinara iz ekonomike zdravlja životinja.
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu jedan je od manjeg broja fakulteta koji u svom kurikulumu diplomskog kao i poslijediplomskih studija ima nekoliko predmeta iz područja veterinarske ekonomike i epidemiologije kao i ekonomike zdravlja životinja, a koje izvode nastavnici Zavoda za veterinarske ekonomiku i epidemiologiju. Upravo zbog toga, a što s ponosom možemo istaknuti, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Zavoda za veterinarsku ekonomiku i epidemiologiju sa svojim djelatnicima sudjeluje kao dio uprave (menadžmenta) projekta i kao core partner, tj. voditelj radnih paketa projekta (workpackages) zajedno s eminentnim veterinarskim institucijama kao što su Royal Royal Veterinary College (nositelj projekta i glavni koordinator), Wageningen University (WU), The Netherlands, Utrecht University The Netherlands, Friedrich-Loeffler-Institut (FLI), Institute of Epidemiology, Germany, Agrifood Research Finland (MTT), Finland, Institut National Polytechnique – Ecole Nationale Vétérinaire de Toulouse (INP-ENVT), France, University of Bologna (UNIBO), Dept of Agricultural Economics and Engineering /Unit/Group, Italy, Norwegian School of Veterinary Science (NVH), Centre for Epidemiology & Biostatistics, Norway Norwegian School of Veterinary Science (NVH), Centre for Epidemiology & Biostatistics, Norway. Projekt ukupno ima 60 partnera kojima su i definirane zadaće koje uz potporu voditelja radnih skupina (workpackage liders) ostvaruju svoje zadatke.
Projekt je započeo 2012. godine i traje tri godine. Od početka projekta pa do odlaska u mirovinu, voditelj našeg projektnog tima, bio je prof. dr. sc. Marko Tadić. Nakon odlaska profesora Marka Tadića u mirovinu, voditelj tima je doc. dr. sc. Denis Cvitković. Na godišnjem sastanku u Wageningenu koji se je održao 14. i 15. listopada 2014. godine prisustvovali su doc. dr. sc. Denis Cvitković i prof. dr. sc. Marina Pavlak.
Oko 90 sudionika iz cijele Europe i diljem svijeta sastali su se zajedno u cilju provođenja glavne zadaće projekta, a to je procijeniti kako organizirati i ugraditi ekonomiku zdravlja životinja u studije veterinarske medicine, odnosno kako poboljšati već postojeće programe. Na skupu se raspravljalo o ulozi veterinara u procjeni zdravlja i proizvodnje stada.
Raspravljalo se i pokušalo definirati koje vještine iz područja ekonomike bi veterinar trebao upoznati i svladati kako bi mogao u potpunosti odgovoriti na potrebe i izazove današnjeg proizvođača.
Raspravljalo se o poboljšavanju edukacije i različitim potrebama za edukacijom veterinara iz područja ekonomike zdravlja životinja i veterinarske ekonomike.
Sastanak je organiziran u obliku paralelno održavanih radionica s manjim brojem sudionika i kao plenarne sjednice.
Na radionicama su gosti studenti diplomskih i poslijediplomskih studija veterinarske medicine testirali izrađeni materijal. I ostali su sudionici, u ulozi različitih aktera u stočarskoj proizvodnji i s različitih gledišta na potrebe veterinarske ekonomike (veterinari u maloj praksi, veterinari u velikoj praksi, stočari) testirali pripremljene edukativne materijale i definirali potrebe. Cilj je radionica bio odgovoriti na pitanje: Zašto trebamo nastavu iz ekonomike u veterinarskim nastavnim planovima i programima?
Prikupljene su povratne informacije iz svake testirane skupine i o njima se raspravljalo. Rezultati, kako je domaćin sastanka prof. dr. sc. Henk Hogeveen izjavio, bit će “vjerojatno najtemeljitiji testirani nastavni materijal ikada”.
Dobiveni su vrlo zanimljivi osvrti studenata i odgovori na postavljeno pitanje: Zašto trebamo nastavu iz ekonomike u veterinarskim nastavnim planovima i programima?
Jedno od razmišljanja studenata je bilo da potreba za ekonomskim znanjem izlazi iz komunikacije veterinara sa sudionicima u stočarskoj proizvodnji, koji bi trebao imati spoznaje o osnovnim ekonomskim metodama kako bi zajedno s proizvođačima i ekonomistima mogao zajednički raditi na unaprjeđenju zdravlja životinja. Nadalje, zanimljivo je i razmišljanje da ekonomsko znanje može pomoći veterinarima u raspodjeli resursa i može se koristiti kao koristan alat za odlučivanje o raspodjela tih resursa, kako u veterinarskim klinikama, veterinarskim stanicama i ambulantama, tako i na regionalnoj razini.
Sastanak je završio s dvije pozvane prezentacije koje su se odnosile na način izvođenja nastave iz ekonomike zdravlja životinja na nekim veterinarskim fakultetima i prezentiran je kurikulum veterinarske medinice na Sveučilištu u Utrechtu u Nizozemskoj kao jednom od vodećih veterinarskih fakulteta u Europi.
Posebni naglasak je stavljen upravo na predmete vezane za veterinarsku ekonomiku, ekonomiku zdravlja životinja i epidemiologiju.
Sve u svemu, drugi je godišnji sastanak bio vrlo produktivan. Zaključak sastanka je bio da će se raditi i dalje na evaluaciji obrazovnog materijala, poboljšavanju komunikacije i širenje iskustva i edukativnog materijala među svim sudionicima projekta, ali i šire. Rezultati cjelokupnog projekta zajedno s preporukama bit će poslani i svim relevantnim institucijama kao i zainteresiranim subjektima u Europi i šire.
Svi dodatni detalji o projektu i njegovim postignućima i rezultatima na području ekonomike zdravlja životinja mogu se vidjeti i pročitati izravno na stranicama projekta: http://www.neat-network.eu/.