Prof. dr. sc. Velimir Sušić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Heinzelova 55, 10000 Zagreb, e-mail: susic@vef.hr
UvodKako interval između janjenja utječe na plodnost stada?Mogu li se ovce janjiti u intervalima od 6 mjeseci (dva puta godišnje)?Program “3 janjenja u 2 godine“Primjer plana za izvođenje programa 3 janjenja u 2 godineZaključak
Izvor: Zbornik radova – 21. savjetovanje uzgajivača ovaca i koza u RH, Sv. Martin na Muri, 2019. (https://www.hapih.hr/)
Uvod
Kako interval između janjenja utječe na plodnost stada?
Ukoliko se radi o farmi čiji je je cilj proizvodnja janjadi za klanje (npr. janjad u dobi od prosječno 90 dana i tjelesnoj masi od 25 kg) prikladnije je koristiti omjer:
S obzirom na to da većina ovaca ima sezonalno razmnožavanje, pri izračunu godišnje plodnosti stada u obzir se uzima samo jedan pripust i jedno janjenje. Međutim, ovce bi po svojim biološkim osobinama trajanja graviditeta (oko 150 dana) mogle godišnje ostvariti i dva pripusta odnosno dva janjenja.
To znači da bi u uvjetima ekstremno kratkog razdoblja dojenja i kratkog servisnog razdoblja, ovce mogle ostvariti janjenje svakih 6 mjeseci odnosno dva janjenja godišnje. Iz tablice 1 vidljivo je kako se skraćenjem intervala između janjenja, u uvjetima iste plodnosti, povećava ukupna proizvodnja janjadi po ovci godišnje.
Mogu li se ovce janjiti u intervalima od 6 mjeseci (dva puta godišnje)?
Program “3 janjenja u 2 godine“
Najvažniji uvjeti koji moraju biti ispunjeni za provedbu programa 3 janjenja u 2 godine su :
- Izbor pasmine ovaca – u pravilu od 3 planirana pripusta, samo jedan se događa u sezoni, a dva izvan sezone. Ukoliko se u uzgoju drži pasmina naglašane sezonalnosti razmnožavanja program neće ostvariti željene rezultate. Stoga, program treba primjeniti na pasminama koje imaju dokazano asezonalno razmnožavanje ili razmnožavanje s »produženom sezonom«. U Hrvatskoj to su prvenstveno romanovska ovca i solčavsko-jezerska ovca, a zatim i neke druge visokoselekcionirane pasmine za proizvodnju mesa.
- Organizacija pripusta – kratko servisno razdoblje (razdoblje od janjenja do ponovnog začeća) ključ je za postizanje kratkog intervala između janjenja. Da bi se to ostvarilo potrebno je primijeniti sve postupke kojima se provjerava mogućnost oplodnje ženskih i muških životinja, zatim osigurava prikladan omjer broja plotkinja po ovnu i konačno osigurava dovoljno vremena odnosno mogućnosti da ovce s obzirom na pojavu estrusa ostanu gravidne. Posebno je važno istaknuti da program 3 janjenja u 2 godine nije utemeljen na kontinuiranom janjenju koje često nalazimo u uvjetima ekstenzivnog ovčarenja, sa stalnim držanjem ovnova u stadu i neplanskim janjenjem. Suprotno tome, aktivnosti vezane uz ovnove vrlo su detaljno planirane kako bi oni djelovali ne samo za oplodnju nego i za prirodno poticanje estrusa kod ovaca. U načelu ovan se koristi za pripust svaka četiri mjeseca, obično u razdoblju koje obuhvaća dva estrusa. Češće korištenje povećava mu spolnu aktivnost u odnosu na korištenje jednom godišnje kad je ovan neaktivan gotovo deset mjeseci. Kad nije u pripustu ovan se u pravilu drži odvojeno od ženskog dijela stada, a njegovim naglim uvođenje među plotkinje stimulira se njihov reproduktivni sustav, te one ulaze u spolni ciklus.
Nakon završetka pripusta, ovnovi se ponovno odvajaju od plotkinja i smještaju na dovoljno velikoj udaljenosti kako ne bi niti zvučnim niti mirisnim podražajima djelovali na ovce.
- Hranidba, smještaj i njega životinja – željene rezultate visoke plodnosti u programu 3 janjenja u 2 godine moguće je ostvariti samo ako se kod svih kategorija životinja (ovnovi, ovce i šilježice, janjad) primjenjuju najviši standardi kvalitetne hranidbe, smještaja, njege i zdravstvene zaštite. Uspjeh ovisi prvenstveno o dobroj organiziranosti i velikoj vještini upravljanja proizvodnjom te uloženom dodatnom radu. Uzgajivačima se ne savjetuje kretati u takvu proizvodnju ako nisu u mogućnosti češće i detaljnije motriti životinje u stadu tijekom godine, osigurati dovoljno kvalitetne hrane relativno rano odbijenoj janjadi, osigurati dovoljno kvalitetne hrane za ovce tijekom kasnog graviditeta i rane faze laktacije, osigurati dovoljan broj kvalitetnih ovnova te pružiti dodatnu skrb ovcama pri janjenju.
Primjer plana za izvođenje programa 3 janjenja u 2 godine
Tijekom dvije uzastopne godine ovce 1. skupine janje se tri puta: u siječnju (S) i rujnu (R) prve godine te u svibnju (S) druge godine. Ista skupina pripušta se u travnju (T), zatim u prosincu (P) prve godine te u kolovozu (K) druge godine. Ovce 2. skupine nakon jednog janjenja u prvoj godini (S – svibanj), janje se još dvaput u drugoj godini, i to u siječnju (S) i rujnu (R). Sukladno osmomjesečnim intervalima između dva janjenja, pripusti ove skupine su u kolovozu (K) prve godine te u travnju (T) i u prosincu (P) druge godine. Odbiće janjadi obavlja se u drugom mjesecu nakon janjenja, a ponovni pripust uslijedi mjesec dana kasnije (u trećem mjesecu nakon janjenja). Takav precizni i vremenski čvrsto određen plan može slijediti vrlo različit broj ovaca, ovisno o njihovoj genetskoj predispoziciji, dobi i kondiciji.
Zaključak
Jedan od najčešće primjenjenih takvih programa je »3 janjenja u 2 godine«. Program je primjenjiv i u ovčarskoj proizvodnji Republike Hrvatske, a za njegov uspjeh je potrebno ispuniti brojne uvjete povezane s izborom pasmine i organizacijom pripusta, te hranidbom, smještajem i njegom svih kategorija životinja.